İlk Emzirme İçin Yararlı Bilgiler

İlk Emzirme İçin Yararlı Bilgiler , Doğru Emzirme Pozisyonu , Bebek Nasıl Emzirilir? , Bebeklerin Emzik Kullanması ve merak ettiğiniz tüm detaylar kadin.com

Yeni doğmuş bebeklerin ihtiyaç duyduğu anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Fakat bebeklerin anne sütüne ihtiyaç duyması kadar, annelerin de ilk emzirme zamanlarında dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara uyulduğu takdirde, hem anne için hem de yeni doğmuş bebek için başarılı bir emzirme dönemi gerçekleşecektir. Yazımızın devamında tüm yararlı bilgileri bir arada bulabilirsiniz.

Başarılı bir emzirme için öncelikle anne psikolojisi dikkate alınmalıdır. Bazı loğusalık dönemlerinde annelerin bebekleri ile arasında bulunan bağ farklı bir hal alabilmektedir. Örneğin, anne belli bir süre bebeği kabullenemeyebilir veya annenin bebeğini besleyememesi (anneden süt gelmemesi durumu) gibi durumların anne psikolojisini etkileyerek süreci zorlaştırdığı görülebilir. Tüm bu durumlardan kısa zamanda arınmak ve doğru bir emzirme sürecine geçiş yapabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı öneriler vardır;

Doğru Emzirme Pozisyonu

İlk emzirmenin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için önemli bir adımdır. Annenin emzirme pozisyonunda bebeğini kucağına alırken dik durması ve bebeği rahatsız etmeden, bebeği zorlamadan  işlemi gerçekleştirmesi doğru olacaktır. Aksi takdirde bebeğin zorla emzirilmesi, iştahtan kesilmesine neden olabileceği gibi tat alma duyusunun da gelişmekte zorlanacağı anlamına gelebilir.

- Bebeğin emzirilmesi sürecinin en az 6 ay olması gerekmektedir ve bu süreç kesinlikle doktor kontrolü altında annenin de sağlıklı bir şekilde beslenmesi ile kontrol edilmelidir.

- Annenin sağlıksız beslenmesi durumunda bebeğin anne sütünden hiçbir şekilde faydalanamayacağı da unutulmamalıdır.

İlk Emzirme İçin Yararlı Bilgiler

Bebek Nasıl Emzirilir?

Anne, bebeğini emzirirken mutlaka bebeği yastık ile alttan desteklemelidir. Pek çok emzirme pozisyonu olduğu için anne ve bebek için en doğru pozisyonu bulmak önemlidir. Emzirme pozisyonlarından bazıları;

- Eğer annenin ağrıları çok fazla ise ve yatakta doğrulamayacak kadar rahatsızsa, yata pozisyonunun tercih edilmesi doğru olacaktır. Bu pozisyonda bebeğin annenin yanına yatırılması ve anne memesine doğru döndürülmesi önerilmektedir.

- Annenin oturabilir olduğu durumlarda bebeğin annenin kucağında meme emmesi şeklinde gerçekleşen emzirme yöntemi de doğru tekniklerdendir.

- Son olarak ikiz bebek sahibi annelerin, iki bebeğini aynı anda emzirebilmesi için en doğru tekniğin bebekleri bir yastık yardımı ile kafa kafaya yatırıp annenin memelerine göre döndürülmesi işlemidir.

Bebeklerin Emzik Kullanması

Bebeklerin ilk doğduğu andan itibaren emzik ile anne memesi görevini gördürülmeye çalışılması belli bir döneme kadar doğru, belli bir döneme kadarda yanlıştır. Anne sütü hiçbir şekilde gelmeyen annelerin bebeklerine takviye mamalar, sütanneleri gibi unsurların değerlendirilmesi doğrudur. Fakat ağlayan bebekleri susturmak için bebeklere emzik verilmeli mi? sorusunda yalancı emzik olarak adlandırılan emziklerle bebeklerin susturulmaya çalışılmasının yanlış olacağı unutulmamalıdır.

No more pages to load

No more pages to load