Her Derde Deva: Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı faydaları nelerdir ya da çay ağacı yağı nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız incelememiz tam size göre.

Dilden dile dolaşan çay ağacı yağı son yıllarda oldukça popüler ve kullanım alanı da her geçen gün yaygınlaşıyor. Birçok yerde karşımıza çıkan bu her derde deva yağı evinizdeki acil yardım paketi olarak düşünebilirsiniz. Başınızın sıkıştığı her an başvurabileceğiniz antiseptik özellikleri taşıyan bu bitkinin tarihi oldukça eskiye dayanıyor. Çay ağacı yağı faydaları nelerdir ya da çay ağacı yağı nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız incelememiz tam size göre.

Çay Ağacı Yağı Nedir?

Melaleuca yağı olarak da bilinen çay ağacı yağı, melaleuca alternifolia bitkisinin yapraklarından elde ediliyor. Hint defnesi olarak da anılan bu bitkinin yaprakları yassı şekilde oluyor ve boyu da iki metreyi buluyor. Çay ağacı aslen Mersingiller cinsine ait. Bu cins çoğu Avustralya’ya özgü olan 200 civarı yeşil ağaçtan ve çalıdan oluşuyor.

Bu bitkinin faydaları Avustralya’da yaşayan yerliler tarafından yüzyıllardır biliniyor ama tıbbi olarak deneylere tabi tutulması yaklaşık 100 yıllık bir dönemi kapsıyor. Çay ağacı denilmesinin sebebi ise Kaptan Cook’a dayanıyor. Mürettabatı Yeni Zelanda’nın keşfi sırasında ağacın yapraklarından çay yapıyor ve bu çayın temizleyici ve iyileştirici etkisini gözlemliyor. Melaleuca Alternifolia isimli ağacın ismi de ‘Çay Ağacı’ olarak kalıyor. Ancak Avrupalılar kıtaya gelmeden çok daha önce Avustralya’nın yerlileri Aborjinler çay ağacı yapraklarını öksürüğü ve boğaz ağrısını hafifletmek için düzenli olarak kullanıyorlar ve öğütülmüş yapraklarından elde ettikleri yağı da solunum rahatsızlıkları için teneffüs ediyorlar. Öğütülmüş yapraklar kesiklere, yaralara, çeşitli enfeksiyonlara ve yanıklara uygulanıyor. Yeni Zelanda yerlileri Maoriler ise denizcilerin yaralarını, kanayan dişlerini, diş eti iltihaplarını ve aynı zamanda bağırsak rahatsızlıklarını çay ağacından yapılan bandajlarla, çaylarla tedavi ediyorlar. Bu bitki İkinci dünya savaşında ise saf bir temizleyici olduğu için askerlere dezenfektan olarak dağıtılıyor.

Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Tek Başına Antimikrobiyal Bir Özellik Taşır

Faydaları saymakla bitmeyen çay ağacı yağını body shoplarda ya da aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz ve günlük hayatınızda kullanabilirsiniz. Doğal yoldan iyileştirici bir özelliği bulunan çay ağacı yağı, bakteri ve virüs tabanlı hastalıkların tedavisinde oldukça işe yarıyor. Antibiyotik görevi gören bitki bağışıklık sistemimiz açısından oldukça yararlı. Solunum yoluyla ilgili rahatsızlıkların tedavisinde de olumlu sonuçlar veriyor. Çay ağacı yağının, virüsleri, bakterileri, mikropları ve mantarları yok edici özellikleri bilimsel açıdan uzun yıllardır test ediliyor. Bu sebeple bu bitkinin yağı bilim insanları tarafından da öneriliyor. Bu yağın yüksek oranda ölümle sonuçlanan ve tedavisi çok güç olan “Staphylococcus aureus” bakterisi üzerinde dahi etkili sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.

