Spor salonuna ne kadar zaman ayırsanız da beliniz istediğiniz gibi incelmiyorsa, bir yerlerde hata yapıyor olabilirsiniz. İnce bir bele sahip olmak için yazımıza bir göz atın.

İnce Bir Bele Sahip Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu bölgeler, ilk yağ depolanan ve en son yakılabilen yağlardır. Bu kısımdaki yağların erimesi bilinçli bir diyet ve hızlandırılmış spor programı gerektirir. İnce bele sahip olmak için diyet yaparken sadece karbonhidrat alımını düşürmek yetmez. Meyvelerden ve sebzelerden basit şeker alımı yapılması gerekir. Bel inceltmek için zorlayıcı karın hareketleri yapmanıza gerek yoktur; diğer kaslarınızı çalıştırdığınız kadar egzersiz yapmanız yeterli olur.

Spor yapmak için doğru zaman nedir?

Spor zamanı yapılan sporun amacına göre belirlenmelidir. Vücut yağlarını yakmak için sabah erken saatler, kas gelişimi içinse 13:00 – 15:00 saatleri vücut için daha uygundur. Sabah uyandığınızda gece boyunca boşalan glikojen depoları vücudu yağ yakmaya hazırlar. Sabah bir şey yemeden içilen şekersiz kahve ve alınan bir bebek aspirininden sonra kısa bir kardiyo çalışması yapılır. Spordan iki saat önce kepekli ve tahıllı ürünler, tavuk, hindi balık gibi ürünler yemek yeterlidir. Spordan sonra bir miktar meyve suyu enerji verir. Spor yapmaya başladıktan 20 dakika sonra yağ yakılmaya başlanır. Ancak bu süre yaşa, cinsiyete ve kiloya göre azalıp artabilir.

Haftada kaç gün spor yeterli olur?

Ağırlık için haftada 3-4 kez spor salonuna gitmek yeterlidir. Ancak yağ yakmak için haftada 5-6 kez günde 20 dk kardiyo çalışması yapmak lazım. Yani, günde yarım saatinizi mutlaka spora ayırmalısınız.

Beli İnceltmek İçin Nelerden Uzak Durulmalı?

Belinizi inceltmek için öncelikle bazı besin gruplarından uzak durmalısınız.

Sodyum, vücudunuzun su tutmasına neden olur. Sodyumun bulunduğu başlıca besin grubu ise tuzdur. Tuzlu ve çok işlenmiş gıdalardan uzak durarak sodyum alımınızı kısabilirsiniz.

Makarna, simit, ekmek gibi karbonhidratlı gıdalar vücudunuzun yağ yüklemesine neden olur. Bu gıdalardan uzak durduğunuz takdirde beliniz daha kolay incelecektir.

İnce Bir Bele Sahip Olmak

Gazlı yiyecekler karın şişliği yaratır. İnce bir bel kuru fasulye, brüksel lahanası ve soğan gibi gıdalardan uzak durmalısınız. Aynı durum asitli içecekler için de geçerlidir.

Sakız çiğnemek vücudunuza fazladan hava almanıza neden olur. Bu da karnınızın şişmesine sebebiyet verir. İnce bir bel için sakız çiğnemekten kaçınmalısınız.

İnce Bir Bel İçin Püf Noktaları

Öncelikle ince bir bele sahip olmak için  yemek sırasında sadece yemeğinize odaklanmalısınız. Televizyon izlerken ya da bir şeyler okurken neyi ne kadar yediğimizin farkında olmayız. Bu yüzden yemek yerken sadece yediklerimize konsantre olmalıyız. Oturarak yemek sindirim sistemi için iyidir. Bu nedenle yemeğinizi oturarak, yavaşça ve iyice çiğneyerek yemelisiniz.

Yemek sırasında midenizin tamamını doldurmayın. 2 avuç hacminde yemek beslenmeniz için yeterlidir. Bu da midenin ¾’üne tekabül eder.

Dolu bir mideyle yatağa girmemelisiniz. Yemek yatmadan 2 saat önce kesilmelidir. Bununla birlikte yatma saatine yakın zamanlarda zor hazmedilen gıdalardan da uzak durmalısınız.

Ana öğününüz öğle yemeği olmalıdır. Akşam yemeği ise diğer öğünlere göre daha hafif olmalıdır. Öğünler arasında mutlaka en az 3 saat ara verilmelidir. Aksi takdirde yedikleriniz rahatça sindirilmeyecektir.

Beli inceltmek için sağlıklı beslenmek gerekir ancak bu dönemde çiğ sebzeler çok da doğru bir tercih olmayacaktır. Bu gıdalar şişkinliğe sebep olacağından dolayı sahip olmak istediğiniz ince bel görünümünü bozacaktır.

Olabildiğince kimyasaldan kaçınmak için meyvelerin ve sebzelerin mevsiminde yenilmesi gerekmektedir.