Hayatına Renk Kat!

Hayatına Renk Kat - Renklerin Hayatımızdaki Önemi ? Burçlar ve renklerin ilişkisi nedir, bizdeki etkileri nelerdir?

Renklerin hayatımızdaki etkisinin farkında mıyız? Renkler günlük yaşamımızda çoğumuzun düşündüğünden daha çok yer almakta ve bizler onlardan sandığımızdan daha çok etkilenmekteyiz. Renklerin psikolojik etkileriyle ilgili az çok fikrimiz olsa da, fizyolojik etkilerinden pek  de haberdar değiliz. Evet, renkler fizyolojimizi de etkiliyorlar ve bu etkileşimin nedenini anlamak için rengin gerçekte ışık, ışığın ise bir elektromanyetik enerji olduğunu hatırlamamız yeterli olacaktır. Kısaca, renk ışığın değişik titreşimlerdeki görüntüsüdür. Bu yüzden de önerimiz en kısa zamanda hayatına renk kat !

Hayatına Renk Kat

Çocukların yaptığı resimlere baktığımızda pembe bulutlar, yeşil tavşanlar, mavi insanlar, sarı kuşlar, mor ağaçlar görmemiz çok da şaşılası bir durum değildir. Çünkü onların hayallerinde kurallar, kısıtlamalar, uyum gibi şeyler söz konusu değildir. Bu resimler onları yapan çocuklar kadar renkli, onlar kadar hayat dolu ve capcanlıdırlar.

Tıpkı bu resimler gibi yaşantılarımız da renklerden oluşur aslında. Evimizi sevdiğimiz renklerle donatırız, giysilerimizi en beğendiğimiz renklere göre seçeriz.

Kimi zaman da çevremizde pasif, dingin, rutin, sıkıcı hayatlara sahip kişileri ne kadar renksiz yaşamları var diye eleştiririz…

Bazı renkler bizlere coşkulu hissettirirken bazıları sükunete davet eder.  Renklerin doğru yerde ve doğru zamanda kullanımı hem motivasyonumuzu arttırır hem de daha mutlu, huzurlu ve enerjik olmamızı sağlar.

Yaşantımızın ortalama üçte ikisini kapalı mekanlarda geçirdiğimizi düşündüğümüzde iç mekanlarda kullanılan renklerin önemi ve üzerimizdeki etkisi daha da önem kazanıyor.
Sadece duvarlarımızın renklerini değiştirerek bile çok çarpıcı sonuçlar elde edebilir, monoton ve basit bir mekanı capcanlı ve dinamik bir mekan haline getirebilirsiniz.İç dekorasyonda bize özel renkler ile ilişki kurabilmek için, bizi engelleyen farklı ve alışılmamış olma korkusunu yenmeliyiz. Bir çoğumuz, kendimizi ifade etmeyi sınırlayan makul, sakin, nötr, pastel ve o yılın modası olan renklerle etrafımızı çevirmeye koşullanmış durumdayız. Bu duygudan kurtulup renkleri özgürce hayatımıza sokmak için renklerin anlam ve enerjilerine yakından bakalım;

Mavi İle Hayatına Renk Kat

MAVİ

Gökyüzünün ve denizin simgesi mavi; sonsuzluğu, sakinliği, serinliği ve suyu ifade eder. Mavi renk dinlendirici olmasının ve huzurlu hissettirmesinin yanı sıra rahatlatıcı bir enerji yayması sebebiyle  kullanım alanları doğru seçilmelidir.

Araplar mavinin kan akışını yavaşlattığına inanır, nazar boncuğu o yüzden mavidir. Batıda intiharları azaltmak için köprü ayaklarını maviye boyarlar. Yapılan bir araştırmaya göre, duvarları maviye boyanan okulda çocukların yaramazlık oranı düşmüştür. Mavinin kararlılığı ve sadakati ifade etmesi sebebiyle iş görüşmelerine giderken kişilerin maviyi tercih etmeleri, işe kabul edilmelerini sağlayabilir.

