Hamilelikte 23.Hafta

Hamilelikte 23.Hafta, Hamileliğinizin 23.Haftası İçinde Neler Yaşayacaksınız? Eşiniz Bu Hafta Neler Yapabilir?

Vücudunuzun aldığı şekil herkes tarafından fark edilebiliyor. Bazı hamileliklerde karın daha aşağıdayken, bazı hamileliklerde karın daha yukarıda olabilir.Hamileliğinizin 23.Haftası içinde daha sık bir şekilde doktor kontrolünde olmanızda fayda vardır.

Hamileliğinizin 23.Haftasında Neler Yaşayacaksınız?

Demir eksikliği yaşıyorsanız kesinlikle yeşil sebzeleri tüketmeye ağırlık vermelisiniz. Bunun dışında hamileliğinizin son iki ayına kadar doğum ve bebek bakım derslerini düşünmemeniz normal olsa da bu vakitlerde de boş vaktiniz varsa bu şekilde derslere katılarak vaktinizi değerlendirebilirsiniz. Hamileliğinizin son zamanlarında karnınızın çok büyümesi nedeniyle kurslara katılım gösterememeniz normaldir. Bu dönemlerde tansiyonunuz çok düşük seyredebilir. Tansiyonunuzu düşürecek gıdaları tüketmemeye ö zen göstermeniz yerinde olacaktır. Ayrıca ödem başlangıcı ya da yüksek ödem değerleri gözleniyorsa, çok uzun süre ayakta durmamanız önerilmektedir. Baş ağrısı ve titreme problemleriniz var ise de kesinlikle doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Bebeğinizin Bu Haftaki Ağırlığı Ne Olacak?

Erken doğan bir yeni doğan bebek kadar ağırlığı olan bebeğinizin bu hafta sonunda ulaşacağı ağırlığı yarım kilo kadar olacaktır. Bebeğinizin boyu ise 29-31 cm arasında değişiklik gösterecektir.

Bu Hafta Bebeğiniz Neler Yaşayacaktır?

Bebeğinizle konuşmaya başlamalısınız. Sizi duyacak ve sesinize alışacaktır. Ayrıca karnınıza büyük kulaklık ile şarkı dinletmenizde bebeğinizin hareket ederek tepki vermesini sağlayacaktır. Beyin gelişimi için bebeğinizle konuşmanız, kitap okumanız ve şarkı dinletmeniz oldukça faydalı olacaktır. Bebeğinizin bulunduğu amniyon sıvısı sebebiyle bebeğiniz üşümez. Ayrıca, bu sıvı bebeğinizi enfeksiyonlara karşı da korumaktadır. Amniyon sıvınızda yaşayan bebeğiniz onun için güzel bir yüzme yeridir.

Hamileliğinizin Daha İyi Geçmesi İçin Bu Hafta Yapabilecekleriniz

Eğer çalışıyorsanız, artık hamilelik iznini düşünmenizin zamanı geldi. En kısa sürede evde dinlenmeye başlamanız ve uzanarak bu süreyi geçirmeniz daha doğru olacaktır. Doğum yapana kadar çalışmayı düşünmek çok doğru değildir. Fakat doktorunuza danışarak hamileliğiniz için ne zaman izne ayrılmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Eşiniz Bu Hafta Neler Yapabilir?

Çocuğunuzu kucağınıza almanıza çok az kaldı ve bunun için eşinizle beraber doğum planlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Mümkünse siz de babalık izni alabilir ve bu süre içerisinde bebeğinizin temel eşyalarını temin edebilirsiniz.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();