Hamilelikte 5.Hafta

Hamileliğinizin 5.Haftası, Bu Hafta Neler Yaşayacaksınız? Hamileliğinizin Daha İyi Geçmesi İçin Bilmeniz Gerekenler kadın.com'da

Artık hamileliğinizin 5.haftası testlerinizde pozitif sonucu görülebilir ve bir hekime başvurabilirsiniz.

Hamilelikte 5.Haftada Bebeğiniz Neler Yaşayacak?

Bu hafta bebeğin kalp oluşumuna başlayacak tabakalar üretilir. Beyin, omurilik ve merkezi sinir sistemi de bu hafta itibariyle oluşmaya başlayacaktır. Bu nedenle anne adaylarının bebeklerinin gelişimine yardımcı olması için kesinlikle folik asit kullanmaya başlaması önerilmektedir. Folik asit kadınların sadece hamile oldukları anda başlaması gereken değil, hamile kalmayı düşündüğü andan itibaren kullanmaya başlaması gereken bir vitamindir. Folik asit genel itibariyle; avokado, bezelye, pancar ve kuşkonmazda bulunan B grubu bir vitamin olarak tanımlanabilir.

Anne karnındaki fetüsün, ultrasonda görünür hale gelmesi için hamileliğin 6. Haftasında olmak gerekir. Ayrıca, hamileliğin 6. Haftasında fetüsün kalp atışı da duyulabilir.

Bebeğinizin Ölçüsü Nedir?

Fetüsün anne karnındaki muhtemel ölçüsü 1,5 mm kadardır.

Hamileliğin 5. Haftasında Anne Adaylarında Görülen Belirtiler

Her anne adayında aynı olmamak koşulu ile genel olarak mide bulantıları bu hafta artış gösterir. Daha çok sabah uyanıldığında kendini gösteren mide bulantısı, gün içerisinde de ara ara yaşanabilir. Bu hafta mide bulantısı sebebi ile aşırı yorgunluk ve bitkinlik hissedilebilir. Hormon seviyesi daha çok hamileliğin 6. Haftasında artsa da bu haftada etkilerini gösterir ve mide bulantısını tetikler. Fakat hamileliğin 6. Haftasında mide bulantılarının artmaya başlaması da tamamen hormonların etkisi ile oluşmaktadır.

Bu Hafta Neler Yaşayacaksınız?

Hamileliğin beşinci haftasında sık sık idrara çıkma isteği oluşabilir. Bu durum gebelik belirtilerinin en doğal olanlarından biri şeklinde açıklama getirilebilir.

Hamileliğinizin Daha İyi Geçmesi İçin Bilmeniz Gerekenler

Hamileliğin bu ilk haftalarında hekimler anne adaylarına, haftada 300 gr almalarını önerirken, hamileliğin 20. Haftasından sonra haftada 450 gr almalarını önermektedir. Yalnız, hekimlere göre bu rakamlar standartlaşmış ortalama rakamlardır. Hamilelikte her kadın aynı kiloyu alacak gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle de anne adaylarının hamile kaldıkları kiloları önemlidir. Örneğin, kilosu normal olan anne adaylarının hamilelikleri boyunca alması gereken ortalama kilo aralığı 14-16 kg olurken, kilolu anne adaylarının hamilelikleri boyunca alması gereken ortalama kilo aralığı 8- 12 kg şeklinde belirtilmektedir. Bu hafta itibari ile anne adaylarının yaşadığı gebelik, dış gebelik de olabildiğinden en kısa sürede test yapılmalı ve hekim kontrolüne gidilmelidir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();