Hangi Pekmez Çocuklar İçin Uygundur

Hangi Pekmez Çocuklar İçin Uygundur? Kansızlık problemleri olanlar için pekmez tam bir kurtarıcıdır. Pekmezi tüketmeyi alışkanlık haline getirmek önemlidir.

Kış ayları geldi çattı. Soğuk havalar, hastalıklar, üşüme nöbetleri, kansızlıklar hep bu dönemde su yüzüne çıkar oldu. Özellikle kansızlık problemleri olanlar için pekmezler tam bir kurtarıcıdır. Pekmezi tüketmeyi alışkanlık haline getirmek ise oldukça önemli. Özellikle kış aylarında kansızlık ile birlikte yaşanan üşüme nöbetleri esnasında akla gelen ilk besin maddesi pekmezdir. Çocuklar için de mutlaka tüketilmesi gereken oldukça besleyici ve yararlı gıdaların başında gelmektedir. Fakat her şeyden önce çocuğunuzun pekmeze karşı alerjik bir bünyesi olup olmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz. Pekmez bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir.

Bebeklerde Pekmez Seçimi

Kalsiyum ve demir mineralleri açısından oldukça yararlı olduğu bilinen pekmezin bebeğinizin sağlıklı gelişiminde önemli bir yer tutacağını mutlaka bilmelisiniz. Yoğun bir enerji deposu olması ile bilenen pekmez, bağırsaklarda çabuk emilen ve kana hızlı bir şekilde karışan gıda olması sebebi ile de oldukça faydalıdır. Bebeklerinizde pekmez seçimi yaparken zirai ilaç kullanılmayan, doğal gübrelerden üretilmiş meyvelerden elde edilmiş pekmezleri tercih etmeniz en önemli husustur. Seçeceğiniz pekmezlerde tatlandırıcı ve glikoz şuruplarına asla rastlanmamalıdır. Bu sebepten ötürü doğallığı kanıtlanmış pekmez markalarına öncelik vermeniz hem sizin açınızdan hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça faydalı olacaktır.

Hangi Pekmez Çocuklar İçin Uygundur

Çocuklarınız İçin Seçeceğiniz Pekmezler Hangileri Olmalı

Her şeyden önce bebeğinize vereceğiniz besin maddelerini öncesinde mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Eğer doktorunuz herhangi bir sakınca görmezse çocuğunuza verebileceğiniz pekmezler arasında en çok tercih edecekleriniz keçiboynuzu, üzüm ve dut pekmezi olmalıdır.

Bebeklerinize İlk 6 ay Sadece Anne Sütü Vermelisiniz

Eğer yeterli süt miktarına sahipseniz özellikle ilk 6 ay bebeğinize sadece anne sütü vermeniz yeterli olacaktır. Anne sütü içerisindeki yüksek besinler sayesinde bebeğinizin herhangi bir ek gıdaya ihtiyaç duyması olası değildir. 7. Aydan itibaren ise kahvaltı öğününe ek olarak 1 tatlı kaşığı pekmez vermeye başlayabilirsiniz. Fakat pekmeze karşı herhangi bir alerjisinin olup olmadığını anlamak adına pekmez verdikten sonra 1 gün ara vermeniz oldukça önemlidir.

Pekmezi Yedirmek İçin Uygun Zaman Nedir?

Mama gibi yoğun kalsiyum içerikli besinler ile pekmez ve yumurtanın karıştırılması demir emilimini azaltarak kansızlığa sebebiyet verebilir. Demir emilimini arttırmak için pekmez ve yumurtayı ayrı karışımlar halinde ve diğer gıdalardan önce ya da bir süre ara verdikten sonra yedirmeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Meyve suyu tüketebilecek hale gelen bebeğiniz için doğal meyvelerden sıktığınız meyve sularını sabah kahvaltısında sütlerinin yerine tercih edebilirsiniz.

 

No more pages to load

No more pages to load