İntolerans Testi Nedir?

İntolerans Testi Nedir? İntolerans Testi İle Gıda Alerjisi Arasındaki Fark Nedir? İntolerans testi vücudunuzun sindiremediği yiyecekleri tespit eder.

Ne yaparsam yapayım bir türlü kilo veremiyorum mu diyorsunuz? Ödeminiz hiç azalmıyor, midenizde sürekli bir şişlik mi oluyor? Su içsem yarıyor diyenlerden misiniz? O zaman bir gıda intoleransı testi yaptırmanızın zamanı gelmiş demektir. İntolerans testinin popülerliği özellikle son birkaç sene içerisinde iyiden iyiye artmıştır.  Peki, İntolerans Testi nedir? Bu test temelde vücudunuzun sindiremediği yiyecekleri tespit eder. Bu testin sonuçlarına göre sindiremediğiniz besinleri tüketmemek ise sizin kilo verememe, yorgunluk ve daimi ödem gibi problemlerinizden kurtulmanıza yardımcı olur.

İntolerans Testi İle Gıda Alerjisi Arasındaki Fark Nedir?

Gıda intoleransı sıklıkla gıda alerjisi ile karıştırılır. İntolerans testinin ne olduğu sorusunun cevabı bizi gıda intoleransına götürür. Bu konu gıda alerjisinden epey farklıdır. Gıda alerjisi belirli bir gıdaya karşı vücut bağışıklık sisteminin yanıtı niteliğindedir. Çoğunlukla mide krampları, yüzde şişme, kaşıntı ne nefes darlığı gibi belirtilerle kendini gösterir. Gıda intoleransı ise bağışıklık sistemi ile değil, sindirim sistemi ile alakalıdır. Gıda intoleransı olan besinleri tüketmek hayati bir tehlike yaratmaz ancak uzun süre süren bir takım şikâyetlere neden olur. Bu şikâyetler yorgunluk, halsizlik ve ödem gibi belirtilerle kendini gösterir. İntolerans testinin amacı ise bu besinleri tespit etmeye yardımcı olan test olmasıdır. Bu test sonucunda çıkan gıdaların yarattıkları rahatsızlıklar ise baş ağrısı, şişkinlik, halsizlik, mide hassasiyeti, cilt problemleri ve eklem ağrılarıdır.

İntolerans Testi

Gıda İntoleransı Nasıl Anlaşılır?

Bu soru bizi intolerans testi nedir sorusu ile aynı noktaya getirir. Gıda intoleransının net bir şekilde belirlenebilmesi için intolerans testi yapılması gerekir. Bu testi yapacak kişinin ise uzman bir hekim olması gerekir. Eğer siz de gıda intoleransı belirtileri yaşıyorsanız uzman bir hekimden randevu alarak gıda intoleransı testi yaptırmak isteyebilirsiniz.

İntolerans Testi Nasıl Yapılır?

İntolerans testi nedir sorusundan sonra şimdi de intolerans testinin nasıl yapıldığına gelelim. İntolerans testinin uygulanışı zahmetli ve acı verici değildir. Test genellikle parmak ucundan alınan bir miktar kan ile yapılır ve vücuttaki bazı proteinler incelenir. Uzmanınız test sonuçlarına göre size yemeniz ve yememeniz gereken gıdaların yer aldığı bir liste verir.

İntolerans Testi Nedir, Tedavisi Nasıldır?

Gıda intoleransı bir hastalık olmadığı için ilaçlı tedavisi yoktur. İntolerans testi size yememeniz gereken gıdaları gösterir. Listede aynı zamanda çok fazla tüketmemeniz gereken gıdalar ve tüketmenizde sakınca olmayan gıdalar da yer alır. Bu listeye bağlı kalarak beslenme düzeninizi revize ettiğiniz takdirde gıda intoleransı belirtisi olan sıkıntıları yaşamazsınız.