Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelikte Kasık Ağrısı! Hamilelikte kasık ağrısı temel sebepleri ve tedavileri nelerdir? Hamilelikte Dış Gebelik ve merak edilenler?

Gebeliğin başlangıcından itibaren kadınların pek çok kez kasık ağrısı çektiği gözlemlenmiştir. Bu ağrıların temel sebebi bebeğin anne karnına yerleşme ve tutulmasından kaynaklanmaktadır. Bazen ekstrem ve farklı sebepler dolayısı ile de kasık ağrısı yaşanabilmektedir. Hamile kadınların kasık ağrısı yaşamasının en büyük sebeplerinden biri, bebeğin doğumu başlatmasıdır. Bunun dışında da pek çok sebepten dolayı hamilelikte kasık ağrısı görülür.

Hamilelikte kasık ağrısı temel sebepleri ve tedavileri nelerdir?

Sebep 1: Yumurtalıklarda bulunan kistler nedeni ile kasıklarda ağrılar oluşabilir. Bu ağrılar çoğu zaman şiddeti yüksek ağrılar olarak bilinir.

Tedavi 1: Tedavisi için de doktorlar, kadınlara hamilelik dönemlerinde ilaç kullanmaması gerektiğini, bunun yerine daha doğal yollarla ağrının hafifletilmesi gerektiği önerilerinde bulunurlar.

Sebep 2: Hamilelikte düzensiz ya da sürekli katı yiyeceklerin tüketilmesi sebebi ile kabızlık probleminin yaşanması da hamile kadınların kasık ağrısı yaşamasına neden olmaktadır.

Tedavi 2: Hamile kadınlar kabızlık problemi ile karşılaştıklarında, bilinçsiz bir şekilde kabızlığı gideren ilaçları tüketmemelidirler. İlaçların pek çoğu kabızlık problemini hallederken, bebeğe düşük tehlikesi yaşatabilmektedir. Bu nedenle de tedavi için daha mantıklı ve bebeğe zarar vermeyecek çözümler bulunmalıdır. Daha doğal gıdalar ve bol su tüketimi ile de kabızlık tedavi edilebilmektedir.

Hamilelikte Dış Gebelik

Hamilelikte Dış Gebelik

Sebep 3: Hamilelikte en büyük korkulardan biri de yaşanan hamileliğin dış gebelik olma ihtimalidir. Dış gebelik anne adaylarına şiddetli ağrılar yaşatacak ve düşük yapmak için kasıkları zorlayacaktır. Bu ağrılar acilen kontrol altına alınması gereken ağrı türlerindendir.

Tedavi 3: Hızlıca doktora giderek doğru bir şekilde gebelik testinin uygulanması ve testin neticesinin pozitif ya da negatif olmasına bağlı kalınarak gerekli tedavi yöntemi belirlenmelidir. Bu gebeliklerde bebek anne rahmine yerleşemediği için dış gebelikle sonuçlanmış bir hamilelik yaşanır.

Sebep 4: Hamile kadınların böbrek taşları veya kum döküyor olmaları, kasık ağrısına sebebiyet verebilmektedir. Bu ağrılar doğum ile alakalı olmasa da kadınların problem çözülene kadar çekmesi gereken ağrılar olarak sınıflandırılabilir.

Tedavi 4: Kesinlikle böbrek veya kumda oluşan taş ya da kumları dökecek bir ilaç bulunmamaktadır. Özellikle hamilelik dönemlerinde kasık ağrıları çok iyi bir şekilde netliğe kavuşturulmalıdır. Bu yüzden de ağrının böbrek kumu ya da taşı olması halinde bebeğe zarar vermeyecek bir tedavi yolu izlenmelidir.

Sebep 5: Apandisit patlaması ya da büyümesi gibi problemler de her zaman kasık ağrılarına yol açmaktadır. Hamile kadınlarda apandisit patlaması veya apandisit büyümesi gibi problemlerin sonucunda şiddetli kasık ağrıları yaşanmaktadır. Bu ağrılar çoğu zaman doğumun başladığı ya da düşük yaşandığı düşündüren ağrılarla karıştırılabilmektedir.

Tedavi 5: Apandisit problemlerinin önceden anlaşılabilme gibi bir olasılığı söz konusu değildir. Bu nedenle de erken teşhis gibi bir durum mümkün olmamaktadır. Ağrıların kasıkta başlaması ve şiddetli olması dahilinde acilen doktora görünmek ve ağrının merkezi yerini doğru bir şekilde saptamak gerekir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();