Asla Eskimeyen, Sihirli Formül: Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizinin inanamayacağınız faydaları yazımızda.

İsmini yakın dönemde sık sık duyduğumuz Hindistan cevizi, gerek yağı gerekse meyvesinin sunduğu mucizeler sayesinde şifa saçmaya devam ediyor. Eğer bu mucizelerden haberdar değilseniz, şu anda doğru satırları okuyorsunuz demektir. Çünkü Hindistan cevizi yalnızca kilo vermek ya da cildi güzelleştirmek için değil, vücudunuzda oluşabilecek birçok probleme karşı çözüm sunmayı başarabilen, gerçek anlamda mucizevi bir formüle sahip. O halde kendisiyle hemen tanışmaya başlayalım…

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Bugün hem kozmetik ürünlerinde hem de mutfak tariflerinde kullanılan birçok yağ bizlere ortak yararlar sağlıyor. Kilo vermek, cilt bakımı yapmak ya da sağlıklı beslenmeye yardım etmek gibi birçok faydası bulunan Hindistan cevizi yağı da onlardan biri. İsminden de anlaşılacağı üzere bu yağ Hindistan cevizinden üretiliyor. “Yaşam kaynağı” ya da “hayat ağacı” anlamlarına gelen ''Life of Tree, Kalpavriksha'' olarak da anılan bu meyve; yalnızca Hindistan’da değil, tropikal iklimin hüküm sürdüğü her bölgede hayat buluyor. Bu meyve diğerlerinden farklı olarak oldukça uzun bir sürede yetişiyor. Minik bir Hindistan cevizi ağacı ilk meyveleri 3-5 yıl arasında veriyor ve meyvenin kendisi 12 ayda olgunlaşıyor

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar?

Hindista cevizinin birçok açıdan faydası bulunuyor. Kozmetikten yemek tariflerine dek uzanan, oldukça geniş bir skalaya sahip bu yağ; cilt sorunlarıyla savaşmada, saç bakımında, sağlıklı beslenme ve kilo verme süreçlerinde, yaraların iyileştirilmesinde ve daha birçok süreçte tercih ediliyor. Hindistan cevizi yağı, herhangi bir işlem görmeden doğal bir biçimde paketlenerek yine aynı doğallıkta kullanılıyor. Hindistan cevizi yağı kullanmak isteyenlerin, herhangi bir katkı maddesi bulunmayan %100 doğal ürünleri tercih etmesi öneriliyor.

Mucizevi Formül Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

  • Cilt Sağlığında Bir Numara

Hindistan cevizi yağı için cildin en büyük dostu diyebiliriz.Yaraları onarıcı gücü de bulunan Hindistan cevizi yağı cildi yumuşatıyor, parlatıyor ve besliyor. Kozmetik ürünlerinin formüllerinde de sıklıkla kullanılan bu yağ, özellikle kuru ciltleri yumuşatıyor ve derideki dökülmeleri engelliyor. Cilt hastalıklarına karşı da güçlü bir kalkan görevi üstlenen Hindistan cevizi yağı, mantar vb. deri hastalıklarının tedavisini kolaylaştırmaya yardımcı olurken güzel kokusuyla cildinize kalıcı bir yumuşaklık ve parlaklık veriyor. Hindistan cevizi yağı maske olarak ya da makyaj temizlemede de tercih edilebiliyor. Böylece inatçı makyaj malzemelerini zahmetsizce çıkarmanıza yardımcı olurken cildinizi yeniliyor. Yatmadan önce yalnızca birkaç dakikada makyajınızı temizleyebildiğinizi düşünün, rüya gibi değil mi? Aynı zamanda göz altlarındaki halkaların ya da siyah lekelerin yok olmasına yardımcı olan Hindistan cevizi yağı, esmer şekerle karıştırılarak yüze peeling şeklinde de uygulanabiliyor. Antioksidan özelliğe sahip bu yağ, cilt kanserinin oluşmasını engellerken, ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak cildin daha genç kalmasına da yardımcı oluyor.  

  • Parıldayan Saçların “Gizli” Formülü

Hindistan cevizi yağı saç bakımında oldukça etkilidir. Bu yağı dilerseniz saçlarınıza direkt olarak ya da şampuanınıza karıştırarak uygulayabilir ve saçlarınızın daha canlı ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu yağı saçlarınıza uygulamayı düşünüyorsanız saçlarınızın ıslak ya da nemli olduğundan emin olmalısınız. Hindistan cevizi yağı yoğun bir kıvama sahip olduğu için temizliği de zor olabiliyor. Bu nedenle, yağı saçlarınıza iyice yedirdikten sonra en az yarım saat kadar bekleyerek saçınızı bolca durulamanız gerekiyor. 

