Hamilelikte 4.Hafta

Hamilelikte 4.Hafta, Hamileliğin 4.Haftası Belirtileri, Hamileliğinizin Daha Rahat Geçmesi İçin Yapabilecekleriniz

Fetüsün anne rahmine tutunması ve yerleşmesi için beklenen hafta bu haftadır. Hamilelikte 4.hafta sonucunda adet kanaması görülmezse kadının hamile olduğu büyük olasılıkla anlaşılacaktır. Fetüsün boyu 1 mm’den daha küçüktür ve yerleşmesi için zaman gerekir. Yalnız, kadınlar en çok düşük tehlikesiyle bu hafta karşılaşırlar. Bunun sebebi gebeliğin başlatıldığı eksikliklerdir. Örneğin, adet kanamasının gerçekleşmeyecek olması nedeni ile kadınların hormonlarında farklılıklar görülmesi ve yumurtalıklara ulaşan spermin döllenmemesidir.

Hamilelikte 4.Hafta Neler Yaşayacaksınız

Eğer gebelik başlamış ise anne adaylarında muhtemel belirtiler şu şekildedir;

  • Yorgunluk, halsizlik ve aşırı gerginlik,
  • Aşırı uyku hali,
  • Ruhen kötü hissetme,
  • Özellikle göğüs uçlarında oluşan aşırı hassasiyet gibi belirtiler bulunmaktadır.

Hamileliğinizin Daha Rahat Geçmesi İçin Yapabilecekleriniz

Anne adayları hamileliklerinin 4. Haftalarında artık daha dikkatli olmalı ve ani hareketlerde bulunmamalıdırlar. Özellikle fetüsün daha çok küçük olduğu ve bu nedenle zarar görmez şeklindeki düşünceler tamamen ortadan kaldırılmalı ve hamileliklerin her dönemlerinde bebeklerin zarar görme risklerinin bulunduğu unutulmamalıdır. Gebeliğin kesin olarak başladığı bu dönemlerde artık anne adayı düşük tehlikesiyle de sürekli karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle, hem sağlığına dikkat etmeli hem de yeme içme şeklini düzene sokmalıdır. Bol su içmeli, vitamin, protein ve kalsiyumdan eksik kalmamalıdır.Bu haftada artan hamilelik hormonlarının etkisi ile mide yanması ve hazımsızlık gibi şikayetleriniz olabilir.Bunu önlemek için midenizi hiç bir zaman aşırı doldurmayın az az sık yemelisiniz. Gebelik süresi boyunca ve emzirme dönemi de dâhil olmak üzere doğal besinler tüketmeli, kapalı gıdalar ya da donmuş gıdalar tüketmemeye özen göstermelidir.

Kafein tüketimi en az sigara tüketimi kadar anne karnındaki fetüse zarar veren bir maddedir. Bu nedenle aşırı kahve tüketiminden de uzak durulmalıdır. Aşırı şekerli ve yağlı gıdalar hamilelikte önerilmeyen gıdalar arasında yer alır. Bunun dışında çiğ et kesinlikle tüketilmemelidir. Çiğ et kategorisinde sosis, sucuk ve salam gibi gıdalarda yer aldığından özellikle bu gıdalar pişirilerek yenmeli, mümkünse hiç tüketilmemelidir.

Bu Hafta Planlarınıza Dâhil Etmeniz Gerekenler

Gebelikte anne adaylarının kilo alması kaçınılmazdır. Fakat bu kilo yavaş yavaş alındığı takdirde; doğumdan sonra daha hızlı verilecektir. Anne adayının ideal kilosunu ve alması gereken kilo miktarını hekimlerin belirlemesi daha doğru olacaktır. Anne adayları hamilelik süresi boyunca asla kilo vermeye çalışmamalı ve bu uğurda besin miktarını azaltmamalıdır. Bebeğin gelişimi için anne adaylarının düzgün beslenmesi gerekmektedir.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();