Hamilelikte 3.Hafta

Hamilelikte 3.Hafta, Hamilelikte 3.Hafta Neler Yaşayacaksınız? Hamileliğinizin Daha Rahat Geçmesi İçin Yapmanız Gerekenler

Hamilelikte 3.hafta henüz bebeğin rahime yerleşmediği son haftadır. Bu haftadan sonra bebek anne rahmine yerleşmeye ve tutunmaya başlayacaktır. Bu süreçte anne adayları hamileliklerinin en önemli dönemini yaşarlar.

Hamilelikte 3.Hafta Yapılması Gerekenler

Bu hafta spermler rahme doğru yol alacak ve gebeliği başlatmak için döllenmeyi gerçekleştireceklerdir. Spermlerden yalnızca biri döllenmeyi başaracak diğer spermler dışarı atılacaktır. Yalnızca ikiz, üçüz ya da daha fazla fetüs oluşumu için döllenen sperm sayısı artmaktadır.

Spermlerin ulaşacağı yolun sonunda yumurtalıklar vardır. Spermler yumurtalıklara ulaşmak için anne vücudundaki izleri takip eder. Bu izler, yumurtalıklar sayesinde oluşur. Yumurta hücrelerinde negatif yük olduğu ve spermlerdeki pozitif yüklerin bu negatif yükü çekmesiyle spermlerin doğru yolu bulduğu kabul edilir.

Anne adayının vücudunda dolaşan spermler hiçbir şekilde anneye rahatsızlık hissi vermez. Genel olarak hamileliğin üçüncü haftasında gerçekleşen bu olay, spermlerin yumurtalıklara ulaşması için 10 saati, yumurta hücresinin içerisine girebilmek ve anne rahmine yerleşebilmek için 24 saati gerektirir. Yaklaşık 20 dakika kadar bir sürede de spermler anne rahmine yerleşir.

Hamileliğin 3. Haftasında Anne Adaylarında Görülen Değişimler

Genel anlamda anne adaylarında herhangi bir değişim gözlenmemektedir. Belirtiler geçen haftayı takip eder. Bu dönemde sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya dikkat edilmelidir. Yalnız, yapılan egzersizlerin anne adayını zorlamaması gerkir. Özellikle anne adaylarının karın bölgesinde oluşabilecek herhangi bir deformasyon, ileriki süreçte hem anne için hem de bebek için sorun teşkil edebilmektedir. Bunun dışında spor yapmadan önce ısınma hareketlerinin mutlaka uygulanması gerektiği unutulmamalıdır. Fakat ısınma hareketleri genel olarak vücut ısısını artırmaya yönelik olduğundan bebek için hangi hareketlerin doğru ya da yanlış olduğu da bir uzmandan öğrenilmelidir.

Hamileliğinizin Daha Rahat Geçmesi İçin Yapmanız Gerekenler

Bol su içmek sadece hamilelik dönemlerinde değil, tüm yaşam boyunca oldukça önemli bir ihtiyaçtır. Anne karnında bebeğin susuz kalması, doğum esnasında bebekte sakatlık oluşmasına kadar ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle bol su içmek hamilelikte temel kurallardan biri olmalıdır. Yalnız, normal zamanlarda anne adayı ne kadar su içiyorsa bu miktarın yetersiz olduğu durumlarda su içme seviyesini yavaş yavaş artırması daha doğru olacaktır. Bir anda aşırı miktarda su tüketimi anne adayı ve bebek için sağlıklı bir sonuç vermeyecektir.