Hep 30’lu Yaşlarda Kalmak

Her yaşın ayrı güzelliği vardır ancak kadınlar genelde hep 30’lu yaşlarda kalmak ister. İşte hep 30'lu yaşlarda kalmanın püf noktaları

Her yaşın ayrı güzelliği vardır ancak kadınlar genelde hep 30’lu yaşlarda kalmak  ister. Çünkü bu yaşlarda zamana karşı mücadele başlar. Aldığımız koruyucu kremler, gece kremleri ve daha bir çanta dolusu kozmetik ürünün başka ne anlamı olabilir ki? Ama bu, her geçen gün hem bedenimizi hem de ruhumuzu yorarak yaşlandırıyor. Şimdi sıra buna bir son vermede.. Hep 30'lu yaşlarda kalmak için ilk adıma ise yaşam biçimimizi doğru yöneterek başlıyoruz. İşin sırrını merak ediyorsanız yazımıza göz atın.

Yaşına göre beslenmeyi bilen kadın, zamana da meydan okuyabilen bir bedene sahip olur. 30’larda beslenmenin püf noktalarını bilirseniz, o yaşta daha uzun süre kalabilirsiniz.

Hep 30'lu Yaşlarda Kalmanın Püf Noktaları

 • Kadınların kırmızı ete demir için mutlaka ihtiyaçları vardır. Kırmızı eti haftada iki öğün tercih ederseniz, demir ihtiyacınızı rahatça karşılayabilirsiniz. Böylece cildinizin canlılığını da kolaylıkla sürdürmüş olursunuz.
 • Balık; sağlıklı, genç bir kalp ve beyin için vazgeçilmez bir besindir. Hep 30'lu yaşlarda kalmak için bol bol tüketmelisiniz.
 • Kadınların sihirli meyveleri çilek, kiraz, kırmızı üzüm, nar, yabanmersini, kuşburnu, mürdüm eriğidir. Bu meyvelerim damar ve hücre kaliteniz üzerindeki etkisiyle yıllara meydan okuyabilirsiniz.

Hep 30'lu Yaşlarda Kalmak

 • Düzenli çalışan bir sindirim sistemi, hızlı çalışan bir metabolizma, kaliteli vitamin ve mineral depoları demektir. Sindirim sisteminize iyi bakın, posalı yiyecekleri; sebze ve meyveleri bolca tüketin.
 • 30’lu yaşların çay keyfi bambaşkadır. İşte hep 30'lu yaşlarda kalmak için  ruhunuza ve bedeninize hitap eden çaylar: Yeşil çay, kuşburnu, rezene, ıhlamur, mate, rooibos çayı, ekinezya ve beyaz çay. Sindirimden dolaşım sistemine, iştah kontrolünden cilt kalitesine kadar pek çok fayda sağlayan bu çayların, doğanın bir başka armağanı olduğunu unutmayın.
 • Su, en etkili gençlik iksiridir. Hücrelerinizin uzun ömürlü ve genç kalmasını istiyorsanız günde 2 litre mutlaka su tüketmelisiniz.
 • Maden suyunu günde mutlaka iki şişe tüketin. Maden suyunu cildinize de uygulayabilirsiniz. Doğal mineral kaynağı olan maden suyu, cildinizi hem içten hem dıştan besleyen en doğal maddelerdendir.

Hep 30'lu Yaşlarda Kalmak

 • Asla düşük kalorili diyetler uygulamayın. Çünkü bu sizi yaşlandırır. Yağsız diyetler cildinizin çok çabuk yaşlanmasına neden olur. Lütfen zayıflama diyetlerini bir diyetisyen kontrolünde yapın.
 • Kilonuzu yönetmek için 2-2.5 saatlik aralıklarla beslenin. Yiyecekler üzerinde oluşturacağınız zaman yönetimi, beraberinde size “ Miktar yönetimi” alışkanlığını da kazandıracaktır.

 

Beslenmeye gösterilen özen kadar, bu yaşlarda alınmaya başlanacak vitamin takviyeleri de çok önemlidir;

 • Bu günleri sonradan unutmak istemiyorsanız B12 vitaminine dikkat edin. Vücudumuz bu yaşlarda çoğu zaman çalışma temposunun fazla olmasına dayanamaz ve yorulur. Bu sebeple B12 eksikliği hep atlanır. Bunun sonucu unutkanlık, halsizlik, yorgunluk, hatta depresyon şikayetleri olabilir.
 • 30’lu yaşlar cinselliğin keyifli geçebileceği özel yaşlardır. Bu yaşlarda hormon kalitenizin devamlılığını korumak adına çinko mineralini hayatınızdan eksik eteyin.
 • Düzgün bir postüre sahip olmak için kalsiyuma ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Düzgün bir duruş, güçlü bir iskelet yapısı gençliğin en güzel belirtisidir. İlerleyen yaşlarda ‘Gençliğimde daha uzundum.’ demek istemiyorsanız ki bu kemik erimesini anlatan bir cümledir, bu yüzden 30’lu yaşlarda sütten, yoğurttan, peynirden alacağınız kalsiyumun değerini bilmelisiniz.
 • Güçlü bağışıklık sistemi için D vitaminini sakın eksik etmeyin. Güçlü bir bağışıklığa sahip olmak gençliğin en değerli belirtisidir.  D vitamini depolarınızı dolu tutmanın tek yolu da Güneş’tir. Üç haftalık güneş tatili, doğanın en özel ve güzel sağlık reçetesidir.