Kilo problemi olanların evlerinin özellikle yemek odaları ve mutfaklarını maviye boyamaları, onların diyetine  yardımcı olabilir çünkü mavi doğal bir iştah kapatıcıdır. Aynı şekilde müşterilerinin daha fazla yemek yemesini arzu eden restoran işletmecileri ise mavi renkten kaçınmaları gerekir.

Dekorasyonda mavinin sonsuzluk, derinlik ve  sakinlik özelliklerinden faydalanarak odanızı genişletebilir; daha aydınlık, daha ferah bir hal almasını sağlayabilirsiniz. Açık mavi uykusuzluk problemini yatıştırmak ve daha kaliteli bir uyku için yatak odalarında kullanılırken,  parlak koyu mavi ise yemek odaları ve salonlar için tercih edilir.  Deniz rengi olduğundan doğal olarak banyonuzda kullanmanız keyifli olacaktır. Meditasyon odalarında ise daha çok koyu mavi tercih edilmektedir.

Ayrıca Mavi tonlarında boyanmış ortamlar, verimliliği ve performansı arttırır. Çalışma odalarına uygulandığında daha konsantre çalışıldığına inanılır. Bu sebepten mavi, çocukların odalarında kullanılması önerilen bir renktir. Bu arada çalışırken mavi kalemle yazılan yazılar hafızada daha çabuk ve kalıcı olarak yer almaktadır.

Son olarak Feng Shui’nin önemli kombinasyonlarından biri, mavi ve beyaz sonsuz gökyüzünü temsil eder ve o kişinin evine mutluluk, huzur verir.

Hayatına Renk Kat!

Doğanın Rengi Yeşil!

YEŞİL

Yeşil  pek çok kavramla ilişkili olarak karşımıza çıkar, bunların içinde en güçlüsü ve evrensel olanı doğadır. Yeşil, doğanın ve baharın rengidir. Buna bağlı olarak ayrıca yaşamı, gençliği, yenilenmeyi, ümitleri ve dinçliği simgeler. Gözün en kolay bakabildiği renk olması ve rahatlatıcı etkisi sebebiyle dinlenme odalarında ve hastanelerde sıkça kullanılır. Sakinleştirici ve sinir sitemi üzerinde yarattığı pozitif etki nedeniyle olsa gerek hastane çalışanlarının üniformalarında ve ameliyathanelerde oldukça sık karşımıza çıkar. Yeşil alanda insanların daha az mide rahatsızlığı çektiği saptanmıştır. Yeşil aynı zamanda bolluğu simgeler ve güven veren bir renktir. Bankaların bu nedenle en çok tercih ettikleri 2 renkten biri olması rastlantı değildir. Eğer güven telkin etmek istiyorsanız ofisinizi yeşil veya tonlarıyla renklendirebilir veya yeşil dekorasyon malzemeleri kullanabilirsiniz.
Bunun yanı sıra yeşilin bir diğer etkisi de yaratıcılığı canlandırmasıdır. Bu yüzden büyük restaurantların mutfaklarında yeşil tercih edilir. Eğer ofisinizde yaratıcılığınızı canlandıracak bir mekana ihtiyacınız varsa bir miktar da olsa yeşil kullanmayı ihmal etmeyin.

Özetle yeşil; yaşamın, yaratıcılığın, sakinliğin, huzurun, gücün ve uyumun rengidir. Bazı kültürlerde orta yaşlardaki gelinler, doğurganlığı simgelemesi için yeşil giyerler. Koyu tonları olmamak koşuluyla ailecek vakit geçireceğiniz oturma odalarında kullanılabilirken, yarattığı etkiler sebebiyle yatak odaları için de vazgeçilmezler arasındadır.

Aşkın Rengi Kırmızı

Kırmızı, duygusal olarak en yoğun renk olup,  kan akışının, kalp atışlarının ve solunumun hızlanmasına neden olabilir.

Dikkat çekici bir renktir, İnsanları çabuk karar almaya ve beklentileri arttırmaya teşvik edici bir etkisi vardır. Kesinlikle iştah açıcıdır, bu sebepten dünyadaki gıda firmalarının çoğu logosunda kırmızıyı kullanırlar. Kilo kontrolüne ihtiyaç duyanların yemek odaları ve mutfaklarda kullanması tavsiye edilmez.

