Hamilelikte 9.Hafta

Hamilelikte 9.Hafta, Hamileliğin 9.Haftası İçinde Bebeğinizin Ölçüleri Nedir? Hamileliğiniz İle İlgili Bilmeniz Gerekenler Kadin.com'da

Hamileliğinizin 9.haftasında sizi ve bebeğinizi neler bekliyor?

Hamileliğinizin 9.Haftasında Bebeğinizin Ölçüleri

Hamileliğin 9.haftası itibariyle bebeğin anne karnındaki baş popo uzunluğu 25 mm kadardır.

Bu Hafta Bebeğiniz Neler Yaşayacak?

Hamileliğin ilk iki ayı bu hafta itibariyle de geride bırakılmıştır. Hamileliğin dokuzuncu haftasıyla birlikte fetüsün ayakları ve ayak parmakları net bir şekilde oluşmaya başlamıştır. Ayrıca, fetüsün kol ve bacakları da uzamaya başlamıştır. Ayrıca fetüsün boynu da gelişmeye başlamakta ve baş bölgesi daha dik durmaktadır. Fetüsün göz kapakları hızlı bir şekilde oluşmakta ve gözlerini kapatacak seviyeye gelmektedir.

Anne karnındaki fetüs artık hareket etmeye başlamıştır.Kendini ve uzuvlarını döndürebilecek kadar güçlüdür.Ancak hala ultrasonla cinsiyetinin net olarak görülmesi bu hafta da mümkün değildir. Buna rağmen ileri teknolojik kaliteli ve renkli bir ultrasonla bebeğinizin cinsiyetinin belirlenebilme olasılığı kuvvetlidir

Hamileliğin 9.Haftasında Anne Adaylarında Görülen Değişimler

  • Bu hafta da bebeğin anne karnında büyümesiyle anne adaylarının rahimleri büyümeye devam edecektir.
  • Rahim bölgesinin genişlemesiyle birlikte, anne adaylarının bel kalınlığının da arttığı fark edilebilecektir.
  • Geçen hafta başlayan göğüslerdeki doluluk hissi, gerginlik, meme ucu kararması ve halka genişlemesi gibi oluşumlar devam edecek hatta artacaktır. Göğüslerde hissedilen doluluk hissinin nedeni, anne adaylarının hamilelik süreleri boyunca kan hacimlerinin %50 daha fazla artması şeklinde açıklanabilir.
  • Mide yanması, hazımsızlık, duygusallık, sinirlilik, uykusuzluk ya da aşırı uyku hali bu hafta da kendini göstermeye devam edecektir. Psikolojik durumların devam etmesi tamamen anne adaylarının hormonlarının aktifliği ve çalışması ile alakalıdır. Mide yanması ve hazımsızlık için doktorların önerdiği tedbirleri almakta ve kontrollü beslenmekte fayda vardır.
  • Anne adayları bu hafta boyunca da sık sık idrara çıkma isteği duyacaklardır. Bunun sebebi bebekle birlikte büyüyen rahimin de büyümesi ve idrar torbasının artık daha az miktarda idrar taşıyabilmesidir.

Hamileliğiniz İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Bu hafta itibari ile anne karnındaki fetüs ilk defa içme eylemini gerçekleştirecektir. İçeceği ilk sıvı ise amniyon sıvısıdır. Amniyon sıvısı, bebeğin içinde yaşadığı sıvıdır. Bu hafta gerçekleşecek bir diğer olay ise, rahimin pelvis kemiklerinin üzerine çıkmasıdır. Artık anne karnındaki bebek kendini dışarıdan da belli etmeye yani, anne karnını belirginleştirmeye başlayacaktır.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();