Güç Odaklı Yarışların En Prestijlisi; Ironman Yarışları

Güç Odaklı Yarışların En Prestijlisi ‘ İronman Yarışları ‘, İronman Yarışları , Dayanıklıların Ve Dayanışmanın Dünyası

18 şubat 1978 den günümüze güç odaklı yarışların en prestijlisi Ironman yarışlarından  bahsediyorum. Demir adamlar ve kadınlar , müthiş bir özveri, dayanıklılık , çaba, dayanışma  ve motivasyon bu dünyanın Temel dengeleri . Yüzme, bisiklet ve koşu gibi en çok dayanıklılık gerektiren 3 sporun  parkurlarından oluşan ironman yarışları tamamıyla güç den çok dayanıklılık odaklı.. Gücü doğru kullanmak sadece fiziksel bir durum değil, zeka ile doğru hamlelerle gücü yönetmek VE DAYANIKLILIĞIN SINIRLARINI ZORLAMAK Ironman'lerin felsefesini de oluşturuyor. Benim gözümde en keyifli halk hareketi çünkü Ironman yarışlarında profesyoneller dışında yarışanlar tamamen gönüllülük esasına dayanarak kendi çabalarıyla bu yarışmalara katılıyorlar. Yanı katılımcılar sadece profesyonel sporcular değil, iş insanları, öğrenciler ve hatta emekliler. Evet gördüğüm kadarıyla 18 yaşından büyük ve 80 den genç farklı yaş gruplarında erkek ve kadınların kendi sınırlarını zorlamak için hırslandıkları ama birbirleriyle olmaktan büyük keyif aldıkları kocaman bir halk hareketi. Katılımcıların kazandıkları tek şey orada ki dostluklar ve anılar.. üzerine para vererek bu yarış için hazırlanıyorlar ve katılıyorlar.

Güç Odaklı Yarışların En Prestijlisi ‘ İronman Yarışları ‘

Ironman Yarışları

Mayıs ayında yapılan Mayorka etabını izlemek muhteşem bir anıydı benim için. Enfes deniz ürünleri ve ucuz restaurantları ,  şahane kumsalı ve güneş batışlarının bu kadar romantik olduğu meltem rüzgarının yumuşuk dalgalanmaları ile bütünleşen ispanyanın gözde tatil beldesini böylesine dinamik bir yarışa ev sahipliği yaparken yaşamak unutulmazdı.

Bir spor müsabakasının çok ötesinde yarışmacılar aileleri, arkadaşları ve hatta fanlarıyla birlikte Mayorkayı hareketlendirmişlerdi. Engelli oğlunu motive etmek için yarışa katılan ve oğluyla yarışan babadan tutun, ailece 3 lü grup oluşturanlar, rahip olup da tatillerini bu yarışmalara katılarak geçirenlerden tutun yarış sırasında tanıştığı ve yine bir yarışta evlenme teklif eden çifte kadar duygusal hikayelerle dolu bir ortamdan bahsediyoruz.

İspanya'nın Bazı Tatil Beldeleri İle İlgili Bilgiler

1- İspanya'nın 1 adası, Chopin ile George Sand büyük aşklarını burada yaşamışlar

2- İspanya'ya ait balear adalarının (palma de mallorca, palma de minorca ve ibiza) en büyük adasıdır. bellver kalesi, görkemli katedralleri ve lonja adindaki ispanya'nin tüm tarihi yapılarının minyaturlerinin bulunduğu marketi, inci fabrikaları, yel değirmenleri ve yeraltı mağaralarıyla ünlüdür. Eğlence sektörü ve barlar İngilizlere aittir. Mehmet Ali Agca'nin papa ii. John Paul suikasti için cezaevinden kaçtığında saklandığı adadır.

Güç Odaklı Yarışların En Prestijlisi ‘ İronman Yarışları ‘

3-Baskenti palma de Mayorka’dir. Michael Douglas ve Cathrine Zeta Jones’un villalarının, Avrupa’nın en büyük havaalanlarından birinin, bulunduğu adadır.

4-Bir gün yolunuz düşerse mutlaka cafe cappucino ya gidip mocacchino içmeli ve parliament restaurantta paella yemelisiniz. Sahildeki Sagavina da kumsal üzeride yemek yemek muhteşemdir.Eski şehir romantizm için idealdir .

Güç Odaklı Yarışların En Prestijlisi ‘ İronman Yarışları ‘

5-İnsanı kendini ispanyol değil, mayorka'lı kabul eder.. Hatta adasını İspanya'dan bağımsız ayrı bir ülke gibi görür. Yabancılarla İspanyolca konuşurlar ama dilleri farklıdır aslında.. Kendi aralarında mayorkin dili diyebileceğimiz bu dili konuşurlar.