Sivilcelerinizi Azaltır

Çay ağacı yağı sivilce tedavisinde etkili bir şekilde kullanılabilir. Onlarca krem, tonik deneyip sivilce sorununuzu çözemediyseniz aradığınız cevap bu şifalı yağda olabilir. Çay ağacı yağının yüzde 5’lik preparatlarının akneyi, oldukça sık kullanılan ‘benzoyl peroxide’ isimli ilaç kadar kontrol edebildiği gözlemlenmiştir ve çay ağacı yağı doğal bir tedavi yöntemi olduğu için daha az yan etkiye neden olmaktadır. Sivilcelerinize iyi gelmesi için iki tatlı kaşığı bala, beş damla çay ağacı yağını katın ve karıştırın. Daha sonra sivilce sorunu olan bölgenize bu karışımı sürüp bir dakika kadar bekleyin ve suyla durulayıp temizleyin.

Mantar Enfeksiyonunu Tedavi Eder  

Bakteri ve mantar önleyici özellikleri sayesinde mantarı doğal yoldan tedavi eder. Ayak mantarı ya da tırnak mantarını kısa sürede öldürür. Ayak mantarı için ayaklarınızı iyice yıkayıp, kuruladıktan sonra, mantara yakalanan yere çay ağacı yağı sürebilirsiniz. Ayaklarınızı dinlendirdiğiniz ya da beklettiğiniz suyun içine damlatarak da kullanabilirsiniz. İltihaplanma, şişme, sararma ve tırnak kalınlaşması gibi sorunlara da iyi gelmektedir.

Egzema ve Sedef Rahatsızlıklarına İyi Gelir

Bu doğal ve şifalı yağ; egzema, sedef gibi cilt rahatsızlıklarını iyileştirmek için önerilir.  Egzama losyonu veya vücut sabunu yapmak için bir çay kaşığı hindistan cevizi yağını, beş damla çay ağacı yağını ve beş damla lavanta yağını iyice karıştırın. Bu mucizevi karışımı günde birkaç kez cilt rahatsızlıklarınızın tedavisi için kullanabilirsiniz. Ayrıca bu yağı zeytinyağı ile karıştırarak da kullanabilirsiniz. Birkaç damla çay ağacı yağını zeytinyağı ile seyreltebilirsiniz. Sedef hastalığınız hafif ise kaşıntılarınız azalır ve sedefleriniz yumuşar.

Siğilleri Yok Eder

Siğiller; cildimizin üst tabakasına bir virüsün yerleşmesi sonucu ortaya çıkan, deri kabartılarıdır. Vücudumuzun herhangi bir yerinde oluşabilir ve genellikle cilt renginde, sert ve pürüzlü şekilde olurlar. Kötü bir görüntüye sebebiyet veren siğilleriniz varsa çay ağacı yağının virüsleri yok edici özelliğinden faydalanabilirsiniz. Dört damla kadar çay ağacı yağını bir yemek kaşık zeytinyağı ve badem yağı ile karıştın. Bu karışımı siğillerinizin üzerine sürün ve birkaç saat bekledikten sonra bölgeyi temiz su ile ovalayın.

Saç Bakımı İçin Yararlıdır

Çay ağacı yağının, saçınızın ve kafa derinizin sağlığı için de çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Kuru saçlarınızı, pullanmış saç derinizi ve geçmek bilmeyen kepeklerinizi çay ağacı kürüyle iyileştirebilirsiniz. Çay ağacı yağından elde edeceğiniz ev yapımı şampuan bu tür konulardaki dertlerinizi sonlandırabilir. Aloe vera jeli, hindistan cevizi sütü ve lavanta yağı gibi uçucu yağlarla beraber çay ağacı yağını karıştırarak istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Çay Ağacının Yan Etkileri Var Mıdır?

Her ürün gibi çay ağacı yağını kullanmadan önce de dikkatli olmalısınız. Çay ağacı yağı cilde uygulanarak kullanıldığında, özellikle hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Uygulanan bölgede kuruluk, kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissi oluşturabilir. Bu nedenle uygulamadan önce uzmanlara danışmak ya da konuyla ilgili bilgi almak gerekir.

No more pages to load

No more pages to load