Hamilelikte 6.Hafta

Hamilelikte 6.Hafta, 6.Haftada Bebeğinizin Ölçüleri, Bu Hafta Neler Yaşayacaksınız? Bebeğiniz 6.Haftada Neler Yaşayacak?

Hamileliğinizin 6.haftası itibari ile fetüsün boyu 2 ile 4 mm arasında değişiklik göstermektedir. Fetüsün kıvrık bir C harfi gibi duruşu bulunmaktadır. Fetüsün kalp atışları da artık özel ultrasonlar aracılığı ile duyulabilecek durumdadır. Bu hafta itibari ile fetüsün embriyo gelişimi başlayacaktır ve sakatlıkların en çok bu dönemde başladığı da bilinmektedir.Peki hamileliğinizin 6.haftasında bebeğiniz ve sizi neler bekliyor?

Hamileliğinizin 6.Haftasında Bebeğiniz Neler Yaşayacak?

Hamileliğin altıncı haftasıyla fetüsün akciğerleri, çenesi, burnu ve damak bölgeleri oluşmaya da başlamıştır. El ve ayak kısımlarında gelişmeler gözlenmiştir.

Bu Hafta Neler Yaşayacaksınız?

Anne adayları hamileliklerinin altıncı haftası olması ile hiç kilo almamış ya da 1 ya da 2 kg almış olabilirler. En çok mide yanması şikayeti bu hafta ile tamamen başlamış olur. Mide yanması şikayetlerini azaltmaya çalışmak için yapılması gerekenler;

  • Günlük öğünleri 5-6 bölüme ayırmak daha doğru olacaktır. Bu şekilde anne adaylarının gün boyunca karınları tok olacak ve yemek aralıklarını kısa tuttukları için mide yanmalarını da engelleyeceklerdir.
  • Hamileliğin temel şikayetlerinden biri olan sürekli uyku halini, özellikle yemek yedikten sonra bastırmaya çalışmak da mide yanması şikayetini ortadan kaldıracaktır. Yemek yedikten sonra uyumak sadece hamilelikte değil, tüm yaşam boyunca mide yanmasına sebep olacak bir durumdur.
  • Hamilelikte baharatlı, acı ve aşırı yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu besinlerin yanında aşırı salçalı yemekler de mide yanmasına sebep olacaktır.
  • Süt ve yoğurt tüketmek mide yanmasını büyük ölçüde azaltacak ve daha sağlıklı bir hamilelik geçirilmesini sağlayacaktır.

Hamileliğin altıncı haftasında görülen bir diğer şikâyet kabızlıktır. Önceki haftalarda sık sık idrara çıkmanın yanında bu hafta kabızlık başlangıcı da görülebilir. Bu durumu önlemek ya da en azından daha küçük bir problem haline getirmek için yapılması gerekenler;

  • Bol su içmek, egzersiz yapmak ve sürekli katı beslenmeden uzak durmak olacaktır.

Hamileliğin 6. Haftasında Anne Adaylarına Yapılan Tahliller

  • Hemogram- Anne adayının kan sayımı için yapılır. Kansızlık probleminin olup olmadığı bu test ile anlaşılır.
  • Kan uyuşmazlığı problemine karşın, anne ve baba adaylarının kan gruplarının öğrenilmesi.
  • Tam idrar tetkiki.
  • Anne adaylarında olabilecek tiroid ya da guatr sorunlarını öğrenmek için TSH testi yapılır.