Hamilelikte 40.Hafta

Hamilelikte 40.Hafta, Bu Hafta Bebeğiniz Neler Yaşayacak? Hamileliğin 40.haftası İçinde Neler Yaşayacaksınız?

Tebrikler! Bu hafta içinde veya en geç bir sonraki hafta bebeğinizi kucağınıza alabileceksiniz! Hamileliğinizin 40.haftası içinde sizin ve minik bebeğinizin yaşayacakları yazımızın devamında sizinle olacak, keyifli okumalar.

Hamileliğinizin 40.haftasında Neler Yaşayacaksınız?

Ağrı çekmeye ve acı duymaya devam edeceksiniz. Yatar pozisyonunda durmanız daha fazla önerilir. Bu hafta şiddetli bir doğum sancısı hissedeceksiniz. Bu sancı sık sık kendini gösterecek. Suyunuz boşalacak ve doğumunuz başlayacak. Bu nedenle bu hafta tetikte olmalı ve doğumunuz başladıktan hemen sonra hastaneye kısa sürede varmalısınız. Bunların dışında hamileliğinizin 42. Haftasına kadar doğum yapmazsanız da geç kalmış sayılmazsınız.

Bebeğiniz Bu Hafta Ne Kadar Büyüyecek?

Bebeğinizin son haftasında ulaştığı kilo 3.300 gram şeklinde değişiklik gösterebilir. Bebeğinizin boyu ise 50-52 cm olarak saptanmalıdır. Erkek bebeklerin, kız bebeklere göre daha büyük olabileceği düşünülebilir. Bebeğinizin kilosunun %15i kadarı yağdan oluşmaktadır. Böylece bebeğiniz dünyaya geldiğinde çabuk adapte olur ve üşümez.

Bu Hafta Bebeğiniz Neler Yaşayacak?

Bebeğinizin başı dışında tüm kasları sıkılaşmaya ve güçlenmeye devam etmektedir. Doğumun daha rahat geçmesi için kafatası hala esnektir. Bu nedenle bebeğiniz dünyaya geldiğinde başında yamukluk olduğunu düşünebilirsiniz. Bu durum bebeğinizi uyuttuğunuz pozisyonlara bağlı olarak zamanla belirli bir şekil alacaktır.

Hamileliğinizin Daha İyi Devam Edebilmesi İçin Bu Hafta Yapabilecekleriniz

Sık sık nefes terapisi yapmayı ihmal etmeyin. Doğum esnasında nefes alıp vermeniz çok önemlidir. Acıdan ve sancıdan yanlış şekilde nefes alabilirsiniz. Fakat doğru nefes teknikleri sayesinde doğum sancılarınızı olduğundan daha az hissedebilmeniz de mümkün olacaktır. Bu arada doktorunuz sizden son testlerinizi isteyebilir. Bu testlerle doğum yapma oranınızın yüzde kaç olduğunu da öğrenebilirsiniz.

Eşiniz Bu Hafta Neler Yapabilir?

Eşiniz en az sizin kadar heyecanlı olsa da, bu hafta sakin olmaya çalışmalıdır. Size telkinlerde bulunması ve kendinizi rahat ve mutlu hissetmeniz açısından önemlidir. Sürekli birlikte olmaya çalışması da sizin için iyi olacaktır. En ufak bir sancı başlangıcını ciddiye alarak hastaneye götürmesi de doğru davranışlar arasındadır. Doğum çantalarınızı arabanın bagajına koymayı da unutmamalısınız.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();