Hamilelikte 21.Hafta

Hamilelikte 20.Hafta, Hamileliğinizin Daha İyi Geçmesi İçin Yapabilecekleriniz, Bebeğiniz Bu Hafta Ne Kadar Büyüyecek?

Tebrikler! Hamileliğinizin yarısını geride bırakmış bulunuyorsunuz. Bu hafta bebeğiniz büyük bir muz uzunluğunda olacak. Bunun dışında sizin ve bebeğinizin hamileliğinizin 21.haftası içinde neler yaşayacağınızı yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

Hamileliğinizin 21.Haftasında Neler Yaşayacaksınız?

Artık sırtınızın daha fazla ağrıdığını hissedebilirsiniz. Karnınız büyüdükçe daha dik durma isteğiniz artacak fakat ağırlık ön tarafta olduğu için taşımakta güçlük çekebileceksiniz.  Bu durumu biraz daha telafi edebilmenizin yolu sırtınızı koruyabilecek ortopedik yastıklar olacaktır. Bu yastıklar ile koltukta oturduğunuzda da, uzandığınızda da sırtınızı koruyabilecek ve ağrılarınızı azaltabileceksiniz. Artık hareketleriniz bebeğinizin gün içinde uyumasını kolaylaştırabilir. Sizin hareket halinde olmanız onun sallanmasını sağlayabilir ve bu da siz uyumasanız bile bebeğinizi uyutabilir. Ayrıca, siz uyurken bebeğinizin uyanıp karnınızın içinde dolaşması ve sizi de uyandırması artık mümkündür. Bu hafta bacaklarınızın ve ayaklarınızın da şişmeye başladığını fark edebilirsiniz. Uzun süre ayakta durmamanız sizin için faydalı olacaktır. Ayrıca ellerinizin, yüzünüzün ve ayaklarınızın artık daha fazla kuruduğunu hissediyorsanız zeytinyağlı sabunlarla ellerinizi yıkamanız doğru bir yöntem olacaktır. Bunun dışında doktor onayı ile almış olduğunuz nemlendiricileri kullanmanız da fayda gösterecektir.

Bebeğiniz Bu Hafta Ne Kadar Büyüyecek?

Bebeğinizin boyu 28 cm’ye ulaştı. Ağırlığı ise 280 ile 400 gr arasında değişiklik göstermektedir.

Bu Hafta Bebeğiniz Neler Yaşayacak?

Bebeğiniz artık uyumaya ve uyanmaya başlamış olup bu döngüyü kendi kendine sürdürebilmektedir. Kalp atışları da basit bir stetoskop ile duyulabilir. Fakat kalp atışlarını dinlerken kendi kalp atışlarınız ile karıştırmanız da çok muhtemeldir. Bebeğinizin kalbi ayrıca sizin kalbinizden yaklaşık 2 kat daha fazla atmaktadır.

Hamileliğinizin Daha İyi Geçmesi İçin Yapabilecekleriniz

Bacaklarınızda varis damarlarınızın oluştuğunu fark edebilirsiniz. Bu durumları doktorunuzla konuşarak yapabilecekleriniz hakkında bilgi almanız faydalı olacaktır. Bu aralar rahim bölgeniz çok aktif olduğu için idrar yollarınızda oluşabilecek problemler ile karşılaşabilirsiniz. Dikkat etmenizde yarar vardır.

Eşiniz Bu Hafta Neler Yapabilir?

Eşiniz, hamileliğinin yarısını bitirdiği için yeni bir periyodun başladığını unutmayın. Hamileliğin ikinci yarısında da ilk yarısında yaptığınız gibi sürprizler yapmalısınız. Ona yardımcı olmaya gayret gösterin. Sıklıkla bel ağrısı yaşayacağını unutmayın. Bebeğinizin, eşiniz uyusa bile uyanıp annesini uyandırabileceğini unutmayıp biraz daha hassas davranmanızda fayda vardır.

 

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();