Bu Dekorasyon Önerileri İle Huzurunuz Evinizde

Huzur Verici Ev Dekorasyonu Fikirleri, Huzur Verici Ev Dekorasyonu İçin Minimalist Fikirler, Renk Seçimi, Kullanılan Malzeme.

Gün boyu evde, işte, okulda sürekli bir koşturmaca içindeyiz. İster kalabalık bir aile içerisinde yaşayın isterseniz tek başınıza yaşayın durum çok da farklı sayılmaz aslında. Gün içinde evde yapılması gereken işler, işte bitirilmesi gereken görevler, okulda başarıyla geçilmesi gereken sınavlar bizi beklemektedir. Herkesin kendisi için belirlemiş olduğu öncelik farklı gibi görünüyor olsa da üzerimizde hissettiğimiz stres, yorgunluk ve huzur arayışı ortaktır. İnsanın kendisini en rahat ve en huzurlu hissedebildiği yer evidir. Hatta bunun için kendi kültürümüzde “Kendini evinde gibi hissetmek” ve başka kültürlerde rastlanılan “Evim güzel evim” gibi deyimler bulunmaktadır. İster küçük isterse büyük bir alana sahip olsun evimiz, içinde yaşamaktan keyif aldığımız ve huzur duyduğumuz yaşam alanıdır. Tüm gün öncelikler, hedefler ve görevler için verilen mücadeleden sonra kapıdan içeri girdiğinizde huzur veren bir yerde olduğunu bilmek, kişide daha baştan rahatlama ve sakinleşme duygusu yaratacaktır. Bu sebeple sizler için huzur verici ev dekorasyonu nasıl yapılır o nı araştırdık.

Evin huzur ve sakinlik duygusunu yaşatması, tabi ki evin kendisinden çok dekorasyonunun nasıl olduğu ile ilgilidir. Ev dekorasyonunda kullanılan malzemeler, aydınlatma ve eşyaların niteliği ve niceliği, evin karakterini yansıtan önemli kriterlerdir. Ancak, zaman içinde belki fark etmeden belki de bilinçsizce yapılan uygulamalar, ev dekorasyonunu dolayısıyla evin karakterini ve algılanışını olumsuzlaştırabilmektedir.  Örneğin, evin konumu gereği yeteri kadar gün ışığı almaması, günümüz tüketim çılgınlığıyla bir heves alınan eşyaların kalabalıklık yaratması, çocukların oyuncaklarının her odaya saçılmış olması ya da yenilenen mobilyaların henüz ömrünü tamamlamadığı için atmaya kıyılamaması sonucu eski mobilyalar ile renk uyumsuzluğu yaratması gibi nedenler sayılabilmektedir. Sakinlik ve huzur kelimeleri anlamı gereği durağanlığı, düzeni ve sadeliği çağrıştırmaktadır.

Ev dekorasyonunuzun huzur temalı olması için de kelimeler gibi evinizde kullanılan malzemelerin, aydınlatma tarzının, mobilyaların renginin ve sayısının kendi içerisinde belli bir düzende olması gerekmektedir. Yakın zamanda adını sıklıkla duymaya başladığımız minimalist anlayış, pek çok alanda kullanılabildiği gibi ev ve ofis dekorasyonunda da birçok kişi tarafından tarafından tercih edilen bir anlayış olmaya başlamıştır. Peki, minimalist anlayışla evde sakinliği ve huzur nasıl sağlanmaktadır?

Ev Dekorasyonu İçin Minimalist Fikirler

Bir akım olarak 1960’lılarda ortaya çıkan minimalizm, modern sanat ve müzikle birlikte hayat bulmuş temelinde sadeliği ve nesnelliği bulundurmaktadır. Akım zamanla birlikte yaşam biçimi olarak benimsenmiş ve yaşam alanlarımıza kadar girmiştir. Yaşam alanında minimalist tarzda huzur ve keyif veren bir ortam yaratabilmek için temelde dikkat edilmesi gereken birkaç özellik bulunmaktadır.

Eşya Kullanımı

ev dekorasyon

Bunun için olabildiğince az eşya kullanılmalıdır. Böylece ev ortamında kirli ve dağınıklık algısının önüne geçilmiş olunacaktır. Kullanılan mobilyaların yapı ve şeklinin keskin hatlardan uzak, sade ve yalın hatlara sahip olması, gözü yormanın aksine dinlendirecektir.

Renk Seçimi

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, ev dekorasyonunda huzurlu ve sakin veren bir görünüm için tercih edilen mobilya ve eşya renklerinin abartıdan uzak olması ve sadeliği çağrıştırmasıdır. Bunun için ağırlıklı olarak beyaz ve gri renklerinin ya da kahverengi ve bej renk grubunun tercih edilmesi gerekmektedir. Beğendiğiniz diğer renkleri puf gibi aksesuarlarda tercih ederek hareketlilik sağlayabilirsiniz.

Ferah ve Aydınlık Alanlar

ev dekorasyon

Günümüzde artık müstakil evlerin yerini apartman dairelerine hatta stüdyo dairelerin almasıyla geniş yaşam alanları yerini çok daha küçük alanlara bırakmış durumdadır. Evinizi olduğundan daha geniş, ferah ve aydınlık bir görünüme büründürmek için duvarlarda beyaz renk tercih edilmesi yerinde olacaktır.

BUNU DA GÖRMELİSİNİZ : Vintage Ev Dekorasyonu Fikirleri

Aydınlatma

Huzur verici ev dekorasyonu için  özellikle konumu gereği az gün ışığı alan evlerdeki karanlık algısını yıkmak için dikkat edilmesi gereken bir konu da aydınlatmadır. Klasik tarzda kullanılan avizeler yerine spot ve LED lambalar ve gün ışığına yakın aydınlatma seçeneklerinden faydalanarak evinizin hem daha geniş hem de daha aydınlık bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Kullanılan Malzeme

Dikkat edilmesi gereken son bir nokta da kullanılan malzeme türüdür. Ahşap, metale göre her zaman için daha samimi ve sıcak bir algı yaratacaktır. Ev dekorasyonu yapılırken zeminde ve aksesuarlarda ağırlıklı olarak ahşap malzeme kullanılması yaşam alanınızın nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Minimalist anlayışla temelde dikkat edilecek birkaç değişiklikle yapılan ev dekorasyonu sadece salon için değil, banyodan mutfağa kadar evin her odası için geçerli olabilmektedir.  Az çoktur(Less is more) ilkesi ile hareket bulan minimalist anlayışla sadelik ve huzuru vurgularken ev dekorasyonunuzun daha çekici ve fonksiyonel olmasını da sağlayacaktır.