Kapalı Ortamdaki Havayı Temizleyen Çiçekler

Kapalı Ortamdaki Havayı Temizleyen Çiçekler,8 Muhteşem Çiçek, Ev Ve Ofis İçindeki Havayı Temizleyen Çiçekler Hangileridir?

Yaşadığımız ortamların dekorasyonu, renkleri, tarzı gibi pek çok konuya dikkat ederiz. Belki de bu detaylar arasında kaçırdığımız en önemli nokta, bulunduğumuz alanlardaki havanın temizliği! Yaşadığınız alanlarda yer alacak doğru bitkilerle havanızın temizlenmesine biraz olsun yardımcı olabileceğinizi biliyor musunuz?Peki havayı temizleyen çiçekler hangileridir?

Ev Ve Ofis İçindeki Havayı Temizleyen Çiçekler Hangileridir?

Evlerimizde ya da ofislerimizde yer alan pek çok malzeme sebebiyle ortamdaki havanın temizliği maalesef azalıyor. Elektronik aletler, mobilyalar, temizlik malzemeleri gibi kullanılan pek çok ürün bazı kimyasalları havaya karıştırarak kirlenmesini sağlıyor.Hatta baş ve boğaz ağrılarımızın, göz sulanmalarının, kaşıntıların, artan alerjilerimizin sebebinin zaman zaman bu hava olduğunu da biliyoruz... Yaşam alanlarımızı mümkün olduğunca havalandırmamız elbette faydalı. Ancak özellikle kış mevsiminde bu süreler soğuk sebebiyle kısalıyor. O zaman havalandırmanın yani sıra temiz hava için yardım alabileceğiniz çiçeklerin bazılarından ve bu çiçeklerin bakım detaylarından bahsedelim.Ancak bitkilerin detayların bahsetmeden önce hemen belirtelim; evcil hayvanınız varsa, evinizde yer alan ya da alacak olan bitkinin ona zararlı olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın…

Cüce Hurma Palmiyesi: Evinizin bolca güneş alan yerinde yıllarca rahatlıkla bakabileceğiniz bir türdür.

Havayı Temizleyen Çiçekler

Yaprakları kolay kolay sararmadığından görsel olarak da sizi uzun süre mutlu edecektir. Toprağın üst tarafı kurudukça sulamanız ve pek çok bitkide olduğu gibi, bu türde de bulunduğu ortamı düzenli havalandırmanız yeterli olur.

Aşk Merdiveni: Çocukluğumuzda pek çoğumuzun evinde mutlaka aşk merdiveni olmuştur. Bu yüzden oldukça aşina olduğumuz bir türdür bu.Çok yoğun ışık istemediğinden aydınlık ama ışığa direkt olarak maruz kalmayacağı alanlarda konumlandırabilirsiniz. Kış aylarında susuz kalmayacak şekilde yaz aylarında ise sık sık sulamaya dikkat etmelisiniz. Bulunduğu ortamın ısı derecesi oldukça önemlidir. Bu yüzden de çok soğuk ya da çok sıcak akımların olmamasına özen göstermeniz gerekiyor.Aşk merdiveni de  havayı temizleyen çiçekler arasında güçlü bir etkiye sahiptir.

Havayı Temizleyen Çiçekler

Kurdele Çiçeği: Birçok çiçek gibi direkt olarak ışığa maruz kalmamalı ancak gün içerisinde bolca ışık alan alanlarda konumlandırılmalıdır. Pencere önleri, havalandırma esnasında direkt rüzgar alacağı için uygun değildir. Kış aylarında haftada bir sulamanız yeterliyken yaz aylarında bunu haftada iki kez olarak düzenleyebilirsiniz. Ancak her koşulda mutlaka toprağın kurumuş olmasına dikkat edilmeli ve ıslak ise sulama işlemi ertelenmelidir.

Havayı Temizleyen Çiçekler

 

Çin Herdemyeşili: Yoğun nemi seven bir bitki türü olduğundan soğuk olmayan ve biraz daha gölge olan bir yerde konumlandırılmalıdır. Yaz aylarında toprağında su birikmemesine dikkat ederek, sürekli nemli tutulmak ister. Kış ve sonbahar ayları boyunca bu sulamayı biraz daha azaltabilirsiniz.

Havayı Temizleyen Çiçekler

Rengarenk Gerberalar, Kasımpatları Da Havayı Temizliyor

Flamingo Çiçeği: Bu bitki için, parlak yaprakları ve dört mevsim açabilen çiçekleri ile tam bir görsel zenginlik diyebiliriz.Tropikal bir bitki olduğundan yapraklarına su püskürterek bu ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Toprağın yüzeyi nemli kalacak şekilde düzenli sulanmak ister. Işığı yetersiz alanlarda konumlandırılırsa gelişimi durabilir. Özellikle sabah güneşini oldukça sevdiğinden, direkt almayacak şekilde aydınlık alanlar daha uygun olacaktır.

Havayı Temizleyen Çiçekler

Gerbera: Eviniz çok fazla güneş alıyorsa bu bitki tam size göre olabilir. Esintiyi oldukça sevdiğinden rahatlıkla cam kenarına koyabilirsiniz. Toprağının kupkuru olmasına izin vermemeli ancak aynı zamanda toprağı ıslakken sulama işlemini tekrarlamamalısınız. Renkli çiçekleriyle bulunduğu ortama taze bir hava katacaktır.

Havayı Temizleyen Çiçekler

 

Kasımpatı: Sayısız rengi olan bu bitkinin aydınlık ortamlarda rahatlıkla konumlanabilir. Fazla rüzgarı sevmemekle beraber derece olarak da çok sıcak ya da çok soğuk havaya maruz kalmamalıdır. Kış aylarında daha seyrek sulamak yeterli gelir ancak yaz aylarınca bolca suyu sever. Çiçeklerini yaz aylarında size gösterirken kış aylarında biraz daha dinlenme dönemine girer.

Havayı Temizleyen Çiçekler

Paşa (Peygamber) Kılıcı: Yine pek çoğumuzun evlerinde çocukluktan beri var olan bir bitkidir. Güneşli alanlarda da yer alabildiği gibi direkt güneş almayan aydınlık alanlarda da yaşamını sürdürebilir. Paşa kılıcı bitkisi suyu depolayarak kullandığından sulama işlemi için toprağın yalnızca yüzeyinin kuruması yeterli değildir. Toprağın en azından yarısının kuruduğuna emin olduğunuz zaman sulama işlemini gerçekleştirmeniz köklerinin çürümesini engellemiş olur. Yaz aylarında yaptığınız sulamanın aksine kışın hem sulama sıklığınızı hem de sulama miktarınızı azaltmanızda fayda olacaktır.

Kapalı Ortamdaki Havayı Temizleyen Çiçekler

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();