Kolay hakimiyet kuran bir renktir. Dekorasyonunuzda kullandığınız objeler çok çabuk fark edilir. Etrafınızda kişilerin dikkatini  istediğiniz yöne bu rengi doğru kullanarak çok kolay yönlendirebilirsiniz.  Kırmızı renk aynı zamanda insanların zamanı unutmasına yol açar,  bu yüzden barlarda ve gece kulüplerinde kırmızı renge ağırlık verilir.

Kırmızı kıyafetler insanı özgür, canlı ve enerjik bir moda sokabilir. Kendini kontrol etmekte zorluk çeken kişilerin kırmızı renkten uzak durmaları tavsiye edilir.

Kırmızı ile ilgili yanlış bilinen bir inanış vardır, boğaların kırmızıya saldırdığı sanılır oysa ki boğalar renk körüdür, onlar kırmızıya değil kendilerine sallanan bez parçasına saldırırlar.

Feng shui felsefesinde kırmızı; gücü, devinimi ve aşkı temsil eder. Çok güçlü bir enerji alanına sahiptir. Aşırılığa kaçılmadan, denge ve tonlaması iyi ayarlanarak doğru yönde kullanıldığı takdirde sizi harekete geçirir ve yaşam gücünüzü yükseltir. Ancak aşırılığa kaçıldığında depresif ve negatif duyguları uyarır. Dikkatli kullanılması gereken bir renktir.

Hayatına Renk Kat!

Sarıyı daha çok kullan, Hayatına Renk Kat !

Sarı, Dünya’mızın enerji kaynağı Güneş’in rengi olarak çok dikkat çekici ve insanı mutlu eden bir renktir. Zeka, incelik ve pratiklikle ilgilidir. Geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin sembolüdür. Dünyadaki taksiler dikkat çekmesi sebebiyle sarıdır. Trafik lambalarında sarı bir süre sonra bitecek geçiciliği gösterir.

Parlak limon sarısı gözü en çok yoran renk olması sebebiyle sarı sayfalı not defteri ve bilgisayar ekranında sarı arka fon kullanımı pek tavsiye edilmez. Beyninizi ve gözlerinizi yorabilir.

Ayrıca parlak sarı ile ilgili  psikolojik araştırmalar gösteriyor ki, insanlar sarı odalarda daha çabuk sinirlenip, bebekler de daha kolay ağlayabiliyorlarmış.

Çocuk odalarında sarı kullanımı adrenalin ve yaramazlıklarda artış gösterebilir,  dikkat!

Sarı aslında tıpkı güneşli bir gün gibi davet edicidir. Güneş ışığı gibi, sizi sarmasını istersiniz ama gözünüzün içine girmesini istemezsiniz. Doğru kullanıldığında gerçekten enerjisini hissettiren bir renktir. Sonbaharın hüzünlü güzelliğinde sarının her tonunu görmek içimizi ısıtır. Bu sebepten sarının doğru tonlarını az miktarda yaşam alanlarımıza sokmak parlaklık ve sıcaklık hissi için iyi fikir olabilir. Pozitif etkilerinden biri de metobolizmayı hızlandırmasıdır.

Feng Shui’ye göre sarı olgunluğun rengidir.  Sarının altın, bal ve bakır tonları  doğru yerlerde ve uygun dozlarda kullanıldığında azim, bereket, maneviyatta yükselme, algı yeteneğinde güçlenme, canlılık, güven, sıcaklık ve iyimserlik getirir. Koyu tonlarının yoğun olarak kullanılması ise hırs, açgözlülük, yalan ve tehlike gibi negatif etkileri hayatınıza davet edebilir. Doğru kullanıldığı alana sıcak ve aydınlık bir hava yayar.

Siyahın Vazgeçilmezliği

Siyah, duygusallığı ve hüznü simgeleyen, otorite, gücü ve tutkuyu temsil eden bir renktir.  Ancak bir yandan da siyah teslimiyeti sembolize eder. Bu yüzden rahipler, Tanrı’ya teslimiyetlerini göstermek için siyah giyerler.

