Hayalim, Moda Tasarımcısı Olmak!

Bireysel ifadenin gücünün daha da arttığı son yıllarda, siz de moda ile kendinizi ifade edip yaratıcılığınızı kitlelerle paylaşmak istiyorsanız, ‘Moda Tasarımcılığı’ ideal işiniz olabilir.

Bireysel ifadenin gücünün daha da arttığı son yıllarda, siz de moda ile kendinizi ifade edip yaratıcılığınızı kitlelerle paylaşmak istiyorsanız, ‘Moda Tasarımcılığı’ ideal işiniz olabilir. Kadın/ erkek/ çocuk giyim, ayakkabı, çanta, plaj giyim, gelinlik, haute couture, şapka ya da aksesuar tasarımı yapmayı hedefliyorsanız, instagram başta olmak üzere sosyal medyayı da kullanarak kısa sürede markanızı dünyaya ve hedef kitlenize büyük reklam bütçeleriniz olmadan da tanıtabilirsiniz.

Moda tasarımına dair birçok konuyla ilgili İstanbul’daki en iyi moda okullarından Istituto di Moda Burgo Türkiye’nin koordinatörü Sonat Yavuzkal ile keyifli bir sohbet yaptık.

Moda Tasarımı Nedir? Tasarımcı Olmak İçin Gereken Özellikler ve Donanım Nelerdir?

Moda, aslında her yerdedir. Giysiler ve aksesuarlar kendimizi nasıl hissettiğimizin, kendimiz için ne düşündüğümüzün ve başkalarının bize nasıl davranmasını istediğimizin ifadesidir. Satın aldığımız şey; giysi değil ki, kimliğimizdir.

Moda tasarımı ise, kıyafet ve çeşitli aksesuarlar oluşturma amaçlı tasarımın temel özelliklerini barındıran bir ifade biçimidir. Moda tasarımı kültürel ve sosyal değişimlerden doğrudan etkilenir ve zamanla değişen tüketici taleplerine göre şekillenir. 

Tüm bu sebeplerle, bir moda tasarımcısı öncelikle sanatsal ve yaratıcı düşünebilmelidir. Sanat ve tasarımın temel ilkelerini bilmek zorundadır. Temel çizim teknikleri, renk bilgisi, tasarımda denge temel prensiplerine hâkim olmalıdır. Teknik bilgisi ve hayal gücünü kullanarak ve en önemlisi kendi özgün tarzını stiline yansıtabilmelidir.

Moda Konusunda Herhangi Bir Alanda Tasarımcı Olmak İsteyenlere Tavsiyeleriniz Nelerdir?

İlk önce çok iyi bir ‘Araştırmacı’ olması gerektiğine inanıyorum. Tasarım açısından araştırma, tasarımcılarınıza esin kaynağı olacak görsel ve yazılı kaynakların yaratıcı şekilde incelenmesidir. Tasarımcı kendi tasarımını oluşturmak için farklı giysi tiplerini, detaylarını ve tekniklerini bilmelidir. Hedef kitlesini çok iyi tanımalı ve yeni koleksiyonunu oluştururken kim için, hangi sezon için ne tip giysiler tasarlayacağına karar vermelidir. 

Burda kilit nokta, geçmişteki ve bugünkü tasarımcıların işlerini de çok iyi bilmek; çünkü sizden önceki tasarımcıların neler yaptığını bilmezseniz, bir başkasının çalışmasını tekrarlıyor olabilirsiniz. Tasarımcı yeni bir şey yaratmak zorundadır, bu sebeple çalışmasını özgün kılacak bir ‘Tema’ ya da ‘Konsept’ oluşturmalıdır.

Moda Tasarımcısı Adayları ve Tasarımcılar Neleri Takip Etmelidir?

Bir moda tasarımcısı dünyadaki en son trendler, alta moda ve fast fashion markaları ve dünyadaki moda tasarımcılarının nabzını tutmalıdır. Bu nedenle; moda tarihi, moda blogları, dergiler, moda kitapları, sokak ve gençlik kültürü, yeni teknolojiler, moda fuarları, dünya moda başkentlerindeki moda haftaları, sosyal medya fenomenleri, müze ve sanat galerileri, vintage dükkanları, film/müzik, çağdaş eğitimlerle hep güncel kalmalıdır. 

Günümüzde Çizgisini En Beğendiğiniz ve Yaratıcı Bulduğunuz Moda Tasarımcıları Kimler?

Reem Acra, Ulyana Sergenko Couture, Türk asıllı tasarımcı Erdem, Thom Browne, Mark Jacobs, Commes des Garcons, Vivienne Westwood, Stella McCartney, Raf Simons ve Karl Lagerfeld.

Istituto di Moda Burgo (IMB) Türkiye’de Moda Tasarımcısı Olmak İçin Hangi Programlar Var?

Moda okulumuzda bir ya da iki yıllık iki ana program olarak; Fashion Stylist (Stilist) ve Moda Tasarımı eğitim programları var. 

Üç ay ile on ay arasında değişen eğitim süreleriyle, özel diploma programları da var. Ayakkabı, çanta, plaj giyimi, tiyatro kostümü, gelinlik, erkek giyim, kadın giyim, çocuk giyim ve iç giyim tasarımı programlarımız mevcut. Istituto di Burgo Türkiye’de İtalya’daki eğitimin birebir aynısı uygulanıyor. Ayrıca, yıl sonu defilesini Milano’da yapan tek moda okuluyuz. Kişiye özel eğitime önem verdiğimiz için, bir sınıfta en çok sekiz öğrenci oluyor.

Burcu Batur

Burcu Batur

Koç Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdikten sonra, İngiltere'de University of Essex'te Uluslararası Yönetim ve Moda Yönetimi ile ilgili Master eğitimimi tamamladım ve Türkiye'de Vakko Esmod akademisinin Stil Danışmanlığı sertifika programını bitirdim. Hem bireylere hem kurumsal firmalara stil danışmanlığı yapmaktayım. Kadin.com ve At Dünyası binicilik dergisinin moda editörlüğünü yapmaktayım.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();