Hamilelikte Karın Ağrısı Nedenleri

Hamilelikte Karın Ağrısı Nedenleri, Hamilelikte Karın Ağrısına İyi Gelen 5 Pozisyon, Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur .

Hamile kadınların en korktuğu rahatsızlıklardan biri de karın ağrısıdır. Çoğu zaman bu ağrılar bebeğin düşmesi şeklinde yorumlanır ve anne adaylarının çok daha fazla panik olmasına neden olur. Özellikle doğuma yaklaşıldığında başlayan karın ağrılarının normal olduğunu söylemek mümkünken, daha hamileliğin başında ya da ortalarında olan karın ağrılarının birkaç sebebinin olduğunu belirtmek mümkündür. Yazımızın devamında, hamilelikte karın ağrısı nedenlerini ve tedavi yöntemlerini paylaşmış olacağız. Keyifli okumalar.

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur

İşte hamilelikte Karın Ağrısının Beklenmedik 7 Sebebi

 1. Hamileliğin başlarında başlayan karın ağrılarının en büyük nedeni, rahmin genişlemeye ve iç kesenin büyümeye başlamasıdır. Bu nedenle başlayan karın ağrılarının en büyük belirtileri, kasıklarında da ağrı hissedilmesi ile anlaşılabilir. Genellikle, ayağa kalkıldığında ya da sabah uyanıldığında hissedilen bu karın ağrılarının herhangi bir tedavisi yoktur. Dinlenmek ve istirahat etmek bu anlamda önerilecek tedaviler arasında yer almaktadır.
 2. Doğuma az bir süre kala başlayan karın ağrıları genellikle yalancı karın ağrılarıdır ve anne adaylarını paniğe sürükleyebilir. Bu süreçteki ağrıları dikkate almakta ve sürekli doktor kontrolünde olmakta fayda vardır.
 3. Yanlış yatmak, uyku pozisyonunu iyi ayarlayamamak da karın ağrılarına sebep olabilir. Özellikle karın bölgesi büyüdükten sonra yüz üstü yatmak çok yanlıştır. Bu pozisyon bebeğe zarar vermese dahi, anne adayına büyük rahatsızlık vererek karın ağrısına neden olabilmektedir.

 

 1. Aşırı yemek yeme, bilinçsiz beslenme ya da zararlı gıdalar tüketmenin sonucunda da karın ağrısı meydana gelebilir. Bu nedenle hamilelik döneminde yeme- içmeye dikkat edilmelidir.Hamilelikte Karın Ağrısı
 2. Ağır eşyaları kaldırmak, uzun saatler temizlik yapmak da karın ağrısının beklenmedik nedenleri arasında yer alır. Anne adayları sık sık dinlenmeli ve bu tür ağır işlerden kaçınmalıdır.
 3. Karın ağrıları, anne adayı dinlendiği vakitte geçmiyorsa artık doğum sancıları başlamış demektir. Bu nedenle karın ağrısı ile doğum sancısının ayrımına çok iyi varılması gerekir.
 4. Son olarak, kabızlık ve şişkinlik problemleri de hamilelik dönemlerinde sıklıkla görülür ve karın ağrısına sebep olurlar. Böyle durumlarda ilaç kullanmak yerine basit egzersizleri uygulamak daha doğru olacaktır.

Hamilelikte Karın Ağrısına İyi Gelen 5 Pozisyon

 1. Yatılan yerde ayakları kendine çekerek tekrar düzleştirmek,
 2. Yine yatılan yerde bisiklet sürme hareketleri yapmak,
 3. Sıcak su torbası kullanarak alt karın bölgesine tampon hareketler yapmak,
 4. Son olarak, hamileliğin başlarında oluşan ağrılar için ayakta iken sırayla dizleri karna çekmek karın ağrısına iyi gelecek hareketler arasında yer almaktadır.

Hamilelikte Karın Ağrısı

Hamilelikte karın ağrısına iyi gelen alternatif çözümler ise muhakkak öncesinde doktora danışılarak yapılmalıdır. Düşük yapılmaması ya da karındaki bebeğe zarar verilmemesi için alternatif çözümler doktora sorulmalı, bilgi alındıktan sonra uygulanmalıdır. Bazı bitkilerin kesinlikle hamileler tarafından tüketilmemesi gerektiğinden, bu konu ciddiye alınmalıdır.

Hamilelikte karın ağrısına iyi gelen yatak çeşitleri arasında ise, kesinlikle ortopedik yataklar yer almaktadır. Eğer sert ve yayları düzgün olmayan yataklarda yatılırsa özellikle sabahları aşırı derecede bel ağrısı ile uyanılabilir. Bu nedenle, yatak çeşitleri her zaman ortopedik ve yayları açılmamış şekilde olmalıdır.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();