Tartışmalı bir renk olan siyah bir taraftan karanlık güçler, suç ve kötülük ile düşünülürken, diğer taraftan sadakat, sebat, dayanıklılık, ihtiyat, bilgelik ve güvenilirlik ile ilişkilendirilir. Bir tarafta yönetim ve güç anlamına gelirken diğer taraftan acı, keder ve yas anlamına gelebilir. Siyah, pek çok insanın günlük yaşamında sıklıkla tercih ettiği bir renktir. Bazıları siyahı güçlü ve ciddi görünmek için kullanırken diğerleri daha zayıf gösterdiği için tercih ederler.

Siyah rengi seven insanlar genellikle özgüveni yüksek, azimli ve kararlı kimselerdir. Gücü temsil etmesi sebebiyle tüm makam arabaları siyah tercih edilir. Kullanımına özellikle çocuklarda dikkat etmekte fayda vardır çünkü inatçılığa ve depresyona neden olabilir.

Ancak ışığı yok ettiği için dikkati dağıtacak unsurların algıyı dağıtmasını en aza indiren ve dolayısıyla konsantrasyon sağlamakta kolaylığıyla da bilinen siyah, Einstein gib bazı ünlü düşünürlerin veya sanatçıların, ışıksız, karanlık bir odada daha kolay konsantre olmalarını sağladığı için kullanıldığı söylenmektedir.

Feng Shui’e göre siyah renk; algılamayı şaşırtan, sıkıcı duyguları derinleştiren ve üzüntüyü çağrıştıran bir etkiye sahip olduğu için matem ve yaslarda kullanılmaktadır. Ancak siyah rengi doğru materyallerle kullanırsanız yaşam gücünüzü destekler ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Birlikte kullanılan renge göre enerji alanı değişir.

Hayatına Renk Kat!

Saflık ve Huzuru Akıllara Getiren Renk; Beyaz!

BEYAZ

Beyaz, saflığı ve masumiyeti temsil eder. Bu yüzden pek çok kültürde gelinler beyaz giyerler. Ayrıca temizliği simgelemesi sebebiyle sağlık çalışanları ferah,steril ve hijyenik göründüğü için beyazı tercih ederler.

Beyaz; istikrarı, devamlılığı simgeler. Politikacılar beyazı pek severler, çünkü temiz, dürüst izlenimi vermek isterler…

Beyazın ışığı yansıtması ve ortamı serin tutması onu yaz aylarının vazgeçilmez kıyafet rengi yapar ki çok doğru bir seçimdir.

Beyaz rengi seven insanlar, genellikle temizliği, aydınlığı ve düşünmeyi seven, hayal dünyası geniş, soğukkanlı ve uzlaşmacı kişilerdir.

Bunun yanında beyazın çok güçlü bir psikolojik etkisi daha vardır ki o da istikrarı, devamlılığı temsil etmesidir. Beyaz kıyafetler size serin ve canlandırıcı bir his verirken;  temiz, dürüst ve istikrarlı olduğunuz imajını da yaratır. Aynı etkiyi mobilyalarınızla ve dekorasyonunuzla da yaratabilirsiniz. Ayrıca gözünüzü dinlendirecek beyaz bir yer bulunması da neredeyse tüm mimarlar tarafından tavsiye edilen bir kullanımdır.
Beyaz sadece Feng Shui felsefesinde değil, bütün ev dekorasyon akımlarında birleştirici bir etki yapar. Dürüstlüğün, şeffaflığın, saflığın ve doğruluğun rengi aralıklarla kullanılmalıdır. Tüm renklerde olduğu gibi mekanlarda yoğun beyaz kullanımı önerilmez.

 

MOR

Asalatin rengi mor, ihtişam, lüks , zenginlik ve zarafeti simgeler. Tarihte yüksek sınıfların, saray mensuplarının mor rengi sıklıkla kullanmaları oldukça dikkat çekicidir. Mor ile hayatına renk kat, enerjisini kendinde hisset.