Hep 30'lu Yaşlarda Kalmak

 

Vitamin Takviyesi

 • 30’lu yaşlarda sabah yorgunluklarıyla yataktan kalkmak, gülümsemek, işe gitmek ve günü yaşamak zordur. Bütün bu zorlukların altında folik asit, demir, B12, D vitamini veya çinko eksikliği olabilir. Fizyolojik depresyonun gizli ajanları olan bu vitamin ve mineral değerlerinizi önemseyin ve mutlaka takip edin.
 • Cilt elastikiyetinizi korumak için C ve E vitamini alın. Size bu vaadi sunan kremlerin içinde bu vitaminler vardır fakat bunun için para harcamanıza gerek yok. C vitamini, meyve ve sebzelerden her mevsim rahatlıkla karşılayabileceğiniz bir vitamindir. E vitaminini ise yağlı tohumlar ve bitkisel yağlardan karşılayabilirsiniz.
 • Eğer sizin de 30 lu yaşlarınızda karın çevreniz yağlanmaya başladıysa bu insülin hormonunuzun fazla salgılandığı anlamına da gelebilir. En kısa zamanda kontrollerinizi yaptırarak önlem alabilirsiniz.
 • Fazla kilolarınızdan kurtulun. Kilo verdikten sonra cildinizin kendini toparlayabilmesi için daha fazla gecikmeyin. Çünkü cildinize en son müdahale edebileceğiniz zamanlar yine bu yaşlar olacaktır.
 • Gerçek mutluluk spordadır. Spor yapmaya başladıktan sonra yaşayacağınız mutluluk, spor alışkanlığının devamlılığını kendiliğinden sağlayacaktır. Bu yaşlarda pilates, yürüyüş, yüzme, yoga veya tenis tercih edebileceğiniz keyifli spor dallarıdır.

Hep 30'lu Yaşlarda Kalmak

Alkol ve Sigaradan Uzak Durun

 • Alkol tüketim sıklığını ve miktarını mutlaka kontrol altına alın. Şu bir gerçek ki vücudunuza yaşattığı su kaybıyla cildinizi biraz daha yaşlandırıyor. Alkol alırken mutlaka su tüketimine özen gösterin. Her bir kadeh için bir bardak su için.
 • Sigara tüm vücudunuzu, organlarınızı, saçlarınızı, ellerinizi ve dudaklarınızı yaşlandırır. Bu olumsuz etkilerden kendinizi korumanın tek yolu sigarayı bırakmak ve düzenli olarak C vitamini içeren besinler tüketmektir.
 • Kadınlar varis problemlerine bu yaşlarda mutlaka müdahale etmelidir. Bu dönemde varis probleminin başlıca nedenleri arasında kilo sorunu da yer almaktadır. Hareketsiz yaşam tarzı veya topuklular üzerinde geçen hareketli bir yaşam varislere neden olabilir. Ya da annenizden size kalan ve saklanmaması gereken bir miras da olabilir. İlk müdahale mutlaka kilo problemlerinden kurtulmak , diğer müdahale ise doktor kontrolü olmalıdır. Meraklanmayın; varis artık çok kolay tedavi edilen bir sağlık problemi.
  - Bacaklarınızın güzelliğine gölge düşürebilecek bir sorun daha; Selülit! Selülitten kurtulmak için bacaklarınıza düzenli olarak masaj yapın, bol posalı beslenin. Şekerden vazgeçmeyi deneyin, tuzu azaltın. Hep 30'lu yaşlarda kalmak için su tüketimini artırın ya da kilonuzu ideal aralıklarda tutmaya gayret gösterin.
 • 30’lu yaşlar doğurganlığın kadın için armağan olduğu yaşlardır. Yeni bir canlıyı dünyaya getirme hissini hem bedeninizde hem de ruhunuzda hissetmeye başlarsınız. Bu eşsiz sürece hazırlık için kadınların gerekli sağlık muayenelerinden geçmiş olması önemlidir. Hayatınızda mutlaka kadın sağlığı üzerine uzman bir doktor bulunsun ve yıllık muayenelerinizi kesinlikle ihmal etmemeye özen gösterin.
 • Bu yaşların uykusu, güzellik uykusu gibidir. Uyku düzeninize dikkat edin. Hep 30'lu yaşlarda kalmak ve Dinlenmiş bir yüzle güne başlamak için 7-8 saatlik uyku almaya özen gösterin.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();