Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelikte Cinsel İlişki. Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları. Gebelikte Cinsel Yaşam ve merak ettiğiniz herşey yazımızın devamında.

Toplumda genelde hamile olan bir kadının seks hayatının olmaması gerektiğine dair bir düşünce vardır. Ancak bu düşünce oldukça hatalıdır çünkü Hamilelikte Cinsel İlişki yaşamak kadar doğal bir durum yoktur. Güvenli seks yapan tüm çiftler gebelikte seks yapabilme özgürlüğüne sahiptirler. Hayatın her evresinde cinselliğe dair bir şeyler yaşamaktayız ve hamilelik bu durumun önüne geçmeye engel teşkil eden bir olay değildir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Düşüncesinin Kadın Üzerindeki Etkisi

İlk defa anne olacak kadınların cinsellikten soğuması normal karşılanabilir. Bu sürece kendini alıştırması zaman alabilir. Ancak cinsellik doğuştan gelen bir dürtüdür ve cinsellikten soğuma evresi fazla sürerse bir uzmana başvurulması gerekebilir.

Hamilelikte Cinsel İlişki

Cinsellikten soğumanın altında yatan sebeplerden biri kadının annelik içgüdüsünün oldukça baskın olması olabilir. Annelik duygusunu ilk defa yaşayacak olan kadınlar dışarıdan gelecek her türlü etkinin bebeklerine zarar vereceğini düşünerek ona koruma sağlamak isterler. Ancak cinsel ilişkinin sağlıklı bir gebelikte bebeğe vereceği bir zarar yoktur.

Hamilelik döneminin ilk zamanlarında yaşanacak cinsel ilişkinin bebeğe zararı olacağı gibi bir düşünce toplumun kafasına yer etmiştir. Ancak yapılan bilimsel açıklamalarda bu durumun doğruluğunu kanıtlayacak hiçbir duruma rastlanmamıştır.

Gebelik dönemine alışan anne adayı vücudundaki değişime adapte olduğunda gebelikte seks düşüncesi daha normal bir düşünce halini alabilir ve cinsel isteğinde artış yaşanabilir. Ancak vücuttaki değişimler sebebiyle gebelikte seks pozisyonları konusunda belli pozisyonların tercih edilmesinde yarar vardır. Rahim ağzının da genişlemesi sebebiyle anne adayı ağrı ve acı duyabilir. Bu da hamileliğin ilerlediği dönemlerde yine kadında cinsel istekte azalış olmasına sebep olabilir.

Her şeyin normal gittiği bir hamilelik sürecinde son 4 haftaya kadar cinsel ilişkiye girilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Gebelikte Seks Pozisyonları

Çiftler sağlıklı güvenli seks ortamını yaratmak için hamilelik sürecinde kadının bedeninin değişimine göre seks pozisyonlarını belirlemelidir. Kadının üstte olduğu pozisyonlar çoğunlukla tercih edilebilir. Bunun dışında kadının arkasından sarılarak girilen ilişki pozisyonları da denenebilir. Önemli olan anne adayının hamile sürecinde normalde yüzüstü yatmak gibi rahatsız olduğu pozisyonlara girmeye kaçınmaktır.

Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelik döneminde kadında herhangi bir vajinal kanama olmuşsa, düşük ve erken doğum gibi bir risk varsa ilişkiye girmek yasaktır. Tehlike ortadan kalkana kadar kesinlikle cinsel ilişkiye girilmemelidir. Eğer erkekte veya kadında herhangi bir genital enfeksiyon durumu var ise bu durumun tedavisi gerçekleştirilene kadar ilişkiye girilemez.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();