Hamilelikte 33.Hafta

Hamilelikte 33.Hafta, Bebeğiniz Bu Hafta Ne Kadar Büyüyecek? Eşiniz Bu Hafta Neler Yapabilir?

Bu hafta ile birlikte doğum yapmanıza tam olarak 7 hafta kalmıştır. Hamileliğin 33.haftası içinde yaşayacaklarınız, bebeğinizin yaşayacakları ve yapmanız gerekenler yazımızın devamında sizlerle olacaktır. Keyifli okumalar.

Hamileliğinizin 33.Haftasında Neler Yaşayacaksınız?

Artık 8 aylık hamilesiniz ve kendinizi asla yormamalısınız. Hala çalışmaya devam ediyorsanız, kendiniz ve bebeğinizin sağlığı için yanlış yapıyorsunuz; en kısa sürede izne ayrılmanız daha doğru olacaktır.Hamileliğin 33.haftasında vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu yüzden endişelenmek ya da dakikaları saymak size yardımcı olmayacaktır. Hamilelik insomniyası aslında yaklaşan uykusuz geceler için harika bir alıştırmadır.

Bunun dışında, bileklerinizde ağrı ve genel olarak hızlı yorulmalar hissedebilirsiniz. Bunlar karnınızda bir bebek taşımanızın sonuçlarıdır.Siz de bebeğiniz de büyüyorsunuz. Artık daha fazla enerjiye ihtiyacınız var. Tüketeceğiniz besinlerin miktarı değil kalitesi önemli. Bu dönemde D Vitamini, Demir, LCP, DHA tüketmeniz gereken en önemli besinler.

Ayrıca, doğum yapana kadar birkaç kilo daha almalısınız. Bu alacağınız kiloların bebeğinizin gelişiminde rol oynadığını unutmayın.

Bebeğiniz Bu Hafta Ne Kadar Büyüyecek?

Bu hafta bitimine kadar bebeğinizin boyu 2000 gram olabilir. Bebeğinizin boyu ise 40-42 cm arasında değişiklik gösterebilecektir.

Bu Hafta Bebeğiniz Neler Yaşayacak?

Bebeğiniz bu hafta kendi kalbinin sesini duyabilir. Ayaklarına dokunduğunu hissedebilir. Parmağını emdiğini anlayabilir. Artık doğmuş bir bebek gibi algıları açıktır. İçinde bulunduğu ve her geçen hafta biraz daha azalan amniyotik sıvısının da tadına bakabilir. Gözlerini açtığında da içinde bulunduğu dünyayı görebilir. Bunların dışında bebeğinizin kafatası sertleşmeye başlıyor. Cildi de artık daha az kırmızı ve biraz kırışmış görünüyor.

Hamileliğinizin Daha İyi Geçmesi İçin Bu Hafta Yapabilecekleriniz

Doğum şeklinizi belirlediyseniz, daha detaylı bilgi almak için doktorunuzu ziyaret edebilirsiniz. Doğumunuz esnasında kullanacak cerrahi malzemelerin neler olduğunu ve size uygulanacak doğum şeklinin gerekliliklerini de yine doktorunuzdan öğrenmelisiniz. Sağlıklı beslenmeyi ihmal etmemelisiniz ve doğumunuza son 7 hafta kala zararlı besinlerle kilo almamalısınız. Bu sayede bebeğinizin daha sağlıklı olacağını belirtmeliyiz.

Eşiniz Bu Hafta Neler Yapabilir?

Bebeğinizi kucağınıza almak için en az eşiniz kadar heyecanlı olabilirsiniz. Bu heyecanı onunla paylaşabilirsiniz. Bu paylaşım aranızdaki bağı güçlendirirken eşiniz içinde terapi gibi olacaktır. Onunla doğum adına yaşadığı korkuları paylaşmanız da bu hafta eşinize çok iyi gelecektir.