Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz Bacak Sendromu, Nasıl tedavi Ediliyor? Huzursuz Bacak Sendromu Tanısı Nasıl Konur, Huzursuz Bacak Sendromunun Nedenleri.

Her 10 kişiden birinde görülen huzursuz bacak sendromu, genel olarak orta ve ileriki yaşlarda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ancak nadir de olsa çocukluk çağlarında görülmektedir. Eğer karşı konulamaz bir biçimde bacaklarınızı hareket ettirme ihtiyacı duyuyorsanız ve bu ihtiyacınız uykuya dalmanıza dahi izin vermiyorsa çok yüksek bir ihtimalle huzursuz bacak sendromu rahatsızlığı ile yüz yüzesiniz demektir. Huzursuz bacak sendromu (HBS) daha çok istirahat döneminde ortaya çıkmaktadır. Bacaklarda yanma, karıncalanma, uyuşma, kramp girme, çekilme, huzursuzluk, gibi yakınmalarla kendini belli eden bu hastalık, özellikle akşam saatlerinde ortaya çıkıyor.  Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ise gün içinde otururken ya da çalışırken de kendini göstermeye devam ediyor.

Hastalığın seyrindeki bu belirtiler hareket esnasında azalırken, dinlenme esnasında ise artan bir yükseliş gösterebiliyor.

Huzursuz Bacak Sendromu Kadınlarda Daha Çok Görülüyor

Hastalık genel olarak her iki bacağı etkilese de bazı hastalar rahatsızlıklarının tek bir bacakta olduğunu dile getiriyor. Bu hastalığa  yakalanma oranı kadınlarda erkeklerin iki katı olarak kaydedilmiştir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tanısı

Huzursuz Bacak Sendromu Tanısı Nasıl Konur

EMG tetkiki ve kan testleri ile kesinleşen huzursuz bacak sendromu, özellikle hastalardaki şikayetlerin dinlenmesi ile konabiliyor.  Uyku testi yaparak da tanı koymak mümkün olacaktır.

Huzursuz Bacak Sendromunun Nedenleri

Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte 40 yaşından önce bu hastalığa tutulanların ailelerinde genetik bir etki olduğu görülmektedir. Bu hastalığa sahip kişilerin yarısı genetik geçiş ile bu hastalığa yakalanmışlardır. Dopamin isimli özel bir maddenin beyindeki bazı özel bölgelerde azalması sebebi ile ortaya çıktığı düşünülen huzursuz bacak sendromu, demir eksikliği, hamilelik, Parkinson hastalığı, ileri evre böbrek yetmezliği, tansiyon ilaçları gibi durumlar ile de tetiklenip ortaya çıkabilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tanısı

Nasıl tedavi Ediliyor?

Huzursuz bacak sendromu tedavisinde öncelikle yapılması gereken ilk şey hastalığı tetikleyerek alevlendiren maddelerden ve gıdalardan uzak durulmasını sağlamak olmalıdır. Alkol, nikotin ve kafein gibi maddelerin tüketiminin azaltılması ya da tamamen sonlandırılması belirtilerin azalmasını sağlayacaktır. Eğer başka bir hastalık sebebi ile ilaç kullanılıyorsa bu ilaçların içeriği gözden geçirilerek etki edebilecek ilaçlar kesilmeli yerlerine başka ilaçlar takviye edilmelidir. Eğer belirtilen koşullarda hastalık hala hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyorsa doktor yardımı ile derhal ilaç kullanımına başlanmalıdır. Uyku ve hayat kalitesini düşüren bir hastalık olan huzursuz ayak sendromunun Parkinson gibi başka bir hastalık ile karıştırılmaması için öncelikle varsa bu hastalığın tedavisine başlanmalıdır.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();