İğneli Epilasyon Yöntemi Nedir? Kimlere Uygulanır?

İğneli Epilasyon Yöntemi Nedir? Kimlere Uygulanır? Kadınların ve erkeklerin istenmeyen tüylerden kurtulma istekleri doğrultusunda başvurdukları yöntem!

 

Kadınların  ve erkeklerin sıklıkla özen gösterdikleri ve vücutlarındaki istenmeyen tüylerden kurtulma istekleri doğrultusunda, bugüne kadar pek çok yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden en sık kullanılanlarından biri de kuşkusuz ki iğneli epilasyondur. Teknolojinin gelişmesiyle beraber epilasyon hayatımıza girmiş bulunmakta ve popülaritesi günden güne artmaktadır. Bunun sebeplerine bakacak olursak tabiki sorunun kökten  çözümü ilk sırada geliyor,  yöntem çeşitleri ise günden güne artıyor. Bizim bugün burada işleyeceğimiz türü ise  uzun yıllardır güvenle ve kalıcı olarak tüy yok etme tekniği olarak kullanılan iğneli epilasyon.

İğneli Epilasyon Yöntemi

İğneli Epilasyon çok uzun yıllardır uygulanan bir kıl yok etme tekniğidir. Her türlü kılda uygulanabilmek ile birlikte günümüzde lazer epilasyonun yaygınlaşması ile daha çok lazer epilasyondan yanıt alamayan ince, açık renkli veya beyaz kılların yok edilmesinde kullanılmaktadır. Cilt tipine yada tüy rengine bağlı kalmadan uygulanabilir ki bu özelliği en büyük avantajıdır. Kılın köküne ve kıl şaftına yakın yerleşimli deri kök hücrelerine direkt yakıcı etkisi nedeniyle iğneli epilasyonda sonuçlar kalıcıdır.

İğneli Epilasyon

 

İşlem Öncesi ve Uygulama

İğneli epilasyon işlemi şu şekilde gerçekleşiyor; ilk olarak uzman epilasyon yapılacak bölgeyi dezenfekte ederek işleme hazırlar. İnce ve yumuşak bir iğneyle kıl köküne girilerek zayıf bir elektriksel akım uygulanır. Kullanılan iğneler steril ve tek kullanımlık olmalıdır. İğne paralel tutularak kıl folikülüne sokulur ve akım verilir. Böylece kıl kökleri tahrip edilerek kalıcı bir çözüm sağlanır.  Uygulanacak seans sayısı tüylerin çıkış süresi, yapısı, rengi ve yoğunluğuna göre belirlenir.

Uygulama alanında kızarıklık, kabartı,hassas  ciltlerde  ise  bazen  1-2 gün süren küçük kabuklanma gözlenebilir.Uygulamadan hemen %100 sonuç almak mümkün değildir.Çünkü her kıl aktif üreme döneminde değildir. Aktif üreme dönemindeki kıllar daha kolaylıkla yok edilir.

İşlem Sonrası

İğneli epilasyonu takip eden 24 saat içinde deriyi tahriş edebilecek parfüm,deodorant gibi kozmetik ürünlerinin sürülmemesi tavsiye edilir. İğneli epilasyondan sonra cilt sıcak su ve kese ile tahriş edilmemelidir. Enfeksiyon gelişmemesi için tedavi alanına antibiyotik içeren krem veya pomadların sürülmesi önerilir.

İğneli Epilasyonda Yara

İğneli epilasyonda ciltte yara oluşması mümkün olmamakla birlikte bu durum normal değildir.iğneli epilasyonda böyle bir durumla karşılaşıldığında işlem yaptırmamak ve bir hekime başvurmak gerekir.iğneli epilasyonda kullanılan iğne,cihaz ve uzman deneyimi önemli birer faktördür.

İğneli Epilasyon

 

İğneli Epilasyonda İz(Leke)

İğneli epilasyonda diğer bir korkulan durum ise iz oluşması vücüdun en hassas bölgeleri(yüz,dudak üstü) de dahi olmak üzere cildin lekelenme durumu söz konusu değildir.yine aynı şekilde böyle bir durumda işlem yaptırmamak ve bir hekime başvurmak gerekir.

İğneli Epilasyonda Ağrı

İğneli epilasyonda işlem sırasında ve  sonrasında dayanılmayacak kadar ağrı  hissinin var olduğu konusunda yanlış bir algı  mevcuttur.Bilinenin aksine iğneli epilasyonda acı hissi cihaz ve yapan uzmanın deneyimi ile bağlantılı olup korkulanın aksine bir işlem olmadığını bilmenizi isteriz.  Ağrı, subjektif bir his olduğundan ve herkesin ağrı eşiği farklı olabileceğinden gerektiğinde lokal anestezik krem de kullanılabilir.

İğneli epilasyonun uygulandığı bölgeleri  ele alacak olursak yüz, kol, bacak, karın  da  dahil olmak üzere pek çok vücut bölgesine uygulanabilir. Uzman ellerde yapılan iğneli epilasyonla güvenli, kalıcı, ağrısız bir şekilde tüylerinizle vedalaşabilirsiniz.