Hamilelikte 30.Hafta

Hamilelikte 30.Hafta, Hafta hafta gebelik, Hamileliğinizin Daha İyi Geçmesi İçin Yapabilecekleriniz, Eşiniz Bu Hafta Neler Yapabilir?

Neredeyse doğum yapmanıza 10 hafta kaldı. Bu süre 3 aydan az bir süre ve sizi oldukça heyecanlandırmaya başladı. Eğer ilk çocuğunuza hamileyseniz, yaşadığınız her duygunun tadını çıkarın ve karnınızı sürekli sevin.Peki hamileliğin 30.haftası içinde sizi neler bekliyor?

Hamileliğinizin 30.Haftasında Neler Yaşayacaksınız?

Hamileliğinizin sonlarına doğru daha fazla yorulduğunuzu fark edebilirsiniz. Bu oldukça normal bir durumdur. Çünkü bebeğiniz karnınızda hala büyümeye ve kilo almaya devam ediyor. Hormonlarınız hala sizi etkiliyor ve sürekli değişiyor. Karnınız genişledikçe kurumaya daha müsait bir hal alacaktır. Bu nedenle de ekstra kaşıntı duyabilirsiniz. Cildinizi tahriş etmemeye dikkat edin çünkü hamileliğiniz süresince çok kolay yaralanabilirsiniz. Artık doğru doktoru bulduğunuzdan da emin olmanız gerekmektedir. Doğumunuzu yaptıracak doktor ve bulunduğu hastanenin hizmeti konusunda eşinizle hemfikir olmanız önemlidir. Doktorunuza güvenmeniz ise ekstra önemlidir.

Bebeğiniz Bu Hafta Ne Kadar Büyüyecek?

Hala gelişimini sürdüren ve daha gelişmesi gereken bebeğinizin bu haftaki uzunluğu; 40 cm’ye ulaşmış olabilir. Ayrıca ağırlığı da 1350 ile 1400 gram arasında değişiklik gösterecektir.

Bu Hafta Bebeğiniz Neler Yaşayacak?

Bebeğinizin inanılmaz bir şekilde beyin gelişimi sürüyor ve bu gelişim tahmin edeceğinizden daha hızlı sürüyor. Beyin hücreleri artıyor ve doğuştan oluşan reflekslerini hazırlamaya başlıyor. Vücudundaki ince tüyler kayboluyor. Siz ne kadar süt içerseniz bebeğiniz de o kadar kuvvetleniyor. Bu nedenle yediğiniz içtiğiniz her şeyin doğru olmasına, bebeğinize fayda sağlamasına dikkat ediniz. Bebeğiniz bundan sonraki süre zarfında bu zamana kadar almış olduğu kilonun iki katı kadar kilo alacaktır.

Hamileliğinizin Daha İyi Geçmesi İçin Yapabilecekleriniz

Doğumunuzun sezaryen mi yoksa normal doğum mu olacağına karar vermelisiniz. Bunun dışında doğumda kullanılacak anestezi şeklini de doktorunuzla konuşmalısınız. Suda doğum da doğum seçenekleri arasında yer alır fakat her hastanede bulunmaz ve her doktor bu doğumu gerçekleştirmez. Doğum şekillerini araştırarak uygun olanı seçmeniz yararınıza olacaktır.

Eşiniz Bu Hafta Neler Yapabilir?

Sık sık elinizi eşinizin karnına koyun ve bebeğinizin hareketlerini hissetmeye çalışın. Hissetmekte zorlanmayacaksınız çünkü elinizi koymasanız bile hareketleri gözle görülür biçimdedir. Gerindiği zaman topuklarını eşinizin karnında görebilirsiniz. Bebeğinizle iletişim kurmayı onunla konuşmayı unutmayın ve bunu bir rutin hale getirin.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();