Hamilelikte Spor Yapmak Neden Bu Kadar Önemli?

Hamilelikte Spor Yapmak! Hamilelikte Mutlaka Düzenli Olarak Egzersiz Yapılmalı. Hamilelikte Yapılması Sakıncalı Olan Sporlar Nelerdir?

Hamilelikte spor yapmak anne ve bebek sağlığı açısından en önemli unsurlardan biridir. Doğru teknikler ile uygulandığında  halk arasındaki bebeğe zarar vereceği inancının aksine oldukça sağlıklıdır. Ancak tabii ki  bunun için önce doktora danışmak ve onay almak gerekir. Eğer spor yapmanız gebeliğinize karşı herhangi bir sakınca yaratmıyorsa gönül rahatlığı ile spor yapabilirsiniz.

Hamilelikte Spor Nelere Yarar?

Hamilelik süreci kadınların vücudunda büyük değişimlere sebep olduğu için ilk aylarda buna bağlı olarak bazı sıkıntılar yaşanabilir. Spor ise böyle durumlarda imdada yetişir ve bu sıkıntıların üstesinden gelmenize yardımcı olur. Örneğin bel ve sırt ağrılarınız yaptığınız spor ile azalacaktır. Ayrıca uyku problemleriniz varsa da spor yaparak ve doğru nefes tekniklerini öğrenerek rahatlıkla bunun önüne geçebilirsiniz.

Gebeyken vücut ağırlık merkezinin değişmesi dolayısı ile anne adaylarında duruş bozuklukları meydana gelebilir. Hamilelikte spor yapmak sayesinde ise duruş bozukluklarını kolaylıkla düzeltebilirsiniz. Ayrıca doğum sonrasında daha kolay bir şekilde fitleşebilmek için hamilelikte yaptığınız sporun da elbette büyük yararını göreceksiniz.

Hamilelikte Spor Yapmak

Hamilelikte kilo alınması gayet normaldir. Ancak spor yapmak aldığınız kiloları daha dengeli olarak almanız sağlar. Gebelik döneminde annenin vücudunda şişlik ve ödem oluşumu da oldukça fazla olur. Düzenli yapılan spor sayesinde bunun üstesinden kolayca gelebilir, vücudunuzdaki ödemi rahatlıkla atabilirsiniz.

Mutlaka Düzenli Olarak Egzersiz Yapılmalı

Hamilelik sürecinde yapacağınız egzersizleri mutlaka düzenli bir şekilde devam ettirmeniz gerekiyor. Düzenli yapılmadığı takdirde yarar yerine zarar elde edebilirsiniz. Zaten yapılacak egzersizler sizi çok fazla zorlayıcı, nefes nefese bırakacak egzersiz türlerinden olmamalıdır. Günde yaklaşık 20-30 dakikalık egzersizler hamileler için uygun olacaktır.

Egzersize yapılmadan önce mutlaka ısınmalar yapılmalı ve daha sonra hareketler yapılmalıdır. Egzersiz bittikten sonra da bedeninize uygun olan esnetmeler ile vücudunuzu rahatlatmalısınız. Hareketleri bir anda değil yavaş yavaş yapmalısınız. Fazla zorlayıcı hareketler, kaslarınızın zarar görmesine neden olabilirken, hamilelik sürecinin de zor geçmesi riskini doğurabilir.

Hamilelikte Spor Yapmak Kimler İçin Sakıncalı Olabilir?

Her kadının sağlık durumu aynı olmayacağı için bazı anne adaylarının spor yapması sakıncalı olabilir. Yüksek tansiyon, erken su gelmesi, erken doğum tehdidinin bulunması, gebelik sırasında kanama yaşanması ve bebekte gelişme geriliğinin olduğu durumlarda anne adayının spor yapması durumu daha da kötü hale getirebilir. O sebeple doktor kontrolü ve tavsiyeleri oldukça önem taşır.

Hamilelikte Spor Yapmak İsteyenler Hangi Sporları Tercih Etmeli?

En risksiz spor hamilelik sürecinde yürüyüştür. Yavaş veya hızlı tempoda yapılabilen yürüyüşler ile günlük egzersiz ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Aşırı terlemeye sebep olmadan gebeliğin her ayında yarım saatlik yürüyüşler size ve bebeğinize hamilelik ve doğumun her sürecinde yarar sağlayacaktır. Bunun yanında etkili olan bir diğer spor da yüzmedir. Yüzme sporunu da hamileliğin her ayında gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

Hamilelikte Spor Yapmak

Aerobik ve pilates de hamilelik sırasında tercih edilen sporlar arasında yer almaktadır. Çok efor sarf etmenize neden olmayacak dans ve fitness da yapılabilecek sporlar arasındadır ve  egzersiz ihtiyacını karşılarken keyifli ve moralli bir gebelik dönemi geçirmenize faydalı olacaktır.

Hamilelikte Yapılması Sakıncalı Olan Sporlar Nelerdir?

Düşük tehlikesinin önüne geçmek için bu riski taşıyan sporların yapılması kesinlikle önerilmez. Bisiklete binmek ve hızlı tempoda koşmak düşme riski barındırdığı için pek fazla tercih edilmemelidir. Ağırlık kaldırmayı içeren hareketler de anne adayları için tehlike arz edecektir. Basketbol, voleybol gibi aktif olarak topun kullanıldığı sporların yapılmaması gerekmektedir. Bunun yanında karna darbe gelmesine sebep olacak dövüş sporları da önerilmemektedir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();