İşkolik Kime Denir, İşkolik Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

İşkolik Kime Denir, İşkolik Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız? Çok çalışmayı seviyor ve başka hiç birşeye vakit harcamıyorsanız işkolik olabilirsiniz!

İşini çok seven kişilerin çoğu zaman ayırt edemediği bir durumdur İşkolik olunması. Belki de farkında olmadan iş yerinde haddinden fazla zaman geçirmeye başladınız ve bu durum sizin sosyal hayatınızı etkiledi. İşinize tutku duymak ve onu takıntı haline getirmek çok farklı durumlardır. Takıntı haline getirilen her şey de insana bir süre sonra zarar vermektedir. Peki, işkolik olduğunuzu nasıl anlarsınız?

İşkolik Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

 Kaçış Yeriniz Ofisinizdir

Tatilde bile olsanız eğer bir an önce ofise dönmeyi düşünüyorsanız siz de bir işkolik olma yolunda emin adımlarla ilerliyorsunuz demektir. İşkolizm olarak bahsedilen bu takıntı sizi sürekli iş yapmaya iter. Normalde dinlenmeniz gereken bir zamanda bile aklınızda sürekli iş olur. Ofis ortamında kendinizi daha rahat ve mutlu hissedersiniz. Hatta bazen yoğun stres altında çalışıyor olsanız bile işyerinde yaşadığınız stres için dışarıda arkadaşlarınızla yiyeceğiniz rahat bir yemeği hiç vicdan azabı çekmeden erteleyebilirsiniz.

İşkolik Kime Denir, İşkolik Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Sürekli iş ortamında bulunmaktan ötürü kendinize ayıracağınız vakitte dahi bir kişiselleştirme yapamazsınız. Hayatın çoğu noktasında kurallar ile profesyonel bir yaşantı sürdürülebilir ancak ruhsal sağlık açısından rahatlamak mutlaka gerektiği için bir hayat bu şekilde sürdürülemez.

İşkolik bir insan için herhangi bir ara verme durumu yoktur. İstisnasız her an çalışabilmeye müsaittir. Örneğin öğle aralarında diğer iş arkadaşlarınız yemeğe çıkıyor ve siz ofiste o kadar da acil olmayan işleri halletmek için kalıyorsanız kendinize bir mola verin. Rahatlayın. Bu kadar çalışmak sizin bünyenizi hem fiziksel hem de ruhsal anlamda kötü etkileyecektir. Ayrıca gün içerisinde verilen ufak kahve molaları, öğle yemeği arası çalışma veriminizi de daha çok arttıracaktır.

İşkolik Olduğunuzda Sağlık Bile İşten Önce Gelir

İşkolik bir insan durumu ne kadar acil olursa olsun sağlını da düşünmeyecek noktaya gelebilir. Zamanlarını tamamen çalışmaya ayırdıkları için herhangi bir sağlık sorunu onların kafasında önemsiz olarak nitelendirilir. Normalde kendi bedenlerine ayıracakları vakitte sürekli çalıştıkları için vücutları da gün geçtikçe yorulmaya ve bu ağır tempoyu kaldıramadığı için sıkıntı çıkarmaya başlar. Aslında işte başarılı olmak için sağlıklı ve zinde olmak çok önemlidir.

Çoğu işkolik yemek aralarına çıkmayarak öğün atlayıp bağışıklık sistemlerini yavaşlatırlar, daha fazla çalışabilmek için uykularından ödün verirler. Tüm bunlar da ruhsal veya fiziksel rahatsızlıklar olarak onlara geri dönüş yapar.

İşkolik Kime Denir, İşkolik Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

İş Dışında da Mutlu Olunabileceğini Ayırt Edemezler

Eğer bir iş ne kadar yoğun ve zorluysa o iş üzerindeki sergiledikleri performansa göre mutlulukları da artar. Zorunlu olmadıkları bir işi o gün içerisinde bitiremediklerinde üzgün ve sinirli olurlar. Kendilerine olan saygıları ve duydukları özgüven tamamen iş yerindeki performansları ile bağlantılıdır.

Size de bu söylediklerimiz çok tanıdık geldiyse silkinmenizin zamanı gelmiş demektir. Hayatta zevk alabileceğiniz başka alanlara da yönelmeye çalışın. Böylece işinizdeki başarınız da daha artacaktır.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();