Hamilelikte Baba Psikolojisi

Hamilelikte Baba Psikolojisi? Yeni Bir Bebeğin Yolunu Gözlerken Oluşan Baba Psikolojisi Nasıldır? Hamilelikte Cinselliğin Erkek Üzerinde Etkisi Nedir?

Hamilelikte anne adayı, hormonları sayesinde annelik içgüdüsüne sahip olur. Ancak baba adaylarında salgılanan herhangi bir hormon olmadığı için bir erkeğin baba olduğunu hissetmesi konusunda annelere göre farklılıklar yaşanır. Bazı baba adayları da anne adayının yaşadığı belirtileri hamilelik sürecinde gösterebilirler. Hamilelikte boşanma da bu zamanlarda oldukça yaşanabilen bir durumdur. Çünkü anne adayı da baba adayı da psikolojik olarak kendilerini gergin hissedebilirler. Yaşadıkları değişim sebebiyle de boşanma gibi durumlar yaşayabilirler. Gelin hep birlikte hamilelik sürecinde babalarda oluşan psikolojiyi inceleyelim.

Yeni Bir Bebeğin Yolunu Gözlerken Oluşan Baba Psikolojisi

Erkekler de Anne Adaylarının Yaşadıklarını Yaşayabilirler
Gebelik sadece kadın vücudunda gerçekleşen bir olgudur. Ancak bu dönemlerde erkekler de hamile kadınlar kadar hassas bir duygu durumu içerisine girebilirler. Baba adayları eşlerinin hamile oldukları dönemde kendilerini yalnız hissedebilirler. Eşlerine yönelik kıskançlık duymaları ve terk edilmiş gibi hissetmeleri bir bakım anormaldir. Bu durumun oluşmasında bazen kadınlar bazen erkekler sorumludur.
Baba adayının eşinin hamilelik sürecinde yaşadığı gücenme duygusunun hiç başlamadan çözülmesi gerekmektedir. Bunun sağlanabilmesi için kadının hamilelik süresince gittiği kontrollerde baba adayının da ona eşlik etmesi gerekmektedir. Doğum uzmanı anne adayı ile ne kadar sıklıkla görüşüyorsa baba adayı da ona eşlik etmelidir. Ayrıca önemli doktor ziyaretlerinde ve doğum öncesinde yapılacak testlerde eşinin yanında yer almalıdır.

Hamilelikte Baba Psikolojisi
Hamilelik süreci kadının bedeninde gerçekleşse de çift olarak yaşanacak bir durumdur. Gebelik, doğum ve doğum sonrasında yapılması gerekenler ile ilgili olarak erkeğin de kendini bilgilendirmesi ve bu konu hakkında araştırma yapması gerekmektedir. Bebek anne karnında büyüyor olsa dahi annenin karnına dokunarak temas edildiğinde baba adayı da bebek ile iletişim kurabilir. Bebek doğduktan sonra gerekli olacak eşyaların eş ile birlikte yapılması da aile bağlarınızın kuvvetlenmesine ve bebeğiniz ile daha yakın bir iletişim kurmanıza fırsat yaratacaktır.

Hamilelikte Cinselliğin Erkek Üzerinde Etkisi

Hamilelik sırasında seks yapmak genel olarak tabu sayılmaktadır. Ancak gebelik döneminde seks yapmanın ne bebeğe ne de anneye bir zararı yoktur. Hatta bu birleşmeler anne adayını daha huzurlu hissettirmektedir ve hormonlarının değişmesinden dolayı vücudunda kaynaklanan dengesizliği düzene sokmasına yardımcı olmaktadır.
Asıl sıkıntı doğum sonrasında yaşanır. Baba psikolojisi ile kadının vajinasının ve göğüslerinin işlevlerinin farklılaşması sebebiyle erkek, cinsel ilişkiden soğuyabilir. Ayrıca eşine zarar verebileceğinin düşüncesi hâkim olduğu için cinsel ilişkiye girmekten de çekinebilir. Bazı çiftler için belli bir süre cinsel ilişkiye girmek için kendilerine süre tanımaları onlar açısından yararlı olabilir. Genelde bu süre 6 haftalık bir süreci kapsamaktadır. Ancak bu süre sonrasında da cinsel istek yaşanmıyorsa bir uzmandan yardım almakta fayda vardır.

Depresyon Etkisi

Hamilelik döneminde partnerlerin ikisinin de depresyona girdiği durumlar oldukça nadir görülmektedir. Genelde sadece tek bir kişi depresyon hisseder. Diğer kişi genelde eşine yardımcı olmak istediği için ve partnerine duyduğu sevgi sayesinde kendini daha güçlü hisseder ve karşı tarafa destek olur.
Hamilelikte depresyon yaşanan bir durumdur ve abartılmaktan kaçınılmalıdır. Ara ara kendini tekrar edebilir ve her çiftte en azından birinin yaşaması muhtemeldir. Böyle durumların üstesinden gelebilmek için yaşanan duygu değişimleri çift arasında paylaşılmalıdır. Aktif olmak ve kendini kötü hissetmekten kaçmak gerekmektedir. Depresyon durumu erkekte görülüyorsa alkol ve bünyesini etkileyecek ilaçlardan kaçınması gerekmektedir. Doğacak bebeğe uygun bir ortam hazırlamak ve negatif hislerden uzaklaşmak adına bebeğin odasını çiftlerin beraber hazırlaması faydalı olacaktır. Ayrıca bebek için beraber yapılacak alışverişler de kötü hislerin azalmasını sağlayacaktır.
Erkeklerin hamilelik döneminde özellikle dikkatli olmaları gerekmektedir. Vücudunda büyük değişiklikler olan kadının sinirlenme eşiği oldukça düşer ve sabır konusunda kendini daha zor idare eder. Ayrıca hamilelik boyunca aldığı kilolar ile kendini yetersiz ve çirkin hissetmesi de çok normaldir. Bu durumlarda erkeğin kadına destek çıkması gerekmektedir. Örneğin hamile eşinin karşısında onu yiyemeyeceği bol kalorili şeyleri yememeye özen göstermelidir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();