Sanıldığı Kadar Zor Değil: Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları

Hızlı kilo vermek için ne yapmalı? Yazımızı okuyarak egzersizler ve hızlı kilo vermenin püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

Sağlıklı kilo vermek birçok kişi için ulaşılması güç ve oldukça zahmetli bir yol gibi görünse de bu amaç, ardında “güzel” görünmekten çok daha önemli sorunları beraberinde getiriyor. Kilo vermenin temelinde ise sağlıklı kilo vermek yatıyor. Şok diyetleri ya da en hızlı göbek eritme yöntemlerini bir kenara bırakın: Gelin hızlı kilo vermek yerine doğru ve etkili kilo verme yöntemlerine göz atalım.

Kilo Vermek İstiyoruz Ama ‘Neden?’ Diye Soruyor muyuz?

“Bikini vücudu” kısmına geçmeden önce, kilo vermenin sağlıkla kurduğu direkt ilişkiye değinmemiz gerekiyor. Aslında bu işin çok basit bir matematiği var: İdeal kilo = sağlıklı yaşam. Bu formülu ulaşmak için de önemli olan ideal kilonuzu bulmak ve bu hedefe yönelik çalışmalarınıza başlamak oluyor. İdeal kilonuz size ‘manken gibi’ olmanızı söylemiyor, yalnızca; kas ve yağ oranınızın uyumlu, kilonuzun boyunuza oranının tam olmasını “rica ediyor”.

Fazla Kilolu Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Basitçe açıklamak gerekirse; vücudunuzda biriken ve ihtiyaç duymadığınız yağ dokuları ‘fazla kilolarınızı’ oluşturuyor. Fazla kilolu olup olmadığınıza ise güzellik standartları değil, vücudunuzun doğası karar veriyor. Herhangi bir diyeti ya da spor programını uygulamaya başlamadan önce, mutlaka yağ-kas ölçümü yaptırmanız gerekiyor. Bu ölçüm, kötü birer alışkanlığa dönüşmüş rutinlerinizi tespit etmenize ve kontrol altına almanıza yardımcı olurken potansiyel hastalıkları da henüz oluşma evresindeyken engelleme şansı sunuyor.

Fazla Kilo mu Obezite mi?

Fazlalıklarla ilgili elbette işin çok daha ciddi bir boyutu var ki o da obezite. Genç yaşlı demeden çeşitli sağlık sebepleriyle ya da yalnızca kötü beslenmeyle oluşan bu ciddi hastalık, kilo almanın sizi getireceği son nokta. Tabii ki siz “dur” diyene kadar. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18'i, kadınlarda ise %20-25'inin yağ dokusu oluşturması beklenir. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30'un üstüne çıkması durumunda ise obeziteden söz edebiliriz. Obezite seviyesine erişen fazla kilolar çok daha hızlı bir biçimde sağlık sorunlarına neden olurken sağlığı geri kazanmak da aynı şekilde zor hale geliyor. Fazla kilolarınızın şimdi ve gelecekte vücudunuzda yaratabileceği birçok sağlık sorunu bulunmakta. En kritik olanlarını ise şöyle sıralayalım:

  • Sürekli yorgunluk ve nefes nefese kalmak
  • Omurga ve kalça ağrıları
  • Eklemlerde baskıya dayalı ağrı
  • Tansiyon, diyabet ( şeker hastalığı) ve kalp hastalığı riski
  • Atar damarda yağ birikmesi ve bunun neticesinde gelişen sağlık sorunları
  • Damar tıkanıklığı ve diğer ciddi kalp hastalıkları
  • Ciltte bakteri ve mantar
  • Varis ve diğer dolaşım sistemi rahatsızlıkları
  • Sosyal yaşamdan uzaklaşma ve psikolojik travma

Fazla kiloların sebepleri kadar hangi bölgede biriktikleri de, size potansiyel rahatsızlıklarınızla ilgili ilk sinyalleri verebilir. Bel çevresinde biriken yağlar kalp, karaciğer ve diğer karın iç organlarda biriken yağ miktarıyla doğru orantılıdır ve damar sertliğinin gelişimini kolaylaştırır. Karın bölgesinde biriken yağ hücreleri ise damarların iç yüzeylerinde tahribat yapar ve yağ birikimine neden olan zehirli maddeleri salgılar.

Sağlıklı Kilo Vermek Ne Demek?

Kilo vermek için en kolay yöntemleri aramak yerine, doğal ve sağlıklı bir biçimde kilo vermenin yollarını keşfetmelisiniz. Bu yolda, her bireyin reçetesi kendine özeldir ve bu nedenle kimi temel adımlar dışında kendi yöntemlerini oluşturmaları gerekir. 

