Hamilelikte 38.Hafta

Hamilelikte 38.Hafta, Hamileliğin 38.Haftası İçinde Neler Yaşayacaksınız? Eşiniz Bu Hafta Neler Yapabilir?

Artık doğum için gün saymaya başladınız ve gece gündüz doğum için hazır bir şekilde bekliyorsunuz. Fakat bebeğinizin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için hala önümüzdeki 2 haftaya ihtiyacı var. Bu nedenle bebeğinizin ve kendinizin hamileliğinizin 38.haftası içinde yaşayacaklarınız, yazımızın devamında olacak. Keyifli okumalar.

Hamileliğinizin 38.Haftasında Neler Yaşayacaksınız?

Artık son kilolarınızı alıyor olabilirsiniz. Fakat bazı kadınlar hamileliklerinin son iki haftasında hiç kilo da almayabilir. Bunun dışında yaşayabileceğiniz ekstra bir durum olmayacaktır. Bebeğiniz doğum pozisyonuna çoktan geçmiştir. Sadece daha fazla baskı ve ağrı hissedeceksiniz. Bu nedenle son günlerinizi kesinlikle dinlenerek geçirmenizde fayda vardır. Sık sık uzanmanızı ve hatta kısa zamanlarda uyumanızı gerektiren bir dönemde olduğunuzu unutmayın.

Bebeğiniz Bu Hafta Ne Kadar Büyüyecek?

Minik bebeğinizin bu haftaki boyu artık 49-50 cm. Ağırlığı ise, 3 kg kadar olmuştur. Bu sayılar sağlıklı bir bebek için yeterlidir. Bu sayılardan daha düşük ya da daha yüksek değerlere sahip bebekler, doğumdan sonra kendilerini toparlayacaklardır.

Bu Hafta Bebeğiniz Neler Yaşayacak?

Bebeğinizin beyinsel gelişimi hala devam ediyor. Dışarıdan gelen sesleri duyabiliyor ve sizin sesinizi ayırt edebiliyor. Gözlerini açtığında karnınıza tuttuğunuz fenerin ışığından rahatsız olabiliyor ve buna istinaden tepki verebiliyor. Bunun dışında daha da aşağılara inmek için kendini itmeye gayret ediyor ve doğum için en az sizin kadar sabırsızlanıyor.

Hamileliğinizin Daha İyi Devam Edebilmesi İçin Bu Hafta Yapabilecekleriniz

Kendinizi asla yormayın ve özellikle ev işlerine asla bulaşmayın. Aile bireylerinizden sürekli destek almaya çalışın ve yalnız kalmayın. Artık doğum vakitlerinde olduğunuz için yalnız kalmanız doğru olmayacaktır.Bu nedenle bu haftalarda eşiniz yanınızda kalamıyorsa ailenizin yanında kalabilirsiniz.Bebeğinizin gelmesine az kaldı; artık doğum çantanızı hazırlayabilirsiniz. Kişisel ve pratik eşyalar dışında, doğumun herhangi bir anında enerji takviyesine ihtiyacınız olması ihtimaline karşı yanınıza besleyici atıştırmalıklar almak yardımcı olacaktır.

 

Eşiniz Bu Hafta Neler Yapabilir?

Eğer eşiniz doğum için iş yerinden izin alamadıysa sizi ailenizin yanına bırakabilir. Bunun dışında bir kız kardeşiniz varsa onu ya da annenizi, hatta kendi annesini de evinize getirip sizinle ilgilenmesi için ikna edebilir. Böylece gün içerisinde yalnız kalmazsınız. Ayrıca biri ile vakit geçirmek size çok iyi gelecektir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();