Hangi Besinlerde Şeker Bulunur?

Hangi Besinlerde Şeker Bulunur? İçinde Şeker Bulunan Besinler, Diyabete Dikkat, Meyveler, Sebzeler, Tarçın, Kuru Erik .

Sağlıklı bir yaşam için şekerden uzak durulması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Peki bu bilgiyi ne kadar hayatımıza geçirebiliyoruz? Fazla tüketildiği taktirde diyabet başta olmak üzere birçok farklı hastalığı davet eden şekerden ne kadar uzak duracak olursak o kadar kaliteli bir yaşam yaşayabiliriz. Bunun için işe günlük yaşantımız içerisinde yediğimiz besinlerin hangisinde ne kadar şeker olduğuna bir göz atmakla başlayabiliriz.

Obezite, yüksek tansiyon, kanser, diyabet fazla şekerli yiyecek tüketiminin sebep olduğu hastalıkların başında geliyor. Hal böyle olunca, bize de şekerli besin tüketimini en aza indirmek kalıyor. Günlük yaşantımızda şekersiz bir beslenme şekli oluşturmak neredeyse imkansız bir hal alıyor, çünkü başımızı hangi besine çevirsek şekerle karşılaşıyoruz. Tabi şekeri doğal yollardan almak ve yiyeceklere ekstra  kullanmak arasında büyük bir fark var.

İçinde Şeker Bulunan Besinler

  • Meyveler

Hangi Besinlerde Şeker Bulunur?

Üzümde glikoz çok yüksek miktarda bulunuyor. Üzümün haricinde mandalina, muz, mango ve taze kayısı da şekerli  meyveler arasında yer alıyor.

  • Sebzeler

Patates, nişasta şekeri yüksek olan sebzelerin başında geliyor.

  • Tahıllar

Özellikle pişmiş beyaz pirinç şeker açısından oldukça zengin bir tahıl. Makarnanın sukroz  miktarı ise pirincin yanında biraz daha masum kalıyor. 1 kase pişmiş pirincin sukroz şekeri miktarı 0,7 gramken, 1 kase makarnanın sukroz miktarı 0,1 olarak karşımıza çıkıyor.

  • Bal

İşte karşınızda doğal bir şekerli besin. Vitamin ve mineral açısından da zengin olan balın 100 gramında 82 gram şeker bulunuyor.

  • Akçaağaç Şurubu

Bir nevi balın arkadaşı olan akçaağaç şurubu bağışıklık sistemini güçlendirme özelliğinin yanı sıra 100 gramında sadece 60 gram şeker barındırmasıyla da gönüllerde taht kuruyor.

  • Hurma

En çok tercih edilen kuru meyve çeşitleri arasında yer alan Kudüs hurmasının 100 gramında 66 gram şeker bulunuyor. Doğal olarak keklere, pasta ve kurabiyelere katabileceğiniz hurma sağlık açısından da oldukça yarar sağlıyor.

  • Kuru erik

Mineral, lif ve vitamin kaynağı açısından oldukça zengin olan kuru eriğin 100 gramında sadece 38 gram sukroz bulunuyor.

  • Tarçın

Yoğun tadıyla birçok yemeğe lezzet katan tarçının 100 gramında sadece 2 gram şeker bulunuyor.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();