Hamilelikte 20.Hafta

Hamilelikte 20.Hafta, Hamileliğinizin 20.Haftası İçinde Neler Yaşayacaksınız? Bu Hafta Bebeğiniz Neler Yaşayacak? kadın.com'da

Bu hafta ile hamileliğinizin yarısını geride bırakmış oldunuz. Tebrikler! Hamileliğinizin 20.haftası içinde sizin ve bebeğinizin yaşayabilecekleri, yazımızın devamında sizlerle olacak, keyifli okumalar.

Hamileliğinizin 20.Haftasında Neler Yaşayacaksınız?

Rahminiz artık karın bölgenize kadar uzandı ve aynı bölgeye ulaştı. Bu noktaya gelene kadar kilo seviyenizde yükselmeler görülmüştür. Geri kalan haftalarınız için ne kadar kilo almanız gerektiğini muhakkak doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca bu hafta doktorunuz bebeğinizin doğum tarihi için fikirler de yürütebilecek kadar görüntüyü yorumlayabilir. Rahminiz ultrasonda artık her şeyi belli edecek kadar geniştir.

Bebeğiniz Bu Hafta Ne Kadar Büyüyecek?

Bu hafta sonunda bebeğiniz 250 ile 300 gram arasında değişen bir ağırlığa sahip olacaktır. Bebeğinizin boyu ise 21-22 cm arasında değişecektir.

Bu Hafta Bebeğiniz Neler Yaşayacak?

Dünyaya gelmek için anne karnında geçireceği sürenin yarısını tamamlayan bebeğiniz bu hafta, hissetme duyusunu geliştirecektir. Örneğin; içinde bulunduğu amniyon sıvısının tadını bu hafta alabilecektir. Doğduktan sonra vereceği pek çok tepkinin ilklerini bu hafta ile vermeye başlamış olabilir.

Bu dönemde pek çok bebek anne karnında hıçkırığa tutulabilir. Bu durumu anne daha çok titreşim şeklinde hissedebilir. Bunlar korkulacak şeyler değildir çünkü bebeğinizin karnınızda gördüğü herhangi bir zarar yoktur.

Hamileliğinizin Daha İyi Geçmesi İçin Bu Hafta Planlamanız Gerekenler

Artık bebeğinizin doğum anını planlamanızın vakti geldi. Onun için alışverişler yapabilirsiniz. Ayrıca, doğumunuzu yapmak istediğiniz hastaneler ile iletişime geçmeniz, araştırmalar yapmanız hatta doktorlar ile yüz yüze iletişime geçmeniz daha doğru sonuçlar verebilir. Aklınıza gelen fikirleri not etmeyi unutmayın. Hamilelik sürecinde sıklıkla unutkanlık yaşayabilirsiniz.

Hamileliğiniz boyunca çok fazla demir ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Kırmızı et tüketmeyi, süt içmeyi unutmayın. Meyve, sebzeler ve özellikle taze fasulye yemeği tüketebilirsiniz. Bu süreçte tüketebildiğiniz her doğru yiyecek ve içecek bebeğinize direkt olarak güç ve kuvvet kazandıracaktır. Gelişimini daha hızlı ve daha iyi bir şekilde tamamlayacaktır.

Eşiniz Bu Hafta Neler Yapabilir?

Eğer bahçeli bir evde oturuyorsanız kesinlikle bahçe bakımını üstlenebilirsiniz. Bu eşinizi mutlu edecektir. Bunun dışında, evdeki dolapları temizleyebilirseniz eşinize çok büyük bir yardım etmiş olacaksınız.

No more pages to load

No more pages to load

googletag.pubads().definePassback('/184585439/out_of_page', [1, 1]).display();