İshalden Kurtulma Yolları

İshalden Kurtulma Yolları! İshalden kurtulmak için ne yapmak gerek? Sağlıklı yollarla ishali tedavi etmek mümkün mü?

Hepimizin bildiği ve muhakkak bir kez dahi olsa başımıza gelen, bir nevi hastalık olan ishal ile baş etmenin yolları burada. İshale ne iyi gelir? İshalden kurtulma yolları nelerdir? İshal ve mide bulantısı, bebeklerde ishal tehlikeli mi?  Uzun süren ishal ciddi problemlere yol açar mı? Antibiyotik ishal yapar mı? Tüm sorularınızın cevaplarını bulabileceğiniz yazımızı okumaya başlayalım o halde...

İshalden Kurtulma Yolları, İshale Ne İyi Gelir?

Eğer ishal ile birlikte seyreden yüksek ateş problemi yok ise birkaç günlük dinlenme ile ishal ortadan kalkabilir. Yağlı yiyeceklerden uzak kalarak, kaybettiğiniz tuz ve su miktarını yerine koyarak geçireceğiniz bir dinlenme dönemi ile eğer ishaliniz enfeksiyon kökenli değilse kısa zaman içinde ayağa kalkmanız için yeterli olacaktır. Eğer ishaliniz uzun süredir devam ediyor ve ateşiniz 37,5 derecenin üzerinde ise mutlaka doktora görünmelisiniz.

İshal Ve Mide Bulantısı

Eğer ishaliniz mide ve bağırsak enfeksiyonundan kaynaklanmıyor ise mide bulantısı görülme oranı oldukça düşük olacaktır. Fakat mide ve bağırsak enfeksiyonu söz konusu olan durumlarda, ishal ve mide bulantısı birlikte görülebilir. Kaybedilecek tuz miktarının böyle bir durumda ağızdan alınması imkânsız olacağından hemen doktora başvurulmalıdır.

İshalden Kurtulma Yolları

Bebeklerde İshal Tehlikeli Mi?

Vücut hacimleri çok küçük olduğu için bebeklerde ve çocuklarda meydana gelen her türlü ishal tehlikelidir. Kısa süren bir ishalde dahi kaybettikleri su ve tuz oranı onların küçük bedenlerini sarsabilir. Yine böyle bir durumda hemen doktora başvurulmalıdır.

Uzun Süren İshal

Her ishal aynı sebepten olmadığı gibi aynı sürede de sonlanmaz. Eğer ishal için diyet yaptıysanız ve ateşiniz 37,5 derecenin üzerine çıkmamışsa 1 ya da 2 gün daha beklemenizde bir sakınca olmaz. Ama uzun süren ishaller için mutlaka bir doktora görünmeniz gerekiyor.

Antibiyotik İshal Yapar Mı?

Bazı ishaller antibiyotiklerin verdiği hasara bağlı olarak ortaya çıkabilirler. Bu ishaller oldukça tehlikeli olup, hatta çoğu zaman ölümcül olabilirler. Böyle bir rahatsızlığınız var ise zaman kaybetmeden bir doktora gitmelisiniz.  Sağlık ve kadına dair her şey hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler sitemizde...

Sağlıkla kalın.

No more pages to load

No more pages to load