Hamilelikte 36.Hafta

Hamilelikte 36.Hafta, Hamileliğin 36.Haftası İçinde Neler Yaşayacaksınız? Eşiniz Bu Hafta Neler Yapabilir?

Doğum yapmanıza son bir ay kaldı ve artık hamileliğinizin son düzlüğüne çıktınız. Son ayınız biraz daha sıkıntılı olabilir. Artık bebeğinizin çok ağır olduğunu hissedebilirsiniz. Ayrıca, bebeğiniz doğum pozisyonuna hazırlandığı için size eskisi kadar zarar vermediğinin de bilincindedir. Bu nedenle çok fazla hareket etmeyebilir.Peki hamileliğin 36.haftası içinde sizi ve bebeğinizi neler bekliyor?

Hamileliğinizin 36.Haftasında Neler Yaşayacaksınız?

Bu hafta itibariyle doktorunuzun sizi her hafta görmek isteyeceğini unutmayın. Olası erken doğum riskiniz de bu sayede önceden belirlenebilecektir. Bu görüşmelerde doktorun tansiyonunuzu ölçmesi ve idrar testi istemesi normaldir. Yüksek tansiyonunuzun mevcut olması doğum anında size zarar verebilecek bir unsurdur. Vücudunuzun ödem tutma yüzdesi de bu hafta ile artabilir. Bu nedenle sık sık dinlenmenizde ve uzun süre sabit bir şekilde ayakta durmamanızda fayda vardır. Bunun dışında her gün en az 8 bardak su içmeyi de ihmal etmeyin.

Bebeğiniz Bu Hafta Ne Kadar Büyüyecek?

Minik bebeğinizin bu haftaki ağırlığı yaklaşık olarak 2500-3300 gr arasında değişiklik gösterecektir. Bebeğinizin ortalama boy aralığı ise, 46-48 cm arasındadır.

Bu Hafta Bebeğiniz Neler Yaşayacak?

Bebeğinizin kafasının doğum esnasında rahminizden rahatça çıkabilmesi için kemikleri henüz birleşmemiştir. Bu kemikler doğumdan sonraki zamanlarda yavaş yavaş birleşmesi gerekmektedir. Bebeğiniz doğumdan sonra en çok sizin sesinize ihtiyaç duyacaktır ve sizin sesinizle sakinleşecektir. Bu nedenle bebeğinizle her gün konuşmayı unutmayın. Siz iş yaparken dahi ona sevdiğiniz şarkıları dinletin veya masal okuyun. Bu oldukça geliştirici bir aktivitedir.

Hamileliğinizin Daha İyi Devam Edebilmesi İçin Bu Hafta Yapabilecekleriniz

Bebeğinize bir doğum çantası hazırladığınız gibi kendinize de hazırlamayı unutmayın. Bu çantanın içerisinde sadece işinize yarayacak eşyalarınız olmalıdır. Ayrıca, çantanızın içine ped koymayı da ihmal etmeyin. Doğumdan sonra ped koymanız vajinal bölgenizi mikroplara karşı koruyacak ve daha hızlı iyileşmenizi sağlayacaktır.

Eşiniz Bu Hafta Neler Yapabilir?

Doğuma girmeye karar verdiyseniz ve çekim yapacaksınız, muhakkak kameralarınızın çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Bu esnada eşinizle birlikte bebeğiniz için bir anı videosu çekebilirsiniz. Bebeğiniz büyüdüğünde bu güzel anılar sayesinde doğmadan önceki son hallerini de görebilir.