  • Bağışıklığınızı Kuvvetlendirin

Konu Hindistan cevizi yağı olunca elbette ki yalnızca güzellikten konuşmayacağız. Çünkü Hindistan cevizi yağının yararları güzellik ya da kozmetikle sınırlı değil. Laurik asit yönünden kuvvetli olan bu yağ, tam da bu özelliği sayesinde bağışıklık sisteminizin tek ve en özel koruyucusu olmayı hak ediyor. Neden mi? Lauirk asit denilen bu madde, mantar ve diğer birçok hastalığın panzehri olarak biliniyor. Vücuda girer girmez bağışıklık sisteminin bir parçası gibi davranmaya başlayan Laurik asit virüslere ve tüm hastalıklara savaş açıyor. Hindistan cevizi yağı aynı zamanda; idrar yolları, boğaz iltihapları, bronşit ya da tenya gibi bağışıklığı direkt olarak etkileyen rahatsızlıkları da büyük oranda engelliyor ya da oluşan hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Bol miktarda magnezyum ve potasyum içeren formülü sayesinde, beyin gelişimini de destekleyen Hindistan cevizi yağı, stresle de mücadele ediyor. Birçok kişinin kabusu haline gelen bağırsak parazitlerine de kesin çözüm sunan Hindistan cevizi yağı, parazitlerin hızlı bir şekilde etkisiz hale getirilerek vücuttan atılmasını sağlıyor.

  • Fit Bir Yaşamın Anahtarı

Hindistan cevizi yağı tıpkı birçok bitkisel yağ gibi yemek ve tatlılarda alternatif olarak da tercih ediliyor. İçerdiği doymuş yağlarla vücutta iyi huylu kolesterol seviyesinin yükselmesini engelleyen bu yağ, hoş kokusu ve hafif tatlı aroması nedeniyle genellikle tatlıların yapımında da tercih ediliyor. Bu sayede, rafine şeker kullanmaya gerek kalmadan oldukça lezzetli tarifler hazırlanabiliyor. Hindistan cevizi yağının yanı sıra, yine aynı ham maddeden üretilen Hindistan cevizi şekeri; kan şekerini düzenleyerek insülini ve glikozu kontrol altına alıyor. Böylece rafine şekere güle güle diyor ve sevdiğiniz yemek ve tatlılara, daha sağlıklı alternatiflerle sofranızda yer açabiliyorsunuz. Aynı zamanda yağ yakma özelliğine sahip bu yağ, vücutta özellikle bel ve karın çevresinde yerleşmiş olan yağ kitlelerini yakmada büyük etki sağlıyor. Düzenli olarak Hindistan cevizi yağı tükettiğinizde, aç kaldığınız zaman dilimlerinde dahi kendinizi daha enerjik hissediyor ve fazla yeme eğiliminizden sıyrılabiliyorsunuz. Sağladığı yağ yakımıyla birlikte bolca enerji açığa çıkarmanıza yardımcı olan Hindistan cevizi yağı kronik yorgunluk ya da mevsimsel yorgunluk gibi şikayetleri de ortadan kaldırıyor. Yani, sıkça duyduğumuz “hindistan cevizi yağı zayıflatır mı?” sorusuna kocaman bir “evet” cevabı verilebilir.

  • Ağız ve Diş Sağlığı Ondan Sorulur

Evet, ağız ve diş sağlığınızı da ona gönül rahatlığıyla emanet edebilirsiniz. Genel diş sağlığına katkıda bulunmasının yanı sıra, özellikle sigara içenler için rüya gibi bir etkiye sahip Hindistan cevizi yağı, ağız içindeki kötü kokuları engelliyor ve diş sararmalarının önüne geçiyor. Bu yağı diş macununuza karıştırabileceğiniz gibi direkt olarak diş fırçanıza uygulayarak da kullanabiliyorsunuz. Magnezyum ve bol miktarda kalsiyum içeren bu yağ; kemiklerin gelişimine yardımcı oluyor. Böylece; güzel koku ve anti-bakteriyel formül gibi kısa vadeli yararlarına ek olarak, uzun vadede de diş sağlığınıza büyük oranda katkı sağlıyor.

  • Kanser Karşıtı Güçlü Bir Savaşçı

Gelelim bu yağın belki de en değerli faydalarından birine… Vücudunuzu serbest radikallere ve virüslere karşı koruyan Hindistan cevizi yağı, aynı zamanda kanser karşıtı yani anti-kanserojen özelliğe sahip. Cancer Research Journal'da yayımlanan bir araştırmaya göre Hindistan cevizi yağının %50si oleik asitten oluşuyor. Bu asit ise ağırlıklı olarak kolon kanseri tedavisinde kullanılıyor. Avustralya’daki Adalaide Üniversitesi’nde gerçekleştirilen başka bir araştırmada ise yine aynı asidin yarattığı etki ile 48 saat içerisinde kanserojen içerek hücrelerin %98’inin yok etmeyi başardığı aktarılıyor.

Hindistan cevizi yağının, aklınıza gelebilecek neredeyse her konuyla ilgili fayda sağladığı kanıtlanan ve yıllardır birçok insan tarafından onaylanan bir gerçek. Gündelik yaşamınızda karşılaştığınız ya da karşılaşma potansiyeline sahip olduğunuz tüm sorunları eş zamanlı olarak ortadan kaldıran ve sağlığınızı her anlamda koruyup kollayan bu formülü, neden mucizevi olarak adlandırdığımızı da belki şimdi daha net bir şekilde anlatabilmişizdir. Seçim sizin.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();