Hangi Yağ Daha Sağlıklı

Hangi Yağ Daha Sağlıklı ? Sağlıklı bir yaşam için yediğimiz, içtiğimiz herşeye dikkat etmemiz önemli. Yağ seçerken de özellikle dikkatli olmamız gerekiyor.

Sabah kahvaltılarımızda çıtır çıtır ekmeklerimizi bandığımız, öğle yemeklerimizde salatalarımıza eşsiz bir lezzet veren, akşam yemeklerimizin olmazsa olmazı kuşkusuz kullandığımız yağlardır. Peki hangi yağ daha sağlıklı?

Yağ Seçmek İçin Püf Noktaları

Kanola yağı? Zeytinyağı? Çiçek yağı? Eğer ne aradığınızı bilmiyorsanız, marketinizdeki çeşitler aklınızı daha da fazla karıştıracaktır. Yağ seçmek yemek pişirmenin önemli bir evresidir ve her şeyden önce katı yağlardan uzak durulması gerektiği bilinmelidir.

Yağ seçerken iki önemli nokta vardır: Tat ve yanma noktası. Bazı pişirme yağları diğerlerinden daha fazla hissedilir bir tada sahiptir; eğer siz de kullanacağınız yağın yemeğinizin tadında etkili olmasını istiyorsanız rengi daha koyu olanlardan tercih edin.

Yanma noktası, yağınızın ısıtıldığında “tütmesine” denk gelen derecedir. Eğer sote ya da kızartma için kullanılacaksa yüksek yanma noktalı, rafine edilmiş ya da işlenmiş olan yağları tercih edin. Tat açısından zengin olanlara göre daha açık renkli ve ucuz olurlar.

Bitki yağı genellikle kimyasallar aracılığı ile bitkilerden elde edilen yağların karışımından oluşur. Aşırı derecede arıtıldığı için işlemler esnasında saflığı bozulur ve açık renkli, tadı hafif, yüksek yanma dereceli olur.

Eskiden rapiska denilen ve kalp-damar hastalıklarına yol açabilen erusik asit içeren kanola yağı, artık hardal ailesinden bir bitki olan kolza tohumundan üretiliyor. Bitki yağı gibi nötr renkli ve yüksek yanma dereceli olsa da çok daha sağlıklı olduğu öngörülüyor ve kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor.

hangi yağ daha sağlıklıZeytinyağı, adından da belli olduğu gibi zeytinden üretiliyor ve tıpkı şaraplarda olduğu gibi zeytinin nerede ve hangi iklimde büyüdüğüne bağlı olarak tadı ve renginde değişkenlik gösterebiliyor. Yanma noktası ise üretildiği zeytinin içindeki asit oranına göre değişiyor.

Sızma zeytinyağı, zeytinyağı üretirken, zeytinin ezilmesinden hemen sonra sağlanan ve hiçbir işleme tutulmadan elde edilen yağdır. Asidi çok düşüktür, alışık olmayan insanlar için biraz ağır gelebilir ama gerçek zeytinyağı budur.

Fındık yağı, hafif tadı ve açık rengi ile tanınır. Yüksek ısı gerektiren pişirmelerde kullanılmak için idealdir. Sağlıklıdır, özellikle de kolesterol düşmanıdır.

Diğer bitki ve baharatların karışımıyla elde edilen özel yağlar ise yemek pişirmeye değil, yemeğin kendisine ekstra bir tat vermek ve son bir dokunuş için üretilir.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();