Hamilelikte Saç Boyama

Hamilelikte Saç Boyama! Hamileyken saç boyası sürülür mü? Hamilelikte dikkat edilecek kurallar nelerdir? Merak ettiğiniz herşey yazımızın devamında.

Kimyasal maddelerin kullanımı ile alakalı hamilelikte pek çok problemle karşılaşılabilmektedir. Bu problemler genel olarak mideye inen kimyasalları kapsasa da dış etmenli olarak da problemler yaşanabilmektedir. Örneğin, hamile olunduğu öğrenildiği andan itibaren kullanılan kozmetik ve parfümeri tüm ürünlerin gözden geçirilmesi çok önemlidir. Özellikle hamilelikte saç boyama için paraben tarzı kimyasalları içeren herhangi bir ürün kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu madde sadece hamilelik sürecinde değil, normal yaşantıda da kişinin kullanmaması gereken çok zararlı maddelerdendir.

Hamilelikte Saç Boyama İle İlgili Uzman Görüşleri

Saçları boyalı olan ve hamilelik sürecinde saçını boyama konusunda kararsız kalan anne adayları için doktorlar hamilelik tamamlanana kadar saç boyama işleminin yapılmaması gerektiğini belirtmektedirler. Saç boyalarında bulunan kimyasal maddeler saç derisine zarar verdiği için dolaylı olarak hamileliği de etkileyebilmektedir. İçeriğinde bitkisel maddeler bulunan saç boyaları bir nebze daha iş görür olacaktır. Yine boyanın bitkisel olmasından bağımsız olarak saç boyama işleminin hamilelikte saç diplerine yapılması çok zararlı olacaktır. Saç uçları daha az etki verecek ve hamileliğe zararı olmayacaktır. Ayrıca, hamilelikte saç boyamanın bir diğer zararı da boya kokusuna anne adayının maruz kalmasıdır. Kendini çok iyi şekilde koruması gereken anne adayları boya kokusundan çok rahatsız olabileceği gibi bu kokuya bağlı mide bulantıları ve baş dönmeleri hatta zehirlenmeler de yaşayabilir.

Hamilelikte Saç Boyama

Anne adayının saç dipleri dolayısı ile kendini mutsuz hissetmesi ve dip boya yaptırmak istemesi dâhilinde de yine organik boyaların tercih edilmesinde fayda vardır. Ev ortamında yapılacak saç boyama işlemlerinde dar bir oda ya da tuvalette olmak yerine balkonda veya çok iyi havalandırılmış odalarda işlemin tamamlanması daha doğru olacaktır. Ayrıca dip boyalarının çok belirgin olmadığı fakat anne adaylarının yine de rahatsızlık hissetmesi durumunda, çeşitli bitkilerle de boyama işleminin gerçekleştirilebileceği belirtilmelidir. Örneğin daha kumral ve sarı tonlarda saçların dip boyama işlemi için papatya suyu tercih edilebilir. Hem daha doğal bir ışıltı hem de zararsız bir işlem bu sayede gerçekleştirilecektir.

Ne olursa olsun anne adaylarının yapacakları her türlü işlemi doktorlarına danışmaları ve önerilerini dinlemeleri çok önemlidir. Bazı hamileliklerde kesinlikle saç boyama işlemi yaptırılmamalıdır ve bu durumun bebekle alakası olmadığı zamanlarda bulunmaktadır. Bu nedenle de saç boyama işlemi anne adaylarının istekleri doğrultusunda değil, kendi sağlığı ve bebeğinin sağlığı dâhilinde gerçekleştirilmelidir.

Hamilelikte çok keskin renkler arası geçişlerin yaşanması da oldukça yanlıştır. Örneğin bir anda sarı saç rengini siyaha boyatmak hem saçların yanmasına hem de anne sağlığına zarar verebilecektir. Ne olursa olsun yaptırılacak her türlü kimyasal işlem doğum gerçekleştikten sonrasına ertelenmelidir. Aynı şekilde radyasyon yayan tüm kimyasal cihazlardan da anne adaylarının kaçması çok önemlidir. Kuaförlerde saç boyama işleminden sonra boyaların daha iyi ve daha hızlı şekilde kuruması için baş bölgesinin koyulduğu ısı cihazına asla müsaade edilmemelidir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();