Hamilelikte Yasak Yiyecekler

Hamilelikte Yasak Yiyecekler Nelerdir? Hamileyken dikkat etmeniz gereken belli başlı kurallar ve sağlıklı beslenme önerileri!

Hamilelik dönemi bir kadının hayatında yaşayacağı ve eşiyle paylaşacağı hem çok önemli ve özel bir süreç hem de dikkat edilmesi gerekenler listesinin uzunluğuyla oldukça da zor bir süreç Hamile kaldığınızdan itibaren hayat akışınızı yemenizi, içmenizi ve yapmanız gereken hareketleri tamamen değiştirmeniz gerekli. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise hamilelikte yememeniz gereken yasak yiyecekler listesi. Size bu konuyla ilgili vereceğiz, ama hamilelik her kadına özel farklı bir olgudur. Bu nedenle vereceğimiz listeye doktorunuzun da ekleyeceği veya çıkarabileceği şeyler olacaktır. Hamilelik dönemi kesinlikle yediklerimize dikkat etmemiz gereken bir dönem. Çünkü bazı yiyecekler bebeğinizin gelişimini etkileyebilir.

Hamilelikte yasak yiyecekler nelerdir :

Öncelikle pastörize edilmemiş süt ürünlerini hiçbir şekilde tüketmemelisiniz. Çünkü doğru şekilde pastörize edilmemiş süt ürünlerinin içindeki bakteriler bebeğinizi de etkileyebilir. Şunu hiç unutmayın. İçinizdeki minik canlı siz ne yerseniz size bağlı olduğu kordonla o besini alır.

Çiğ ya da az pişmiş et ürünlerinden ve özellikle şarküteri ürünlerinden uzak durun. Çünkü çiğ etin içerisindeki toksoplazma denilen parazit düşüklere neden olabilmektedir. Yani çiğ köfte eğer seviyorsanız listenizden mutlaka çıkmalı. Canınız çekerse şarküteri ürünlerini mutlaka pişirerek yemeli ve çiğ tüketmemelisiniz.

Pişmemiş olarak tüketilen istridye gibi balık ürünlerinden de uzak durmalısınız. Balık ise mevsim balıklarından ve kesinlikle iyi pişmiş olarak tüketilmedir. Cıva oranı yüksek olan ton balığından ise uzak durmanızda fayda var. Bu ürünlerden uzak durmanızın nedeni özellikle çiğ tüketilen deniz ürünlerinin zehirlenmeye sebep olabilmesidir.

Yumurta da çok dikkatli tüketilmesi gereken bir besindir. İçinde bulunan salmonella bakterisi zehirlenme, halsizlik, kusma gibi şikayetlere neden olabilir.

Hamilelikte Yasak Yiyecekler

Aynı şekilde sigara ve alkol kesinlikle tüketilmemelidir. Bebeğinizin beslenmesini engelleyip anomaliye sebep olabilir. Bunun yanında çay ve kahve gibi içeceklerden uzak durulması gereklidir. Hamilelik döneminde vücuttaki demir eksikliği kansızlığa sebep olabilir ve bu da bebeğinizi etkiler. Bu nedenle vücuttaki demir oranını azalttığı için bu içeceklerden uzak durulmalıdır. Bitki çayıdır diye sağlıklı olduğuu düşünüp bitki çaylarını tüketmekten de kaçınmak gerekiyor. Hamilelik dönemizde hangi çayları tüketebileceğinizi doktorunuza danışmalısınız.

Her ne kadar bütün kadınlar hamilelik döneminde kilo sorunundan şikayet etse de bu dönemde diyet ürünler ve hazır meyve sularını kesinlikle tüketmemelisiniz. Diyet ürünlerdeki katkı maddeleri ve hazır meyve sularındaki yüksek şeker oranı bebeğinize zarar verebilir. Meyve sularını taze olarak siz hazırlayıp gününde içebilirsiniz.

Hayatın en önemli dönüm noktalarından olan hamilelik süreci alacağınız basit tedbirler, doktor gözetimi ve hamilelikte kullanılması gereken yasak yiyecekleri tüketmemekle çok sağlıklı olarak geçirilebilir.

 

 

 

 

No more pages to load

No more pages to load