Hamilelikte Karın Ağrısı

Hamilelikte Karın Ağrısı, Hamilelikte Karın Ağrısının Tedavisi, Hamilelikte Karın Ağrısı Nedenleri.

Gebeliğin 9 aylık süreci boyunca devam edebilen ve bazen çok ciddi sebepler nedeni ile ortaya çıkan ağrılar kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Sıklıkla doktor kontrolünde olmak, gerekli testleri yaptırmak ve bu konuda önlem halinde olmak; hamileliğin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için oldukça önemlidir. Hamilelikte karın ağrısı iki türlü nedene dayanmaktadır ve bu iki neden dahilinde alt başlıklara ayrılmaktadır. Öncelikle hamileliği etkilemeyen ağrılar karın içerisinde bebeğin anneye tutunması ve yerleşmesi aşamasında sıklıkla görülmektedir. Bu ağrıların endişe vermemesi gerekir. Fakat endişe vermesi gereken ağrılar da hamilelikte görülmektedir ve bu ağrıların endişe verici olup olmaması annenin yaşadığı rahatsızlık seviyesi ile belirlenebilmektedir. Dayanılmaz ağrılar karşısında vakit kaybedilmeden doktora görünmek önemlidir.

Hamilelikte Karın Ağrısı Nedenleri

Neden 1: Aşırı ve şiddetli olan ağrılar akıllara direkt olarak düşük tehlikesini getirmelidir. Düşük yaşandığında anne adayı kanama ile karşılaşabilir ve ağrının şiddeti düşük yaşandığını onaylamış olabilir.

Neden 2: Gaz yapan gıdaların tüketilmesi dahilinde hamile kadınlarda sıklıkla karın ağrısı yaşanır. Bu ağrılar geçicidir. Fakat daha hızlı geçmesi için uygun egzersizler ile gaz probleminden kurtulmak mümkündür. Bunun yanında,  sıcak su torbası da gaz problemlerinin iyileşmesi için kullanılabilir.

Neden 3: Böbrekte taş oluşumu veya kum dökme gibi problemler karın ağrısına neden olmaktadır. Hamilelik döneminde de böbreklerde taş oluşumu sıklıkla görülebilir. Eğer hamilelik sürecinde taş problemi yaşanırsa doktor kontrolü altına girmek ve bu süreci doktor gözetiminde atlatmak çok önemlidir.

Hamilelikte Karın Ağrısı

Neden 4: Dış gebelik gibi yaşanması oldukça üzücü olan problemler nedeni ile de karın ağrısı yaşanmaktadır. Dış gebelik gerçek bir hamilelik yaşanmadığını ve anne karnında oluşan cismin bir an önce alınması gerektiğini göstermektedir.

Neden 5: Anne adayının idrar yollarında yaşayacağı herhangi bir sorun çok şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir. Bu ağrıları yaşamamak veya yaşandığında atlatmak için umumi tuvaletlerin kullanımından kaçınmak gerekir. Ayrıca, doktorun önereceği ilaçlar dahilinde de bu problemden kurtulmak mümkündür.

Neden 6: Bazı ilaçların hamilelik sürecinde kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir. Gebelik sürecinde tüketilen yanlış ilaçlar da şiddetli karın ağrılarına hatta düşük tehlikesinin yaşanmasına neden olabilir.

Hamilelikte Karın Ağrısının Tedavisi

Tedavi 1: Ilık su tüketmek, karın ağrısının kontrol altına alınması için önemlidir.

Tedavi 2: Sıcak su torbalarını karnın ağrıyan kısımlarına veya ayakaltlarına koymak karın ağrısını yok edebilmektedir.

Tedavi 3: Temel ve bebeğe zarar vermeyecek türde egzersizlerin yapılması, karın ağrısın geçirebileceği gibi uzun vadede ağrıların iyileşmesine de yardımcı olur. Özellikle öne doğru eğilip geri gelmek karın kaslarının güçlü bir şekilde çalışması ve ağrıların yok olması konusunda çok iyi bir tedavi yöntemi olacaktır.

Tedavi 4: Ağrı zamanlarında uzanıp yatmak yerine yürüyüş yapmak tercih edilmelidir. Yürüyüş sırasında karın bölgesinde sıkışma varsa, düzelir. Aynı şekilde herhangi bir problemde yürümek ve ani hareketlerden kaçınmak hamileliğin sağlıklı şekilde ilerlemesi için önemlidir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();