Hamilelikte 28.Hafta

Hamilelikte 28.Hafta, Hamileliğinizin Daha İyi Geçmesi İçin Bu Hafta Yapabilecekleriniz, Eşiniz Bu Hafta Neler Yapabilir?

Tebrikler! Hamileliğinizin 7. Ayını doldurmuş bulunuyorsunuz. Sadece 3 (gebelik 40 hafta) ay sonra doğum yapacak ve minik bebeğinizle tanışacaksınız. Hamileliğinizin 28.Haftası içinde yaşayacaklarınıza dair tüm bilgiler yazımızın devamında olacak, keyifli okumalar.

Hamileliğinizin 28.Haftasında Neler Yaşayacaksınız?

Bebeğinizin rh testini bu hafta yaptırabilirsiniz. Eğer negatif bir rh sonucu çıkarsa muhtemelen aşı olmanız gerekebilir. İlerideki gebeliklerinizi de etkileyecek bu testi mutlaka yaptırmalısınız. Bunun dışında bu hafta yaşayacaklarınız arasında, vücudunuzdaki çatlaklar vardır. Bu çatlakların görünümleri muhtemelen artacaktır. Ayrıca, en çok göğüslerinizde, karnınızda ve kalçalarınızda çatlaklar oluşmuştur. Bu çatlakları önlemek için doktorunuzla görüşüp faydalı yağlar ya da kremler kullanabilirsiniz. Bu hafta yaşayacağınız bir diğer gelişme ise, artık bacaklarınızın daha çabuk ağrımaya başladığını hissetmeniz olacaktır. Düz ayakkabılar giymeyi ve yavaş hareket etmeyi unutmayın. Eklemlerinizin ve kaslarınızın çok hassas olması da oldukça normaldir ve çok hızlı morarmalara maruz kalabilirler.

Bebeğiniz Bu Hafta Ne Kadar Büyüyecek?

Geçen hafta neredeyse 1 kiloya ulaşan bebeğinizin bu haftaki ağırlığı; 1 kilo ile 1.100 gr arasında değişebilecektir. Bebeğinizin uzunluğu ise; 38 cm’ye kadar artabilecektir.

Bu Hafta Bebeğiniz Neler Yaşayacak?

Solunum yolları gittikçe gelişen bebeğiniz için aldığı ilk nefes itibari ile vücuduna oksijen de girecektir. Akciğer kesecikleri birbirine yapışmasın ve doğduktan sonra doğru nefes alabilmeyi öğrensin diye, bebeğiniz surfaktan üretecektir. Bu bebeğinizin yapmaya başladığı mucizevi şeylerden biridir. Bunun dışında, bebeğiniz bu hafta itibari ile beyin dalgalarını açacak ve bazı şeylere tepki vermeye başlayacaktır. Örneğin, karnınıza ışık tutarsanız bebeğiniz bundan rahatsız olacak ve kafasını çevirmeye yeltenecektir.

Hamileliğinizin Daha İyi Geçmesi İçin Bu Hafta Yapabilecekleriniz

Bebeğinizin doğum çantasını hazırlamaya başlayabilirsiniz. Bir kenarda durması hatta arabanızda durması oldukça faydalı olacaktır. Bunun dışında, bebeğinizle sık sık konuşmayı kesinlikle unutmayın. Bebeğiniz sizi çoktan tanıyor ve sesinizi ayırt edebiliyor.

Eşiniz Bu Hafta Neler Yapabilir?

Gün içerisinde eşinize onu ne kadar çok sevdiğinizi ve hamile olmanın ona çok yakıştığını anlattığınız mesajlar atabilirsiniz. Böyle mesajlar eşinizin tüm gününün mükemmel geçmesini sağlayabilir.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();