Huzur Verici Retro Evler

Huzur Verici Retro Evler, Retro Evler Nasıl Dekore Edilmeli, Retro Ev Örnekleri, Retro Ev İçin Eşya Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günlük yaşantımızın çoğunu içinde geçirdiğimiz evlerimizi, kendi zevklerimize ve kendi isteklerimize göre döşemek ve tasarlamak isteriz. Bu nedenle de her şeyde olduğu gibi evler de kendi içerisinde kategorilere ayrılmış bir vaziyette karşımıza çıkıyor. Örneğin, spor tarzda döşemek istediğimiz bir ev için daha renkli ve daha aslında görünüşten öte kullanışlı mobilyalar tercih edebiliriz. Aynı şekilde alaturka bir görünüm elde etmek istiyorsak, çerçeveli koltuklar ve görünüm açısında daha göze hitap eden eşyalar seçebiliriz. Alaturka evler için söylenebilecekler arasında, spor tarzda döşenmiş evlere oranla daha hassas eşyalara sahip olduğu ve yine spor eşyalarda döşenmiş evlere göre daha kullanışsız olduğu söylenebilir. Ev döşeme ve ev iç tasarımı hakkında bir başka kategoride retro evlerdir. Retro evler, anlamı itibari ile de daha çok eskiye dönük ama oldukça modern de görünen eşyalara sahip ev tarzıdır. Örneğin, retro evlerin döşemesinde en çok ahşap malzemeler ve ahşap döşemeler tercih edilmektedir.

Retro Evler Nasıl Dekore Edilmeli

Retro evlerde, cam ve pencereler daha uzun ya da daha büyük ölçülerde tercih edilir. Bunun nedeni de, retro tarzında perdelerin yerlere kadar uzun olması ile alakalıdır. Bu şekilde evinizi döşemek isterseniz yapabileceğiniz diğer şeyler;

  • Retro evlerin duvarlarının renk sıkalası genellikle koyudan açığa doğru ilerler. Yani retro evlerin duvar renkleri koyu veya tonların koyuya yakın olan en açık renkleri ile boyalıdır.
  • Retro Evler
  • Eşyalarınızı seçerken muhakkak odaların büyüklüğünü ve odaların şekillerini hesaba katın. Özellikle yatak odalarınızda aydınlatmak için yan lambalar kullanmanız gerektiğini unutmayın.
  • Salon takımlarınızda tek düzelik yerine birbirinden farklı renklerde koltuklar kullanabilirsiniz. Genellikle koltuk örtüleri kullanılarak oluştulan salon takımlarının renklerinin de çok koyu ve birbirinden alakasız olmamasına özen gösterin.
  • Retro evlerde önemli ayrıntılardan biri de bol çerçeve kullanımıdır. Bu çerçeveler modern tasarımlı asla değildir. Daha çok altın ve bronz çerçeveler içerisinde kullanılan resimler, evin her yerinde bol miktarda olabilmektedir.
  • Perde seçerken uzun olmasına dikkat edilmelidir. Uzun perdeler, her iki yana ayrılabilmeleri için ekstra aparatlarına da ihtiyaç duyarlar. Retro evlerde perdelerin iki tarafa ayrılmış olması oldukça sık rastlanılan görüntüler arasındadır.

 Retro ev

  • Orta sehpaların da sıklıkla bulunduğu retro evlerde, aynalı masalarda bulunmaktadır. Aynalı masaların önünde çerçeveler sunum yapılabilir. Bu sayede odanın algısal olarak daha da büyüdüğünü söylemek mümkündür.
  • Son olarak retro evlerde, duvarda eski tarzda yapılmış bir duvar saati bulunur. Bu saatler, antikacılardan da bulunabildiği gibi artık saatçilerde de retro tarzda üretilmiş saatler bulunabilmektedir. Retro bir ev yaratmak için duvar saatleri ve çerçeveler olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.