Hamilelikte 37.Hafta

Hamilelikte 37.Hafta, Hamileliğinizin 37.Haftası İçinde Neler Yaşayacaksınız? Eşiniz Bu Hafta Neler Yapabilir?

Artık haftalar sonra doğum yapacaksınız ve bunun heyecanını çok fazla yaşıyor olabilirsiniz. Unutmayın ki bu son haftalar asla strese girmemeniz gereken haftalardır. Ne kadar sakin kalabilirseniz, doğum anınızı o kadar sakin karşılamış olursunuz.Peki hamileliğinizin 37.haftası içinde sizi neler bekliyor?

Hamileliğinizin 37.Haftasında Neler Yaşayacaksınız?

Bebeğiniz doğum pozisyonunu aldı ve siz artık daha rahat nefes alıp verebiliyorsunuz. Bunun dışında bebeğinizin bu pozisyona geçişinin sizin için iyi bir yanı olmayacaktır. Artık baskıyı daha altlarda hissediyorsunuz ve bu baskı sizin canınızı daha çok yakıyor olabilir. Doktorunuzda her hafta kontrole çağırdığı için tüm gelişmelerinizi yakından takip ediyor olacaktır. Rahminizin incelip kalınlaştığını öğrenen doktorunuz da doğum anında çekeceğiniz sancının şiddetini size anlatacaktır.

Bebeğiniz Bu Hafta Ne Kadar Büyüyecek?

Bebeğiniz artık son gramlarını almaya devam ediyor. Boyu da bir iki hafta içerisinde sabit bir şekilde kalarak doğuma hazır olduğunu belirtecektir. Bu bilgilere göre bebeğinizin bu haftaki boyu; 47 cm ile 49 cm arasında değişiklik gösterecektir. Ağırlığı ise; 2.700 ile 2.900 gram arasındadır.

Bu Hafta Bebeğiniz Neler Yaşayacak?

Eğer bebeğiniz hala baş aşağı bir pozisyona gelmediyse artık bu pozisyona düşmesi zordur ve dönmez ise doğum şekliniz normal doğum olamaz.İlk doğum ise bu nedenle olabilecek durumları ve doğum şekillerini doktorunuzla konuşmanızda fayda vardır. Artık bebeğiniz bu hafta dahi doğumunu gerçekleştirebilir. 37. Haftada doğan bebekler erken doğan şeklinde adlandırılır. 37. Hafta ve öncesinde doğan bebeklere prematüre diyoruz.

Hamileliğinizin Daha İyi Geçmesi İçin Bu Hafta Yapabilecekleriniz

Çantalarınızın hiçbir eksiği olmamasına dikkat edin ve olabilecek her ihtimale karşı çantalarınızı arabanızda taşıyın. Bunun dışında, bebeğiniz için aldığınız tüm kıyafetleri muhakkak yıkamayı unutmayın. Bu kıyafetleri yıkarken sadece onun kıyafetleri ile bir arada olduklarına emin olun ve kendi kıyafetlerinizle karıştırmayın. Doğumdan sonra ihtiyaç duyacağınız, emzik, biberon gibi araçları da temin etmelisiniz.

Eşiniz Bu Hafta Neler Yapabilir?

Eşinizle bir doğum provası gerçekleştirebilirsiniz. Hastaneye kaç dakikada gidebildiğinizi de öğrenmiş olacaksınız. Bunun dışında bu hafta eşinize son kez dışarı çıkmayı teklif edebilirsiniz. Doğumdan sonra ve doğumdan önceki son bir iki haftada bu mümkün olmayacağından eşiniz bu teklifi severek kabul edecektir.