Aynı zamanda romantizmin, duygusallığın ve tutkunun rengi olan mor gösterişli havasından dolayı bazı kişiler tarafından kıyafetlerinde ve dekorasyonlarında severek kullanılır. Bazıları için ise suni bir renk olarak algılanır.

Morun açık tonları olan lavanta, leylak gibi renkler ilham verici etkileri için çalışma odalarında tercih edilebilir. Zihinsel  faaliyetleri ve sanatsal düşünceleri arttırdığı düşünülen mor, özellikle sanatçıların çalışma ortamları için önerilirken, çocuk odaları için de düşünülebilir.

Mor rengi seven insanlar genellikle, ruhsal dünyası ön planda olan, kişilerdir. Duyarlılıkları fazla olduğu için sanat dallarında başarılı olma ihtimalleri daha fazladır.

Feng Shui felsefesinde mor, parayı ve derin düşünceyi temsil eder. Entellektüelliğin rengi mor kullanıldığı alanlara güç, azamet, iktidar ve zenginlik getirir. Ancak fazla kullanıldığında tembellik ve kibir gibi negatif etki yaratabilir.  Mor rengi hayatınızda değiştirerek kullanmanız tavsiye edilir.

 

Hayatına Renk Kat!

PEMBE

Uyum, neşe, şirinliğin ve sevginin simgesidir pembe. Romantik ve narin bir renk olmasının yanı sıra rahat hissettiren ve dinlendirici bir etkiye sahiptir.

Araştırmalar gösteriyor ki, pembe insanları sakinleştirmekte ve kalpleri yumuşatmaktadır. Bu yüzden öncelikle hayatına renk kat ve pembeyi de eklemeyi unutma!

Bir hapishanede kapı ve pencere demirleri pembeye boyandığında, mahkumların agresif davranışlarının kaybolduğu gözlemlenmiştir. Pembe’nin enerjiyi çeken sakinleştirici bir rol oynadığını söyleyebiliriz.

Pembe rengi seven insanlar ki bunlar genellikle kadınlardır, duygusal, neşeli, sorumluluklarının bilincinde ve biraz ürkektir, fakat çekingenliklerini fazla belli etmezler.Yaşam dolu, mükemmel ve enerji veren pembe enerjisini kırmızıdan alır ama kırmızıya göre daha yumuşak bir renktir. Dişi duyguların ifadesi, Aynı zamanda aşkın rengidir. Eğer pembeyi üzerinizde taşırsanız  aşkı kolayca kendinize çekebilirsiniz. Havada romantizm olacak, çevrenizdekiler sizi çekici bulacaktır. Pembe giymek aşkı sunmaya ve kabul etmeye hazır olduğunuzu gösterir.

Dekorasyonda kullanımı çok yoğun olmamakla birlikte daha olumlu bir yaşamı düşlemenin rengi olarak, yatak odalarında, yazlık evlerde ve özellikle kız çocuklarının odalarında keyifle kullanılabilir.

KAHVERENGİ

Gerçekçiliğin, plan ve sistemin temsilcisidir kahverengi. Kansas Üniversitesin’de bir sergide, duvarların rengi değiştirilebilir hale getirilmiş. Fonda beyaz kullanıldığında insanlar sergide yavaş hareket etmiş. Fon kahverengiye döndüğünde ise insanlar müzede daha çok yeri daha az zamanda gezmişler. Kahverengi insanı hızlandırır. Bu yüzden fastfood restaurantları iç mekanda kahverengi kullanır. . Çabuk yiyin ve Çabuk gidin! mesajı vermek üzere tüm firmalar bu renkleri kullanırlar. Eğer sizin de ofisinizde insanların çok fazla vakit harcamalarını istemediğiniz bir bölüm varsa, kahverengi ve tonlarında boyayabilirsiniz.

Kıyafetlerde pek tercih edilmez, çünkü kahverengi giyen insanlar kalabalıkta dikkat çekmezler.

