Hamilelikte Çatlak Oluşumunun Nedenleri

Hamilelikte Çatlak Oluşumunun Nedenleri, Hamilelikte Çatlak - Çatlak Kremi ,Çatlak Giderici Ürünlere Dikkat !

Hamilelik geçiren ya da geçirmekte olan tüm kadınların muhakkak yaşadığı ortak durumlardan biri de çatlaklardır. Hamilelikte çatlak, vücudun belli bölgelerinin genişlemesi sonucu ortaya çıkan cilt problemidir. Doğumdan sonra da varlıklarını koruyabilirler. Kilo verilse dahi çatlaklar çok inatçı olabilmekte ve kaybolmayabilmektedirler. Bu gibi durumlar için üretilmiş olan çatlak kremleri çoğu zaman işe yaramazlar. Çatlaklar için hazırlanmış bitkisel içerikli yağlar daha çok tercih edilmektedir.

Çatlak kremleri direkt olarak derinin altına nüfuz etmesi gereken ve etkili olması gereken özel içeriklere sahip olması beklenen kremler şeklinde açıklanabilir. Çatlakları azaltmasa da görünümünü düzgünleştiren, renk tonu eşitlemesi yapan kremler bu aşamada sıklıkla tercih edilmektedir. Hamilelikte çatlak kremi doktorlar tarafından önerilmeyebilir. Yine bunun nedeni kremin direkt olarak deri altına geçiyor olmasıdır. Hamilelik sonrasında bu tür ürünler rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle çatlak kremlerin içeriğinde neler barındırdığı mutlaka bilinmeli ve ne zaman olursa olsun doktora bu konuda danışılmalıdır. Bitkisel içerikli ürünler olsa dahi, içeriğinde bulunan maddelere karşı kişilerin duyarlı olup olmadığı yalnızca doktorların yapacağı tetkikler sayesinde öğrenilebilmektedir. Bu sayede de doğumdan sonra emzirme dönemini tehlikeye atmamak için önlem alınmış olur. Bitkisel içerikli ürünler genel olarak emzirme döneminde kullanılması önerilmeyen ürünler grubuna da girmektedir.

Hamilelikte Çatlak - Çatlak Kremi

Hamilelik çatlakları, bebeğin anne karnınıda büyümesi, annenin kilo alması gibi durumlar sonucunda oluşur. Bu çatlaklar sadece hamilelik döneminde değil, kilo alıp verme döneminde de görülebilmektedir. Spor yapılarak çatlak görünümünün azaltılması mümkündür fakat ek olarak bitkisel içerikli çatlak kremlerin ya da çatlak düzeltici yağların kullanılması önerilmektedir. Hamileliğin ardından bu ürünlerin kullanılmaması gerekmekte, en azından çocuğun emzirme dönemini tamamlaması beklenmektedir. Bunun dışında ki çatlak sebeplerinde kişi istediği takdirde çatlak ürünlerini kullanabilir.

Hamilelikte Çatlak Oluşumunun Nedenleri

Doğum çatlakları da aynı şekilde hamileliğin bir sonucu olarak gösterilebilir. Fiziki yapısı çok ince olan kadınlarda çok fazla gözlenmese de, pek çok hamilelikte görülebilen bir durumdur. Sadece kalçada ya da bacaklarda görülmez. Özellikle hamilelik döneminde karın bölgesinin anormal büyümesi nedeniyle bu bölgede de çatlaklar aşırı şekilde görülebilir. Aynı şekilde hamilelik döneminde göğüslerin büyümesi de çatlak oluşumunu hızlandırır. Bu durumda alınabilecek önlemlerin en doğrusu vücuda uygun kıyafetler ve iç çamaşırları giymektir. Çatlak oluşumunu önlemesi için dar çamaşırların giyilmesi oldukça yanlış olacaktır.

Hamile kadınlar bu anlamda bilinçlendirilmeli ve doğum gerçekleşmeden çatlak giderici ürünlere fazla yönelmemelidirler. Bu hem kendi sağlıkları için hem de bebeklerinin sağlığı için önemlidir. Krem formda olan tüm ürünler deri altı tarafından emildiği için, içeriğinde bulunan tüm maddelerin direkt olarak çocuk tarafından çekilmek istendiği unutulmamalıdır. Çatlaklar tedavisi zor olan fakat imkansız olmayan problemler arasında yer alır. Doğru ürünler kullanıldığı takdirde her şekilde çatlaklardan kurtulmak mümkündür.