İlişkilerde Mutluluğun Sırrı

İlişkilerde mutluluğun sırrı nedir? Aslında cevabı çok kolay. Sadece aklınızda bulundurmanız gereken bir kaç ölçüt var o kadar!

Mutluluğun sırrı her ne kadar göreceli bir şey olsa da, mutlu olmak için aslında temel bir kaç konuya dikkat etmeniz yeterlidir. Erkekler için mutlu bir evliliğin sırrının, kendilerinden en az 5 yaş küçük ve akıllı bir kadınla evlenmek olduğu ortaya çıktı. Hele ki hiçbiri geçmişte boşanmamışsa...

Bu yazımızda araştırmaya dayalı mutluluk sırlarını ele aldık. Ancak sonuçlar ne olursa olsun mutluluk tamamen çiftlerin elinde. Karşılıklı sevginin ve saygının güzelleştiremeyeceği ilişki, mutlu kılamayacağı insan yoktur.

Mutluluğun Sırrı Nedir?

Verilere dayanarak bu sorunun cevabına bakarsak, İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırmalar kadının yaşının erkekten en az 5 yaş küçük olduğu çiftlerde, özellikle hiçbiri geçmişte boşanmamışsa uzun bir birlikteliğin daha mümkün olduğunu gösteriyor.

Örneğin bir üniversitede görevli bilim adamlarının yaptığı ve sonuçları European Journal of Operational Research dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, evli olan ya da ciddi bir ilişki sürdüren 1500’den fazla çiftle görüşüldü.Aradan geçen 5 yıl sonrasında bu çiftlerden 1000’i ile tekrar görüşüldüğünde kadının yaşının erkekten en az 5 yaş büyük olduğu çiftlerde boşanma oranının fazla olduğu, aynı yaşta olanların ise bu orandan 3 kattan daha az olduğu gözlendi.

İlişkilerde Mutluluğun Sırrı

Araştırmada, yaş farkı tam tersine döndüğünde, yani erkek kadından yaşlı olduğunda, mutlu evlilik şansının daha yüksek olduğu görüldü. Kadının iyi eğitim görmesi de, mutluluğu uzatan faktörler arasında yer aldı.

Yine araştırma, geçmişte her ikisi de boşanmamış olan çiftlerin daha uzun bir birliktelik yaşadıklarını, partnerlerden birinin geçmişte boşanmış olduğu çiftlerin ilişkilerinin, her ikisi de boşanmış olan olan çiftlere oranla daha az istikrarlı olduğu sonucunu ortaya koydu.

Daha önce kişilerin başından geçen evlilikler kimi zaman o kişiye güven duygusunu kaybettiriyor, kimi zaman ise büyük bir tecrübe kazandırıyor. Bu verilere bakacak olursak mutluluğun sırrı bir nevi partnerlerin yaş farkına ve uyumlu olmalarına bağlı. Ancak gerekli özveri ile dağılan güven duygusunu yeniden toparlamak, yaş farkı veya geçmiş tecrübelere rağmen yine de mümkün.

Daha önce ne yaşadığınız önemli değil. Bundan sonraki ilişkiniz için yeniden temel inşa etmek ve mutlu olmak tamamen sizin elinizde.

No more pages to load

No more pages to load