Toprağın ve ağacın rengi olan kahverengi sağlam ve güvenilir bir his verir. Kahverengi doğal, rahat ve açık bir atmosfer yaratmayı sağlar. Durağanlık, güçlülük, olgunluk ve güvenilirlik mesajları iletir.

Kahverengiyi seven insanların genellikle hassas duygusal yönleri ağır basar. Kendilerini güvende hissedecekleri tanıdık ortamlara ihtiyaç duyarlar. Sakinliği ve sadeliği severler, fakat yalnızlıktan hoşlanmazlar.

Hayatına Renk Kat!

Turuncunun Etkisi

Turuncu dışa dönük, heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı ve iç açıcı bir renktir. Kırmızıdan sonraki en sıcak renk olan turuncu gösterişin ve şatafatın rengidir, fakat kırmızı kadar rahatsız edici değildir. Turuncu da metabolizmayı hızlandırırken canlılık, cesaret ve güven verir. Zihni harekete geçirir.

Turuncu renk, kullanıldığı ortamlara neşe ve canlılık verir. Bundan dolayı, çocuk odalarında, mutfakta ve yemek odasında kullanılabilir. Çalışma odası ve dinlenme mekânları için çok uygun değildir.

Turuncu,  insanların algısını en çok ve en kolay etkileyen renklerden biridir. Kısacası eğer bir şeyin her kesimden insanın dikkatini çekmesini ve tüm insanlara sıcak gelmesini istiyorsanız turuncuya boyayabilirsiniz. Eğer bu bir kapıysa insanlar o kapıdan içeri rahat girebileceklerini ve kabul edileceklerini hissederler.

Ayrıca turuncu, bulunduğu grubu sayıca çok gösterir. Eğer bir arada durduğunda olduğundan çok daha fazla sayıda ve sık görülmesini istediğiniz dekorasyon öğeleri varsa kesinlikle onları turuncu seçmelisiniz.

GRİ VE GRİNİN TONLARI

Siyah ve beyaz renklerin değişik oranlarda karıştırılması elde edilen bir renk olan gri, gözün en rahat algıladığı renklerden biridir. Alçak gönüllülüğü ifade eden, uzlaştırıcı ve denge unsuru olan bir renktir. Ciddiyet ve hareketsizliliği çağrıştırır. Diplomatik ve ağır ortamlarda denge unsuru ve uzlaştırıcı olarak kullanılabilir.

Ayrıca yaratıcılığı da öldürdüğü bilinen gerçekler arasındadır. Bu nedenle yaratıcılığın çok da gerekli olmadığı resmi dairelerde her yer griye boyalıdır ve çoğu ofis malzemesi de gridir. Eğer yaratıcılık gerektirmeyen ve insanların çok da düşünmeden iş yapmalarını istiyorsanız gri uygun bir renktir. Ayrıca diplomatik görüntüyü de en net veren renk olduğunu söyleyebiliriz. Ancak eğer bunun tam tersi bir etki istiyorsanız ofisinizde griden kesinlikle kaçının. Bir de eğer insanların çok yavaş ve ağır hareket etmelerimi istediğiniz bir bölge varsa orada da gri kullanmanız istediğiniz etkiyi sağlayacaktır.

Ancak grinin pek çok farklı tonu mevcut ve bu tonlardan birini evinizde ya da ofisinizde denge unsuru olarak kullanabilirsiniz, çok da şık olur.

 

Siz de renklerin gücünden, yaratacağı pozitif etkilerden yararlanmak istiyorsanız hemen şimdi harekete geçin ve hayatınızı renklendirin. Evinizin bir duvarını, balkonunuzu, saksılarınızı, çok sevdiğiniz bir objeyi, sokak kapınızı, masanızı, sandalyenizi…Yaşam alanlarınızda neyin enerjisini değiştirmek ya da nasıl bir mekan yaratmak  istiyorsunuz bir düşünün, verdiğimiz bilgiler doğrultusunda  hayal gücünüzü harekete geçirin. Lütfen ertelemeyin hemen renklerinizi seçin ve işe koyulun. Başladığınız anda değişimi hissedeceksiniz…

 

No more pages to load

No more pages to load