Hamilelikte 7.Hafta

Hamilelikte 7.Hafta, Hamileliğinizin 7.Haftası Neler Yaşayacaksınız? Hamileliğinizin 7.Haftasında Bebeğinizin Ölçüleri

Artık gebeliğin tam olarak kaç haftalık olduğu da hekimler yardımıyla öğrenilebilir. Hamileliğinizin 7.haftası sonunda artık fetüs olduğundan iki kat hızla büyümeye başlayabilir. Bu hafta fetüsün kol ve bacak tomurcukları belirginleşmeye başlayacaktır.

Anne adayları bu hafta sabah bulantılarında fazlalık sezebilirler. Önceki haftalara göre daha fazla mide bulantısı, mide yanması ve sabah bulantısı yaşanabilir. Artık anne adayları ilaç kullanımını durdurmalıdır. Doktorlar haricinde kimsenin önerdiği ilaçlar kullanılmamalıdır. Özellikle aşırı uyku halinden ya da uykusuzluktan kurtulmak amacıyla ilaçlar asla kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar hamile kadınlar için hiçbir şekilde uygun değildir.

Hamileliğinizin 7.Haftasında Bebeğinizin Ölçüleri

Bu hafta itibari ile fetüsün boyu 5 ile 7 mm arasında değişim göstermektedir.

Hamileliğiniz İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Hamileliğin yedinci haftası ile birlikte tüketilen süt ürünlerinin miktarı da artırılmalıdır. Hamilelikte kalsiyum, protein ve vitamin eksiklikleri sıklıkla yaşanması ve bu durumların fetüslere zarar vermesi nedeniyle süt ürünlerinin tüketiminin artırılması önerilir.

Hamile kadınların günlük 1200 mg kalsiyuma ihtiyaç duyduğu da unutulmamalıdır. Bunun dışında hamilelik döneminde dondurma yemek anne adayına ve fetüse zarar vermek yerine kalsiyum açısından güzel bir gıda olduğu da söylenebilir. Dondurma dışında, süt ve yoğurtta tüketilmesi gereken gıdalardandır.

Hamileliğin yedinci haftası itibari ile kadınların demir ihtiyacı da artar. Hamile kadınların çok azı hamilelik sürecine demir eksikliği sıkıntısı olmadan başlarlar. Bu nedenle de kesinlikle anne adaylarının demir ihtiyaçlarını azaltmaları gerekir. Bazı gıdalar ile demir ihtiyacının karşılandığı söylenebilir. Demir eksikliğini ortadan kaldırmak için hap gibi takviyeler kullanılmalıdır. Doktor tavsiyesi ile demir destek hap ya da sıvıları kullanılmalıdır.

Hamileliklerde en merak edilen konulardan biri de cinsel birlikteliktir. Sağlıklı hamilelik süreci geçiren kadınlar başta olmak üzere bu dönemde gerçekleşen cinsel birlikteliklerin herhangi bir sorun yaratmaz. Ancak her hamilelik aynı süreçlerden geçmediği ve aynı problemleri yaşatmadığı için kişiler hekimlerine danışarak durumun sağlık boyutunu öğrenmelidir. Genel olarak cinsel birliktelikler bebeğe herhangi bir zarar vermemektedir. Hamileliğin yedinci haftası itibari ile anne adayları vitamin alımları, kalsiyum ihtiyaçlarını giderecek besinler tüketmeye özen göstermelidirler.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();