İshal Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İshal Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Hangi yiyecekler ishale neden olur? İshalin belirtileri ve tedavi yöntemleri!

İshal Neden Olur?

Çeşitli bakterilerin vücuda girmesi, mideyi bozması ya da herhangi bir yiyeceğin mideye zarar vermesi sonucu oluşan ishalin, insanların bünyelerinin sağlamlığına göre devam etme süreçleri farklılık gösterebilir. Kimi insanların hiç mide bulantısı yaşamadan 1 günün sonunda normal yaşantısına döndüğü görülürken, kimi insanların haftalarca ishal sıkıntısı çektiği görülebilir. Peki ishal neden olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Tüm merak ettikleriniz yazımızın devamında...

Özellikle sürekli sıvı beslenen, farklı ve kirli tuvaletleri kullanan, daha önce yemediği besinlerden tüketen ve bünyelerine salgın yoluyla bulaşan kişilerin yapacakları önemli önerileri bulunmaktadır. Fakat pek çok kişi bu durumda yanlış yöntemlerle kendini veya karşısındaki kişiyi iyileştirme çabasına girdiğinden, kısa sürede düzelebilecek bir problemin daha uzun sürmesine neden olabilmektedir.

Neden Olan Yiyecekler;

- Kafeini çok fazla tüketen kişilerde ishal rahatsızlığının görülme sıklığı daha fazladır.

İshal Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

- Çok fazla acı tüketen ve bunun yanında basur gibi problemler de yaşayan kişilerde rahatsızlığın belirmesi ve süreci zorlaştırması sıklıkla görülür.

- Alkolü sıklıkla tüketen veya daha önce denemediği bir kokteyl içkiyi içen kişilerde de ishal görülme sıklığı oldukça yüksektir.

- Yapay şeker ve yapay yağlardan oluşan besinleri tüketen, günlük hayatta dengeli ve doğal hiçbir besin tüketmeyen kişilerde de yine aynı problemler yaşanır.

Tedavisinde Kullanılan Bitki Ve Yöntemler Nelerdir? Ne İyi Gelir?

- Yoğurt tüketmek, ishalin hafiflemesine ve bir süre sonra iyileşmesine yardımcı olur.

- Hastalığa neden olan temel problemlerden biri vücudun susuz kalmasıdır. Bu da günlük su ve sıvı ihtiyacının daha da artırılması gerektiğine işaret etmektedir. Düşünüldüğü gibi fazla sıvı tüketmek asla ishale neden olmaz, aksine vücudun su ihtiyacı karşılanmadığı takdirde; vücut ekstra su kaybetmeye çalışacak ve kişinin ishal olmasına neden olacaktır.

- Eskilerden günümüze kadar gelmiş ishal karşıtı besinler arasında; muz, haşlanmış patates, ekmek, papatya çayı da tedavide kullanılmak üzere akla ilk gelenlerdendir.

İshal Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bu problem zehirli olarak vücuda yansımadıkça hayati bir problem teşkil etmez. Yine de özellikle evde sadece tek bir kişinin ishal olması, diğer kişileri de etkileyebilir veya yine tek bir kişinin ishal olması basit bir ishal probleminden daha ötesi olabilir.

Kişilerin gündelik hayatlarında bol su içmeleri ve ishal gibi rahatsız edici hastalıklara yakalanmamak için doğru beslenmeleri oldukça önemli bir detaydır.

Antibiyotiğin Etkisi?

Akla ilk gelen antibiyotik kullanımı bir nevi doğrudur. Yapılan araştırmalara göre antibiyotik kullanan kişilerin çeyrek kısmında ishal problemi görülmüştür. Eğer antibiyotik kullanırken kişi ishale yakalanırsa öncelikle doktoru ile iletişime geçmeli ve ilacının değiştirilmesini istemelidir. İlaç değiştiği halde ishal devam ediyor ise bolca yoğurt tüketilmeli ve durum dengelenmelidir.

Bebeklerde Görülen İshalin Nedenleri;

Bebekler özellikle anne sütü içerken oldukça fazla ishal olurlar. Bunun sebebi sürekli sıvı ile beslenmeleri ile alakalıdır. Bu bebeklere daha sıklıkla su içirmek ve bunun takibini yapmak önemlidir. Anne sütü haricinde meyvelerin suyunu sıkmak da sağlanabilecek diğer bir yöntemdir. Önemli olan bu problem yaşandığında öncelikle doğru teşhisin konulması ilk adım olmalıdır.

 

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();