Kilo vermek için atacağınız ilk adım ölçüm yaptırmaktır. Vücut Kitle Endeksinizi ölçtürdükten sonra yağ ve kas oranınızı belirlemeli ve belirlenen bu rakamlar üzerinden bir yol haritası oluşturmalısınız. Bu ölçümleri yaptırmak için de mutlaka sağlık kuruluşlarının ilgili bölümlerini tercih etmelisiniz. İnternet üzerinden boy ve kilo girilerek yapılan ölçümler sağlıklı olmayacağı gibi gerçeği de yansıtmayacaktır. Bu ölçümler sonucunda “su içsem yarıyor” iddianızı karartacak ve gerçek kilo alma sebeplerinizi açığa çıkaracak gizli hastalıkları da keşfedebilirsiniz. Şeker hastalığı, tiroid hastalığı, insülin direnci ya da metabolizmanızda yaşanan problemler nedeniyle oluşan hastalıklar bir türlü kilo veremiyor oluşunuzun temel sebebi olabilir. Bu temel problemi çözmek için adım attığınızda da kilo verme süreciniz hızla başlar ve gerçekçi sonuçlar almaya başlarsınız.

Kilo Vermede İlk Adım: Kendi Formülünüzü Yaratın

Daha önce de belirttiğimiz gibi kilo vermek için tek bir formül bulunmuyor ve en önemlisi kilo verdikten sonra kilonuzu korumak için oluşturduğunuz bu beslenme ve yaşam biçimini de korumanız gerekiyor. İşte tam da bu nedenle sevdiğiniz sporları yaptığınız, sevdiğiniz şeyleri yediğiniz ve sizi zorlamayacak bir beslenme programı oluşturmak bu işin ilk ve altın kuralı. Kilo vermek amaçlı çıktığınız bu yolda, listenizden çıkarmanız gereken ilk şey “hızlı kilo verme” isteği olmalı. Her ne kadar yaşam tarzınızda ve yediğiniz besinlerde değişiklik yapsalar da genetik olarak hızlı kilo veremiyor olabilirsiniz ya da başkalarının uyguladığı kilo verme kürü sizin metabolizmanızda hiçbir etki yaratmıyor olabilir. Belki de en önemlisi kilo vermenizi engelleyecek hastalıklarınız bulunabilir. Özetle: kendi planınızı oluşturun ve yeni hayatınıza merhaba deyin. Ölçümlerinizi yaptırdıktan sonra, dilerseniz bir sağlık uzmanından yardım alarak beslenme programınızı oluşturabilir dilerseniz de bazı temel kuralları uygulayarak kendi planınızı oluşturabilirsiniz. Nedir bu temel kurallar?

Sağlıklı Kilo Vermenin Kolay Yolları

-          Su tüketmek gerçekten kilo verdirir mi?

Evet! Kulağa büyük bir klişe gibi gelse de düzenli su tüketiminin kilo vermenize yardımcı olduğu bilimsel olarak da kanıtlandı. Susamayı beklemeden su tüketin ve bu rutini her gün korumaya özen gösterin. Özellikle yürüyüş ya da egzersizlerden sonra kaybettiğiniz suyu geri kazanmaya özen gösterin ki onlar da size kalorilerinizi yakma konusunda yardımcı olabilsinler.

-          Şeker ve tatlandırıcılara güle güle deyin.

 Bu madde yalnızca kilo vermek için değil gelecek dönemdeki sağlık durumunuzu kontrol almak için de önemli. Hızla yağa dönüşebilen ve aslında vücuda pek de bir yararı olmayan hazır şeker ve tatlandırıcılar metabolizmanızı yorarak size kilo aldırmaktan başka hiçbir şeye yaramıyor.

-          Gelelim karbonhidratlara…

Onları terk etmenize gerek yok ancak alım miktarını sınırlandırmanız gerekebilir. Karbonhidratlar, kan şekerinizi çok hızlı bir biçimde yükselttiği için açlık hissinizi tetikler. Karbonhidrat alımını tamamen kesmek tokluk hissinin oluşmasını engeller ve yedikçe yemek istersiniz. Bu durumda en akıllı çözüm doğru karbonhidratları seçmektir. Yani; makarna, pilav, beyaz ekmek gibi basit karbonhidratlar yerine; tahıllı ekmek, buğday unuyla hazırlanmış makarnalar ya da bulgur gibi kompleks karbonhidratları değerlendirmelisiniz.

-          Yağ yakmaya yardımcı olan ve tokluk hissi veren gıdalarla dost olun.

Nedir bunlar? Ananas, Hindistan cevizi yağı, lifli gıdalar, yeşil çay, greyfurt, az yağlı çorba, yağsız yoğurt, Antep fıstığı, yumurta ve fasulye. Besin programınızı mutlaka sevdiğiniz besinlerle oluşturmaya çalışın ve uzak durmanız gereken besinlere alternatif bulmaya gayret gösterin.

-          Yaz mevsimini göz ardı etmeyin.

Sıcak havalarda bol su içmek ve hafif beslenmek sizi hedefinize kolayca ulaştırabilir. Kilo verme sürecinde iyi bir başlangıç yapmak için yaz mevsimi en ideal dönem olabilir. Öğle ve akşam öğünlerinizi hafif tutacağınız ve öğün aralarında bol bol su içebileceğiniz böylesine bir dönemi göz ardı etmemeye özen gösterin. Böylece, yazın kilolarınızdan kurtulabilir ve kışın da bu kiloları korumaya yönelik bir yol izleyebilirsiniz.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();