Hamilelikte Kanama

Hamilelikte Kanama ve Yol Açabilecek Sorunlar! Gebelikte kanamanız olursa neler yapılması gerekiyor, hamilelikle ilgili merak ettikleriniz!

Gebelik belirtileri arasında yer alan lekelenme sıklıkla kanama görme problemi ile karıştırılmaktadır. Oysaki lekelenme gebelikte embriyonun anne karnına tutunma aşamasında yaşanan bir gebelik belirtisidir. Bunun dışında hamilelik sürecinde kanama görülebilir. Kanamaların temel nedeni gebeliğin ilk üç ayı için direkt olarak düşük belirtisi olarak algılanır. Çoğu zaman doğru bir teşhis konulur ve gebelikte düşük problemi yaşanır. Fakat bazen de anne adaylarının gebelikleri dışında gördükleri kanamalar da endişe yaratabilmektedir. Bu tür Hamilelikte Kanama ; hemoroid ya da makat kanamaları olabilmektedir. Aynı şekilde rahimden gelen kırmızı akıntılar da anne adayları tarafından korkuyla karşılanır. Bu akıntılar genellikle doğuma yaklaşırken görülür ve temel sebebi, bebeğin anneye doğumu başlattığının sinyallerini vermesidir.

Hamilelikte Kanama Tedavisi

Hamilelikte kanama problemleri ne olursa olsun tedavi altına alınması gereken en mühim konulardandır. Tedavi altına alınmayan kanamalarda bebeğin anne karnında ölmesi ve annenin bunu fark etmeyerek kendini zehirlemesine izin vermesine kadar ciddi problemler görülebilir. Eğer anne adayı, psikolojik durumu ve bebeğini kaybetme korkusu nedeni ile gördüğü kanamayı doktoruna danışmazsa; düşük yaşanmadığı halde tedavi görülmediği için düşük yaşanma riskine girilebilir. Bu nedenle anne adayları öncelikle kendini sonra da bebeklerini düşünmelidirler. Anne adayları sağlıklı olmadan bebeklerinin sağlıklı olabilme ihtimalleri yoktur.

Hamilelikte Kanama

Doktor kontrollerine düzenli olarak gitmek gebelik sürecinin tamamı için çok önemlidir. Gerek görüldüğünde farklı doktorların kontrollerine gitmek, farklı kişilerden yorumlar almak da sağlıklı olabilmektedir. Bir doktorun göremediği herhangi durumu bir başka doktor görebilmektedir. Bunun en net örneği, anne adaylarına şeker yüklemesi yapıldığında 3 farklı doktor tarafından sonuçların incelenmesidir.

Gebelikte yaşanan her kanama hayati önem taşımaktadır. Yaşanan her türlü kanamanın erken teşhisi sayesinde tedavisi bulunmaktadır. Önemli olan kanamanın dış nedenlerden oluşmamasıdır. Örneğin, annenin hamilelik sürecinde ağır işler yapması ve ağır eşyaları kaldırması düşük yapmasına neden olabilir. Düşük sonucunda da anne adayı aşırı bir kanama ile karşılaşır ve bu durum tamamen dış nedenli oluşmuştur.

Hamilelikte Kanama Nedenleri

Gebelikle alakalı yaşanan kanamalarda, dış gebelikte sıklıkla karşılaşılan nedenlerden biridir. Dış gebelikte normal gebelik ile karıştırılabildiğinden çoğu zaman yaşananın anneye zarar verici bir durumda olduğu görülmeyebilir. Fakat kanama başladığında, dış gebelik sonlandırılmalı ve acilen ameliyata alınmalıdır.

Kanamaların tedavisi, çok çeşitli olmakla birlikte öncelikle anne adayının kendisini ve bebeğini koruması ile başlar. Bu koruma da sürekli dinlenerek ve anne adayının kendine zarar verecek her türlü işten kaçınması ile mümkün hale gelir. Kanama yaşandığında bilinçsizce ilaç içmek ya da kanamayı kendi başına durdurmaya çalışmak anne adaylarının kendilerine yapacağı en büyük kötülüktür. Öncelikle düşük yaşandığında anne adayının muhakkak ameliyata girmesi ve bebeğin eşinden kurtulması gerekir. İlaç kullanımı ya da hamileliğin sonlandırılmasına engel olmak adına doktora gitmemek anne adayının zehirlenmesine neden olmaktadır.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();