Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte Mide Bulantısı ! Hamilelik döneminizde siz de mide bulantınızdan mı şikayetçisiniz? Mide bulantısını engellemenin yolları yazımızın devamında.

Her insan hayatının belirli dönemlerinde çeşitli rahatsızlıklardan ötürü mide bulantısı yaşar. Belki de bu mide bulantıları içinde bizlere en keyifli geleni hiç şüphesiz ki hamilelikte mide bulantısı.  Özellikle hamileliğin ilk haftalarında başlayarak 8. Haftaya kadar süren , bazı durumlarda ise 9 ayın tamamlanmasına kadar devam eden bulantılar hamileler için tatlı bir telaş olduğu kadar aynı zamanda can sıkıcı bir halde alabilir.

Özellikle hamilelik döneminde ilaç kullanımının oldukça kısıtlandığını düşünürsek, doğal yollar ile mide bulantısının sonlandırılması gerektiği sonucuna ulaşabiliriz. Özellikle gebelik döneminde meydana gelen bulantılar sabah erkan saatlerde meydana gelmektedir. Tansiyonda meydana gelen değişimler, yükselen hormon değerleri ve karbonhidrat metabolizmasındaki değişimler sabah bulantılarının asıl nedenlerini oluşturmaktadır.

Hamilelikte Mide Bulantısı ve Buna Bağlı Kilo Verilmesi

Hamilelik Döneminde Kilo Verilmesi

Özellikle bazı hamilelerde çok yüksek miktarda sabah bulantılarının yaşanıyor olması artan kilo kaybıyla birlikte seyredebilir. Bu mide bulantılarının uzun süreli bir hal alması da bulantı devam ettiği müddetçe kilo alımını zora sokabilir.

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte Bulantı Belirtileri

Hamilelik döneminde çoğu zaman bulantı tek başına yer almaz, buluntuya eşlik eden, kusma, iştah kaybı ve depresyon belirtileri de söz konusu olur. Özellikle mide bulantılarını şiddetli bir şekilde yaşayan kadınlarda varsa diğer çocuklarına bakım zorlaşırken, aynı zamanda yaşam kaliteleri de normalden çok daha düşük bir şekilde devam eder. Yapılan bazı araştırmalarda normal şiddette kabul edilen bulantıların bebeğin düşük riskinde olmadığının göstergesi olduğu dile getirilmektedir. Kusma esnasında karındaki kasılmanın bebeğe zarar vereceğini düşünen anne strese girse de bunun gerçekle pek ilgisi yoktur. Bebeğiniz karnınızda kesenin içinde güvenle yaşamaya devam ediyor.

Hamilelikte Mide Bulantısının Olası Nedenleri

Hormon seviyelerinde ve özellikle de östrojen hormonunda yükselen artış sebebi ile mide bulantısı oluşabilir. Özellikle hamileler için B6 vitaminin önemi düşünüldüğünde bu vitaminin vücutta eksik olması bulantıyı fazlalaştıran nedenler arasında sayılabilir. Tansiyon değerlerindeki dalgalanmalar da mide bulantısına sebep o an nedenler arasında yer alır. Ayrıca değişen karbonhidrat metabolizması ve hamileliğin neden olduğu fiziksel ve kimyasal değişimler de bulantı sebepleri arasında yer almaktadır.

Bulantının Sonlanması İçin Yapılabilecekler

  • Sıcak yemekler yerine soğuk yemekleri tercih etmeniz koku duyunuzu çok harekete geçirmeyeceğinden bulantı riskini ortadan kaldıracaktır.
  • Sabah uyanır uyanmaz kraker gibi tuzlu atıştırmalıklar tercih etmeniz bulantılarınızı azaltacaktır.
  • Yemek yapmaya bulantılarınız devam ettiği sürece ara verebilirsiniz.
  • Yemek yedikten hemen sonra uzanmak bulantıyı tetikleyebilir.
  • Karnınıza baskı yapmayacak giysiler tercih etmelisiniz
  • Gün içinde birden yemek yerine az ama sık öğünler tercih ederek midenizim boş kalmamasını sağlayıp bulantı olmasını önleyebilirsiniz.
  • Gün içinde bol sıvı tüketilmesi aynı zamanda bu sıvı tüketiminin buluntuya sebep olmaması için az az ve sık sık tüketiliyor olması gerekmekte.
  • Hareket halinde olmakta bulantınızı tetikleyeceğinden, mümkün mertebe dinlemenizi tavsiye ederiz.

No more pages to load

No more pages to load