Güç Odaklı Yarışların En Prestijlisi ‘ İronman Yarışları ‘

Gelelim yarışlara .. Yarışlar sabah 08 de yüzme etabı ile başlıyor. Toplam etap 70.3 mil yani 113 km. Bunun 1.9 km yüzme, 90 km bisiklet, ve 21.1 km de koşudan oluşuyor. Her etap rasaında hazırlanan özel alanlarda yarışmacılar kıyafet değiştirip o teap için gerekli hazırlıklarını yapabiliyorlar. Antalya'da ekim ayında yapılacak etapta mayorka ile aynı uzunlukta .

Güç Odaklı Yarışların En Prestijlisi ‘ İronman Yarışları ‘

Ancak bir Türk olarak böylesine prestijli bir organizasyona ev sahipliği yapmanın gururunu ben oradayken yaşadım . Mayorkada yarışlar sabah 08 de bitti ve son yarışmacının alkışlar eşliğinde finish çizgisine geldiği 1730 da sonuçlandı.. İlk 3  girmek önemli ancak sıralamadan çok dayanarak yarışı bitirmek esas amaç. Sonuçta 16 saatlik süre içinde finish çizgisine ulaşan herkes Ironman olarak kabul ediliyor .Tüm etaplara tek başınıza katılabileceğiniz gibi, 3 yada 2 kişilik ekiplerde oluşturabiliyorsunuz . ben 3 kişilik bir alien aralarında iş bölümü yaparak katıldıklarını izledim .

Yarışmaya 3500 kişi katıldı bunun ancak %5 profesyonel olarak desteklenen yarışmacılar , geriye kalan işi spor olmayan insanlar. Katılımcıların %16 sı kadındı ne yazık ki ..En fazla ingiltere , ispanya ve Almanya'dan katılımcı vardı . Gloria Hotels/ Antalya tarafından 15 ekimde yapılacak olan etap için kurulan standa ilgi çok büyüktü.  Gün boyunca 35.000lt su  15.000 adet muz tüketildi. Muz özellikle yarış sırasında tercih edilen bir meyve; yarışta kaybedilen potasyumu dengelemesi için tercih ediliyor .

Ironman 'nin Doğuş Hikayesi

Ironman'in doğuş hikayesi de enteresan. Hawaai deyiz sörf yapmak için en uygun lokasyonlardan O’ahu sahilinde ama tropical havanın azizliği her gün sörf yapmak mümkün olamıyor. Bisikletçi Eddy Merckx ve asker John Collins aralarında girdikleri iddia aslında hikayenin başlangıcını oluşturuyor. İddia konusu yüzücülerin mi yoksa bisikletçilerin  mi akciğer kapasitesi daha fazladır. Bunu anlamak için başladıkları serüven bugün Ironman olarak dev bir organizasyona dönüşmüş. İsim babası Collins yarışı bitiren Ironman olsun deyince bu isim devam ettirilmiş . Collins ve merckx in girdiği bu yarışta kazana ikisi de olmamış tamamen tesadüfen yarışa katılan Gordan Haller ilk yarışı kazanıp bu unvanı alan kişi olmuş .

1978 yılında 15 kişilik bir katılımcı ile Hawaide başlayan günümüzde  Arap emirliklerine, Norvecden Estonyaya kadar binlerce kişinin katıldığı bir efsaneye dönüşmüş durumda. Çok sevdiğim bir mottosu var

“İstediğin zaman bırakabilirsin , kimse bilmeyecek.Sadece sen hayatının geri kalan döneminde bıraktığını hiç unutmayacaksın”

Türkiye etabının ev sahibi Antalya Gloria oteller zinciri. Bu işe gönül koyan kişi ise Elif Özdemir... Genç dinamik bir girişimci ..Gerçekten artık deniz kum güneşin ötesine geçilen bir tatil anlayışı trendinin içindeyiz bu anlamda Ironman Türkiye girişimini çok destekliyorum. Mayorkada henüz mevsimi olmadığı halde yarışın yarattığı turizm gelirini tahmin etmek bile beni heyecanlandırdı. 3500 yarışçı ve aileleri 3 gün boyunca adanın ekonomisine ciddi katkıda bulundular..

 

Yelda İpekli

Yelda İpekli

Stratejik pazarlama ve marka yönetim uzmanı.
Hayatın tüm renklerine markacı gözüyle bakış . Stil; bir yaşam tarzının tamamını kapsar diyerek hayata dair yazılarını kadin.com'da paylaşıyor.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();