Her Başarılı Kadının Ocak Ayında Yapması Gereken 7 Şey

Pek popüler bir fikir olmayabilir ama Ocak ayı bizce en güzel ay. Tam bir temizlik dönemi, inançların ve hayallerin tazelendiği, 2017’de (özellikle sağlığımızla ilgili) aldığımız hatalı kararları telafi edebileceğimiz bir zaman aralığı. Tüm bunları ve 2 Ocak’ta gelen kararlılık ve netliği göz önünde bulundurduğumuzda, tüm seneyi en ideal biçimde geçirmek için bu ayı ön planda tutmamız gerektiğini düşünüyoruz. İşte tüm başarılı kadınların 2018’in başında yaptığı yedi şey.

1- Ana Hedeflerinizi Belirleyin

Hayatınızın ilişkiniz, finansal durumunuz, kariyeriniz, aileniz gibi bütün alanlarında hedeflerinizin olması gerekmiyor; bunun yerine özellikle geliştirmeyi veya değiştirmeyi istediğiniz şeylere yoğunlaşın. Önceliklerinizi net bir şekilde belirleyin, çünkü yapmanız gereken tam olarak bu hedeflere ulaşmak için çabalamak. Sağlık veya toplumsal yardım gibi bariz kategorileri atlamayın. Yeni yıl için hedeflerinizi belirlemekte zorlanıyorsanız, evinizdeki malzemelerle veya Pinterest üzerinden bir planlama tahtası yapabilirsiniz. Listenizde size başarması zor zor gelen en az bir büyük hedef olduğundan emin olun – eğer 2018’de küçük başarılar elde etseniz de bu bir maddenin üstünü çizmek size çok iyi hissettirecek.

2- Tüm Hedeflerinizi Küçük Hedeflere Bölün

Ev almak için para biriktirmeniz büyük bir hedef olacaktır; ama bu aynı zamanda ağır bir stres yükü ve belirsiz bir hedef. Hedeflerinizi küçük parçalara bölmeniz, bu hedefe toplamda ne kadar katkıda bulunabileceğinizi belirleyecektir; örneğin, tüm kredi kartı borcunuzu ödeyebilir veya ek gelir kazandığınız işleriniz için birikim hedefi koyabilirsiniz.

3- Bu Küçük Hedefleri Ajandanıza Ekleyin

Artık örneğin "ek gelirlerimden 10.000 TL kazanacağım" gibi küçük hedefleriniz olduğuna göre – bunu takviminize yerleştirebilirsiniz. Gerçekçi olarak her ay ne kadarını almayı hedefliyorsunuz? Ajanda planınızı düzenli bir şekilde kurarsanız takibi kolay olacaktır. Hedefiniz yeni biriyle tanışmak gibi ilişki temelli ise düzenli buluşma günlerini ajandanıza ekleyin ve buna göre hareket edin. Bu buluşmalar, yılın diğer hedeflerini de etkilediği için sorumluluk sahibi hissetmenizi sağlayacak.

4- 2017’deki Başarısızlıklarınızı Değerlendirin

Çılgınlığın tanımı aynı davranışı tekrarlamak ve farklı sonuçlar beklemekse, 2017'de sizin için neyin işe yaramadığını belirlemeniz, aynı şeylerin 2018'de tekrar olmasını önlemek için akıllıca bir taktik. 2018'de bunlara dur diyebilirsiniz. Belirli bir arkadaşınız fazla mı başınızı ağrıttı? Bırakın gitsin. İlişkilerinizde sağlıksız bir kısır döngü mü var? Değiştirin. Her gün işinizden şikayet mi ettiniz? Şimdi yeni bir iş bulma zamanı. Her gün spor salonuna gitmek gibi yeni yılda aldığınız ama işe yaramayan küçük kararları bile değerlendirmeniz, belki de bu yıl, bunun yerine hoşunuza giden bir sürü hobi kursu deneyip gerçekten neyi sevdiğinizi bulmanıza yardımcı olacak.

5- Başarınızı Göstermek İsteyeceğiniz Birini Hayal Edin

İtiraf edelim – sıkı çalışma sıkı çalışmadır. Yaşamımıza dair hedeflerimizi gerçekleştirebilmemiz için kendimizi motive etmemiz, özellikle bu yoğun çalışma döneminde oldukça zor. Bu yüzden kulağa çocukça gelse de, sizin başarılı biri olamayacağınızı düşünen birini belirleyin. Bu kişiyi sürekli düşünmeniz, motivasyona ihtiyacınız olduğu anlar biraz daha çalışabilmeniz için gereken enerjiyi sağlayacaktır.

6- Networking Listesi Yapın

İster gizlice kariyer alanınızı değiştirmeye çalışıyor olun, ister mevcut sektörünüzde ilerlemeyi hedefleyin, tanışma ağınıza yatırım yapmanız her zaman çok önemli. Ocak ayında, sonraki her ay 2018 maceranıza yardımcı olabilecek, tavsiye verebilecek, size ilham kaynağı olan yeni bir kişiyle görüşmeyi hedefleyin. İlk görüşmenizden sonra her ay aynı dönem için bir hatırlatma notu kurabilirsiniz.

7- Geçen Yılkinden Bir Saat Erken Uyanmaya Başlayın

 

Her ne sebeple olursa olsun, Ocak ayında bu gibi büyük değişik kararlarını başka aylardan daha çok alıyoruz. 2 Ocak'tan başlayarak yılın geri kalanını başarılı geçirebilmek için alarmınızı bir saat erkene kurun. Şimdi elinize geçen bu ekstra bir saat fırsatını, iş ya da sadece meditasyon için kullanabilirsiniz. Yeni alışkanlık tüm yıl boyunca devam etmeyebilir, ancak fazladan saatin kendinizi ne kadar iyi hissettirdiğini fark edince onsuz nasıl güne başladığınızı merak edebilirsiniz.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();